protesty górników

Artykuły - Protesty górników (6)

 • CBOS: 39 proc. Polaków pozytywnie ocenia działania związków zawodowych

  CBOS: 39 proc. Polaków pozytywnie ocenia działania związków zawodowych

  39 proc. Polaków pozytywnie ocenia działania związków zawodowych, prawie tyle samo (36 proc.) jest przeciwnego zdania - wynika z opublikowanego w czwartek raportu CBOS. Ponad połowa Polaków poparła organizowaną w styczniu i lutym akcję protestacyjną górników.
 • W kopalni Brzeszcze trwa podziemny protest górników

  W kopalni Brzeszcze trwa podziemny protest górników

  W dwóch kolejnych kopalniach, które według rządowego planu mają zostać zlikwidowane, rozpoczęły się podziemne protesty. Do strajkujących od środy górników z kopalni Brzeszcze dołączyły załogi kopalń Bobrek-Centrum w Bytomiu i Sośnica-Makoszowy w Gliwicach. Poinformowała o tym w czwartek rano śląsko-dąbrowska Solidarność.
 • Kazimierz-Juliusz: Ciąg dalszy protestu górników

  Kazimierz-Juliusz: Ciąg dalszy protestu górników

  Pracownicy z przeznaczonej do likwidacji sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz dostali część zaległych wypłat za sierpień. Mimo to ok. 150 górników kontynuuje prowadzony od środy podziemny protest, domagając się m.in. wydłużenia działania kopalni.
 • Rząd obawia się protestów górników

  Rząd obawia się protestów górników

  Związki zawodowe w Kompanii Węglowej nie akceptują planu naprawczego przygotowanego przez zarząd. Jego wdrożenie jest jednak koniecznie, by uratować 54 tys. miejsc pracy i uniknąć upadłości - ostrzegał niedawno prezes KW Mirosław Taras. Związkowcy naciskają na sprzedaż części kopalń i integrację ze spółkami energetycznymi. Taki scenariusz staje się coraz bardziej realny, bo rząd nie chce wchodzić z nimi w konflikt.
 • Lewica poprze protesty górników

  Lewica i Demokraci popierają wysunięte przez górnicze związki żądania podwyżki płac w branży i poprą ewentualny strajk płacowy w górnictwie, jeżeli do niego dojdzie - zadeklarował w Katowicach lider SLD i LiD, Wojciech Olejniczak.
 • Zaostrza się protest górników

  Zaostrza się protest górników

  Pracownicy dwóch przeznaczonych do likwidacji śląskich kopalń - "Centrum" i "Bytom II" - rozpoczęli bezterminowe, podziemne strajki. Protestujący chcą gwarancji, że kopalnie nie będą zamykane. Wczorajsze rozmowy w tej sprawie z zarządem Kompanii Węglowej zakończyły się fiaskiem.

Filmy - Protesty górników (2)

 • Roszkowski, IJ: Górnicze protesty na wiosnę?

  To, co przez lata narosło w górnictwie, przywileje i przyzwyczajenia górników oraz ich pracodawców – są kompletnie niezrozumiałe dla większości obywateli. Jak powiedział Marcin Roszkowski, prezes zarządu Instytutu Jagiellońskiego, górnictwo w Polsce od lat nie jest reformowane, a każdy kolejny rząd spycha ten problem na swoich następców. Ten stan rzeczy może wiosną doprowadzić do kolejnych górniczych protestów. – Problemem jest również bardzo niska cena węgla, która przez ostatnie 2-3 lata spadła o ponad 80%. Ponadto przeważająca część osób zatrudnionych w górnictwie chciałaby więcej zarabiać, a część społeczności górniczej zupełnie nie rozumie tego, co dzieje się w innych gałęziach przemysłu. Państwo nie może przez cały czas dokładać do kopalń – w przyszłości prawdopodobnie poszczególne kopalnie będą kupowane przez zawodową energetykę, a pozostałe z nich zostaną wygaszone. Połączenie kopalń z zawodową energetyką spowoduje, że straty z sektora wydobywczego zostaną rozłożone na cały sektor elektroenergetyczny, w związku z czym zostaną nimi obciążeni odbiorcy prądu w swoich rachunkach – zauważa Roszkowski.
 • Balcerowicz: Duda miota groźbami. To jest karalne

  Na łapu-capu robi się to, co trzeba było robić wcześniej - mówi w Kontrwywiadzie RMF FM o restrukturyzacji górnictwa były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz. - Nasze górnictwo to taka mała Grecja. Mamy taką enklawę, ale jak długo inni ludzie za naszą Grecję mogą płacić? - pyta. Zdaniem Balcerowicza, nie należy brnąć w coś, co stworzyło straty: należy doprowadzić do prywatyzacji górnictwa. - Ogromnie się dziwię, że w Polsce stosowanie gróźb jest karalne, a szef 'Solidarności' miota takimi groźbami - tak z kolei komentuje Balcerowicz słowa Piotra Dudy. - Gdyby normalny obywatel blokował tory, byłby przestępcą, a jeśli robi to działacz związkowy, to jest patriotą. Nie możemy godzić się na tak jaskrawe bezprawie.