InteriaTV - program 500 plus

Filmy - Program 500 plus (3)

  • 500 plus i inne programy socjalne to zwrot odprowadzanych wcześniej podatków

    Rozszerzenie programu 500 plus na każde dziecko niezależnie od dochodów rodziny jest największą obniżką opodatkowania w Polsce, jaka miała miejsce od 1989 roku. Konstrukcja ryczałtowego zwrotu podatku na każde dziecko prowadzi właśnie do finalnej obniżki. Bardziej dotkliwy niż 18 proc. podatek dochodowy jest dla rodzin podatek VAT w wysokości 23 proc. Płacą go przez wydatki na swoje dzieci i w ten sposób finansują sobie program 500 plus. - Póki co należy patrzeć na te transfery nie jak na dobrodziejstwo – ale zwrot tego, co zostało wcześniej obywatelom odebrane – powiedział serwisowi eNewsroom Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
  • Jak rodzice wydają pieniądze z programu 500+

    Spłata zaległych długów rodziców na szczęście nie pochłania większości pieniędzy z 500+. W zdecydowanej większości przypadków z pomocy państwa korzystają dzieci. Troje na czworo dzieci wykorzystuje swoje 500 zł. Na co przede wszystkim przeznaczane są pieniądze z rządowego programu?
  • Rządowi zabraknie pieniędzy na Program 500 plus?

    Dodatkowe podatki przygotowane przez rząd przynoszą mniejsze wpływy niż zaplanowano na cały rok. Wykonanie tegorocznego budżetu państwa nie powinno być jednak zagrożone. Bardzo poważne problemy mogą ujawnić się w przyszłym roku i wtedy pojawią się zagrożenia dla realizacji programów socjalnych obiecanych przez PiS i prezydenta. Rządowi brakuje pieniędzy na realizację Programu 500+. Takie informacje pojawiają się coraz częściej. Ostatnio wspominał o tym min. Henryk Kowalczyk. Podawał, że brakuje 5 mld zł. - Problemy ze stanem budżetu państwa mogą pojawić się dopiero w przyszłym rokiu, a wiele zależeć będzie od obiecywanego podwyższenia ściągalności podatków, a zwłaszcza VAT - mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Już teraz nie ma pewności co do tego czy wpływy z VAT rzeczywiście rosną, czy też jak mówią niektórzy przedsiębiorcy, urzędy przestały im zwracać należny VAT.