prowizje

Artykuły - Prowizje (99)

 • Ekspertka: Warto spróbować obniżyć koszty rachunku bankowego

  Ekspertka: Warto spróbować obniżyć koszty rachunku bankowego

  Rosną opłaty naliczane przez banki za rachunki bankowe i inne usługi, więc warto spróbować obniżyć te koszty, gdyż większość banków oferuje promocje lub daje możliwość skorzystania z obniżonych stawek - uważa dr Urszula Wysocka z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
 • NBP: Zysk netto banków w I kwartale '21 wyniósł 1,9 mld zł

  NBP: Zysk netto banków w I kwartale '21 wyniósł 1,9 mld zł

  Zysk netto sektora bankowego w I kwartale 2021 roku wyniósł 1,9 mld zł, co oznacza wzrost rok do roku o 43,4 proc. - poinformował Narodowy Bank Polski. W samym marcu zysk netto sektora wyniósł 550 mln zł.
 • Banki: Rosnące opłaty i ujemne oprocentowanie depozytów

  Banki: Rosnące opłaty i ujemne oprocentowanie depozytów

  To, że nie ma bankowości za darmo, już widzimy, bo z banków dostajemy wciąż informacje o zmianach tabeli opłat i prowizji. To znaczy o podwyżkach. W ubiegłym roku zapłaciliśmy bankom za usługi o 1,5 mld zł więcej niż rok wcześniej. Ale czy bankom będziemy płacić również za to, że trzymamy w nich pieniądze na rachunkach? W wielu krajach już tak jest.
 • Spadek rentowności banków to nie efekt pandemii

  Spadek rentowności banków to nie efekt pandemii

  Obniżona rentowność banków nie ma źródła w kryzysie wynikającym z pandemii, czyli szoku popytowym i podażowym, jaki dotknął powszechnie przedsiębiorstwa branży niefinansowej - powiedział PAP dr Artur Bartoszewicz, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.
 • Fala podwyżek w naszych bankach

  Fala podwyżek w naszych bankach

  Sektor bankowy zapowiada, że w wyniku pandemii i związanych z nią skutków w ciągu najbliższych miesięcy polityka kredytowa banków będzie się zaostrzała, w tym w segmencie kredytów konsumpcyjnych może się ona zmienić istotnie wraz z oczekiwanym dużym spadkiem popytu - wynika z ankiety PAP Biznes przeprowadzonej wśród największych banków. Osiem banków podwyższyło od lutego do kwietniem marże kredytów hipotecznych.
 • UOKiK - dobra wiadomość przy wcześniejszej spłacie kredytu

  UOKiK - dobra wiadomość przy wcześniejszej spłacie kredytu

  Konsumenci spłacający wcześniej kredyt konsumencki lub pożyczkę powinni domagać się od banków i instytucji pożyczkowych proporcjonalnego zwrotu pobranych opłat i prowizji - przypomniał Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
 • UOKiK: Vivus Finance, Zaplo i Bank Pocztowy muszą zwrócić część prowizji

  UOKiK: Vivus Finance, Zaplo i Bank Pocztowy muszą zwrócić część prowizji

  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzje związane z wcześniejszą spłatą kredytów konsumenckich i nakazał Vivus Finance, Zaplo i Bank Pocztowy zwrócić część prowizji - poinformował w poniedziałek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Reklamacje mają zostać rozpatrzone w okresie nie dłuższym niż 30 dni. Wcześniej UOKiK wydał podobne decyzje wobec firm: Aasa, iCredit, Optima oraz Eurocent w upadłości.
 • Podatnicy płacą za JPK_WB. Skarbówka: Nie muszą

  Podatnicy płacą za JPK_WB. Skarbówka: Nie muszą

  Banki pobierają opłaty za generowanie wyciągów bankowych w formacie jednolitego pliku kontrolnego. Krajowa Administracja Skarbowa ma tego świadomość i dlatego podpowiada podatnikom inne rozwiązanie.
 • "Rzeczpospolita": Szybsza spłata bez opłat

  "Rzeczpospolita": Szybsza spłata bez opłat

  Kto wcześniej spłaci kredyt, temu bank proporcjonalnie powinien obniżyć wszystkie koszty jego obsługi, w szczególności prowizję, co orzekł Trybunał UE - pisze w czwartek "Rzeczpospolita".
 • Na co uważać, korzystając z bankomatu za granicą

  Na co uważać, korzystając z bankomatu za granicą

  Polacy coraz częściej korzystają z kart za granicą. W 2018 r. do końca września wydali nimi aż 9 mld zł, a z zagranicznych bankomatów wypłacili 5 mld zł. To odpowiednio o 20% i 16% więcej niż w tym samym okresie 2017 r. Expander ostrzega jednak, że skorzystanie z zagranicznego bankomatu może narazić nas na niespodziewane koszty, a czasami nawet sprowadzić poważne problemy.

Filmy - Prowizje (2)

 • Agenci rozliczeniowi: Obniżka prowizji od płatności kartami spowoduje spadek jakości usług

  Projekt ustawy obniżającej stawki interchange budzi obawy polskich agentów rozliczeniowych. Ich zdaniem zakłóci to możliwości konkurencyjne i spowoduje, że spadnie jakość usług. Proponowane zmiany mają na celu obniżenie opłat do poziomu 0,2-0,3 procent wartości transakcji. Pomysłodawcy ustawy argumentują, że jest to konieczne, ponieważ od nowego roku krajowi przedsiębiorcy będą mogli na preferencyjnych warunkach korzystać z usług agentów z zagranicy. Komentuje Piotr Waś, country manager na Polskę, Węgry i kraje bałtyckie w Ingenico Polska.
 • Dodatkowe prowizje od wypłaty gotówki z bankomatów?

  Niezależni operatorzy bankomatów chcą wprowadzenia prowizji od wypłaty gotówki z ich bankomatów. Powód to zbyt niskie opłaty, które otrzymują od VISA i Mastercard. Zdaniem operatorów uniemożliwia to rozwój sieci, szczególnie w małych miejscowościach i na wsiach. Ostrzegają, że będą zmuszeni likwidować nierentowne punkty. Decyzja o tym, czy ostatecznie koszty wypłaty poniesie bezpośrednio klient będzie należała do samych banków. - Na podstawie statystycznych danych ogólnorynkowych można przyjąć, że w lokalizacjach, gdzie ilość wypłat jest niższa niż 3-3,5 tys. transakcji miesięcznie - taka lokalizacja jest lokalizacją nierentowną, bo wpływy, czyli 1,3 zł od każdej wypłaty, niezależnie o wypłaconej kwoty, nie pokryją kosztów utrzymania tego miejsca - tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Marek Smolarz z firmy doradczej 2MS Partners.