prognozy długoterminowe

Artykuły - Prognozy długoterminowe (9)

 • "Czarne łabędzie": To może zmienić obraz świata, jaki znamy?

  "Czarne łabędzie": To może zmienić obraz świata, jaki znamy?

  Powszechny blackout, upadek giełd spowodowany przez maszyny? Dziś wydają się nieprawdopodobne. Ale wykluczyć ich nie można. To tzw. czarne łabędzie, pojęcie spopularyzowane przez ekonomistę Nassima Taleba. Oznaczają wydarzenie, które z bieżącej perspektywy wydają się mało nierealne. Spośród 19 tez wyłonił się zdecydowanie jeden "czarny łabędź": "Polska nie będzie w Unii Europejskiej"?
 • Polacy akceptują wyższe ceny mieszkań?

  Polacy akceptują wyższe ceny mieszkań?

  Rosną kwoty pożyczane na zakup mieszkań - wynika z najnowszej publikacji Biura Informacji Kredytowej. Pożyczamy więcej, bo i coraz więcej kosztują nieruchomości. Stać nas na ich zakup, bo w coraz lepszej sytuacji finansowej są rodzime gospodarstwa domowe.
 • Prognoza - rynki zbliżają się do końca drogi

  Prognoza - rynki zbliżają się do końca drogi

  Zdaniem analityków Saxo Banku nasz podstawowy scenariusz dla globalnych rynków akcji zakłada, że nastąpi jeden ostateczny wzrost, który wyczerpie apetyt na ryzyko światowych inwestorów, zanim zapanuje recesja. Dlatego pozostajemy w defensywie. Niech czas gra na naszą korzyść. Nie rzucajmy się na akcje w obawie, że coś nas ominie.
 • Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa

  Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa

  Rząd przyjął we wtorek Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2016-2019. Zakłada on, że w 2016 r. deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wyniesie 2,6 proc. PKB, wzrost gospodarczy sięgnie 3,8 proc., a ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadną średnio o 0,4 proc.
 • Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB w Polsce!

  Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB w Polsce!

  Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB w Polsce w latach 2017 i 2018 na 3,5 proc. z 3,9 proc. wcześniej.
 • Wielka konwergencja: Czy Polska kiedykolwiek dogoni rozwinięte kraje?

  Wielka konwergencja: Czy Polska kiedykolwiek dogoni rozwinięte kraje?

  Spowolnienie gospodarcze na rynkach wschodzących stawia pytanie, jaka jest przyszłość tych krajów. Czy mimo obecnego spowolnienia, będą one wciąż nadganiały kraje rozwinięte, tak jak w ostatnich 20-30 latach? Czy też wrócimy do sytuacji charakterystycznej dla lat 1870-1970, kiedy to kraje uboższe utrzymywały stały dystans lub nawet traciły do krajów zamożniejszych?
 • Optymistyczne prognozy dla Polski

  Optymistyczne prognozy dla Polski

  Polska gospodarka w najbliższych kwartałach będzie nadal rozwijała się stabilnie. W latach 2015-2016 średnioroczny wzrost PKB powinien wynieść solidne 3,3-3,5%. Po przejściowym spadku we wrześniu w kolejnych miesiącach inflacja będzie stopniowo wzrastać, by w grudniu zbliżyć się w okolice zera. Złoty pozostaje pod presją spowolnienia w Chinach oraz negatywnego sentymentu inwestorów wobec rynków wschodzących.
 • Prognozy dla Polski na lata 2015-2016

  Prognozy dla Polski na lata 2015-2016

  Biorąc pod uwagę napływające w ostatnim czasie dane dotyczące realnej sfery gospodarki, jak i tendencje sygnalizowane w badaniach koniunktury, analitycy Credit Agricole Bank Polska S.A. zrewidowali prognozę tempa wzrostu PKB Polski na lata 2015-2016. Oczekujemy, że w 2015 r. średniorocznie wyniesie ono 3,8 proc.r/r (3,6 proc.przed rewizją), w 2016 r. będzie równe 2,9 proc.(poprzednio 3,4%).
 • Świat na progu kompletnej katastrofy

  Świat na progu kompletnej katastrofy

  Z Angelem Gurrią, sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) rozmawia Andrzej Geber. Ostatnie raporty OECD są dla nas przychylne. Są jednak przyjmowane z dużą rezerwą nie tylko przez opozycję, a także znaczne grono konstruktywnych krytyków działań podejmowanych przez rząd. Nadszedł jednak czas, by polskie władze skuteczniej promowały innowacje i wdrożyły kolejne reformy strukturalne.