protesty na Ukrainie

Artykuły - Protesty na Ukrainie (19)

Filmy - Protesty na Ukrainie (28)

 • Antyrządowe protesty we wschodniej Ukrainie

  W Ługańsku na wschodzie Ukrainy trwają antyrządowe protesty. Przed budynkiem służby bezpieczeństwa wzniesiono barykady. Protestujący domagają się referendum w sprawie federalizacji kraju. Budynek ten jest jednym z wielu zajętych przez pro-moskiewskie grupy w niedzielę w trakcie eskalacji protestów przeciwko tymczasowemu rządowi, który przejął władzę na Ukrainie po obaleniu w lutym prezydenta Wiktora Janukowycza.
 • "Majdan? To próba przejęcia władzy!"

  Majdan? To radykałowie próbowali przejąć władzę – uważa pełniący obowiązki premiera Ukrainy Siergiej Arbuzow. W swoim wystąpieniu winą za eskalację przemocy w Kijowie obarczył demonstrantów, nie szczędząc ostrych słów pod ich adresem.
 • Kliczko załamany. "Prezydent nie chce rozmawiać"

  Sytuacja na Ukrainie graniczy obecnie ze stanem wyjątkowym. Oddziały milicji atakują Majdan – twierdzę przeciwników prezydenta Wiktora Janukowycza. W obliczu zaostrzenia konfliktu, liderzy opozycji podjęli próbę porozumienia z siłami rządowymi. - Powiedziałem prezydentowi, że siły rządowe muszą przestać próbować „oczyścić” Majdan, bo w każdej minucie umierają ludzie - mówił mediom Witalij Kliczko, lider opozycyjnej partii Udar.- Jestem bardzo przygnębiony, bo to nie była dyskusja. Prezydent Janukowycz nie chce słuchać opozycji. Żąda, by demonstranci się rozeszli, a protesty ustały...
 • Sikorski o Ukrainie: To, co niewyobrażalne, może być realne

  W wywiadzie dla Deutsche Welle Radosław Sikorski, szef polskiej dyplomacji, przestrzega ukraińską opozycję przed wysuwaniem nierealistycznych żądań pod adresem władzy. - Wzywamy obie strony do umiaru. W 1981, roku po stronie ówczesnej opozycji, lekceważyliśmy władzę. Nie doceniliśmy tego, że ta władza może mieć w zanadrzu instrument w postaci represji. Niektórzy przywódcy "Solidarności" eskalowali więc nierealistyczne żądania.