Biznes - prognozy

Artykuły - Prognozy (536)

 • Konsumpcja będzie kwitła przez kolejne 10 lat lub dłużej

  Konsumpcja będzie kwitła przez kolejne 10 lat lub dłużej

  Światowe odbicie gospodarki po pandemii - jeśli nic go nie zakłóci - może być bardzo silne i przynieść ogromny wzrost dochodów i wydatków konsumentów. Tak może być przez całą najbliższą dekadę - prognozują ekonomiści. W 2030 roku konsumenci będą mieli do wydania ok. 91 bilionów dolarów, czyli o ponad 40 proc. więcej niż jeszcze w zeszłym roku.
 • Citi Handlowy: Przed nami ponad 5-proc. inflacja

  Citi Handlowy: Przed nami ponad 5-proc. inflacja

  Inflacja w listopadzie i grudniu 2021 roku może przekroczyć w ujęciu rocznym 5 proc. i wynieść nawet 5,2 proc. - przewiduje w swoim najnowszym raporcie bank Citi Handlowy. Ostatni raz taki poziom GUS odnotował w lipcu 2001 roku.
 • Inflacja przekroczy 5 proc., wtedy sytuacja stanie się niebezpieczna

  Inflacja przekroczy 5 proc., wtedy sytuacja stanie się niebezpieczna

  Inflacja w Polsce przekroczy 5 proc. Może to utwierdzić firmy w przekonaniu, że kolejne podwyżki cen to norma, do której trzeba się dostosować. Wtedy wpadniemy w pułapkę nazywaną spiralą inflacyjną.
 • Saxo Bank: Ropa zmierza w kierunku maksimum na 2021 r.

  Saxo Bank: Ropa zmierza w kierunku maksimum na 2021 r.

  Większość surowców kontynuuje umocnienie w związku z przewidywaniami, że popandemiczna dynamika wzrostu przyczyni się do utworzenia wąskich gardeł podaży, a także w efekcie nacisku na zieloną transformację, obaw dotyczących pogody i coraz większego popytu ze strony inwestorów tradycyjnych i spekulacyjnych, którzy wykorzystują obecny impet, a równocześnie szukają zabezpieczenia przed ryzykiem przyspieszenia tempa inflacji. W efekcie indeks towarowy spot Bloomberg poszedł w górę o 19 proc. w ujęciu rok do dnia, a w ujęciu rok do roku wzrost na tym indeksie przekroczył 60 proc.
 • Inflację trzeba zacząć zbijać z wyprzedzeniem

  Inflację trzeba zacząć zbijać z wyprzedzeniem

  W tym roku inflacja może poszybować nawet do 5 proc. - pisze piątkowa "Rzeczpospolita". W reakcji RPP powinna szybko zaostrzyć swoją retorykę i sygnalizować możliwość podwyżki stóp procentowych - sugerują cytowani przez dziennik ekonomiści.
 • Prognozy: Wzrost PKB w II kwartale przekroczy 9 proc. rok do roku

  Prognozy: Wzrost PKB w II kwartale przekroczy 9 proc. rok do roku

  Jak oszacował Polski Instytut Ekonomiczny, PKB Polski w II kwartale wzrośnie do ponad 9 proc. rok do roku.
 • Inflacja: Nowa, globalna odmiana wirusa

  Inflacja: Nowa, globalna odmiana wirusa

  GUS ogłosił w piątek, iż ceny w kwietniu wzrosły w skali roku o 4,3 proc. To nie jest jeszcze żaden powód do zmartwień po 3,2-proc. wzroście w marcu. Ale kolejne miesiące, a być może nawet lata, przyniosą konsumentom dużo więcej trosk. Jest co najmniej kilka powodów, dla których z inflacją musimy się na nowo przywitać.
 • Agencja Moody's obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r.

  Agencja Moody's obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r.

  Agencja ratingowa Moody's obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski do 3,3 proc. z 4,0 proc. poprzednio, a na 2022 r. prognozuje dynamikę PKB na 3,8 proc. - wynika z raportu agencji z 1 kwietnia.
 • Ponowny lockdown? Ekonomiści podtrzymują swoje prognozy

  Ponowny lockdown? Ekonomiści podtrzymują swoje prognozy

  Obostrzenia regionalne, ale również częściowe zamknięcie granic - w rządzie rozważane są jako potencjalna odpowiedź na rosnącą liczbę chorych na Covid-19 i pojawienie się w Polsce mutacji wirusa, m.in. brytyjskiej i południowoafrykańskiej. Decyzje zapadną na dniach. Tymczasem ekonomiści w prognozach na 2021 r. zakładali od samego początku trudny początek roku i dzisiaj zdecydowanie mówią, że za wcześnie na zmienianie tego scenariusza bazowego.
 • Eksperci: Niemiecką gospodarkę czeka rollercoaster

  Eksperci: Niemiecką gospodarkę czeka rollercoaster

  Eksperci Allianz Research i Euler Hermes przewidują, że gospodarkę Niemiec czeka w przekroju całego roku rollercoaster.