profilaktyka

Artykuły - Profilaktyka (32)

 • Jakie badania powinna wykonać kobieta po czterdziestym roku życia?

  Jakie badania powinna wykonać kobieta po czterdziestym roku życia?

  Ukończyłaś czterdzieści lat? W takim razie przyszedł czas, by zadbać o swoje zdrowie. Wielu chorób i problemów możesz uniknąć dzięki badaniom profilaktycznym. Które z nich wykonać w pierwszej kolejności?
 • Michał Pałubski apeluje: faceci badajcie się!

  Michał Pałubski apeluje: faceci badajcie się!

  Nowotwór jądra atakuje przede wszystkim tzw. młodych dorosłych, czyli mężczyzn w przedziale wiekowym od 20 do 44 lat. Przekonał się o tym Michał Pałubski - aktor kabaretowy, standuper Brothells Group, członek krakowskiej Formacji Chatelet.
 • Groźny wirus atakuje wcześniaki. Problemy z profilaktyką

  Groźny wirus atakuje wcześniaki. Problemy z profilaktyką

  "Mali obywatele nie mogą czekać" - pisze do Ministerstwa Zdrowia krajowa konsultant w dziedzinie neonatologii. Chodzi o brak dostępu do profilaktyki zakażeń groźnym wirusem RS. Mimo że program formalnie jest refundowany, wcześniaki dostają tak zwaną immunizację tylko w trzech województwach: świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim i lubelskim. W pozostałych nie ma na to pieniędzy.
 • Jak bronić się przed osteoporozą

  Jak bronić się przed osteoporozą

  Zdaniem specjalistów, prawie... 3 mln osób w naszym kraju powinno zbadać swoje kości. Skąd u nas plaga osteoporozy?
 • Gra o dobrą formę pracowników

  Gra o dobrą formę pracowników

  W zdrowym ciele, zdrowy duch... i lepszy pracownik. Rzadziej choruje, jest mniej zestresowany i bardziej efektywny. Zachęcanie pracowników do dbania o siebie poprzez uprawianie sportów, przestrzeganie zdrowej i zrównoważonej diety, pozbywanie się nałogów i wykonywanie okresowych badań kontrolnych, czyli stosowanie szeroko pojętej profilaktyki, leży w najlepiej pojętym interesie każdego pracodawcy.
 • 10 kroków do zdrowia nowoczesnego taty!

  10 kroków do zdrowia nowoczesnego taty!

  Jesteś ojcem? Bądź odpowiedzialny! Od twojego zdrowia i życia zależy jakość życia twojego dziecka! Już po raz trzeci ruszyła kampania "Prostata na lata", która ma na celu zachęcenie mężczyzn do wykonywania profilaktycznych badań pod kątem raka prostaty.
 • Czy można przewidzieć raka?

  Czy można przewidzieć raka?

  Naukowcy są w stanie coraz lepiej przewidzieć nadchodzące trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów czy kaprysy kosmicznej pogody. Ale mimo ogromu posiadanej wiedzy, wciąż jesteśmy bezsilni w walce z nowotworami. Czy aby na pewno?
 • Rodzicu, nie martw się na zapas!

  Rodzicu, nie martw się na zapas!

  Jak poradzić sobie podczas wakacyjnych wyjazdów, z dala od przychodni i znajomego pediatry? Kiedy panikować, a kiedy zachować spokój? W co wyposażyć domową apteczkę? Wywiad z pediatrą, dr. Wojciechem Feleszko na temat wyjątkowego poradnika Bartona D. Schmitta "Moje dziecko zawsze zdrowe".
 • Ciemna strona mammografii

  Ciemna strona mammografii

  W ostatnim czasie wokół badań mammograficznych rozgorzała prawdziwa burza. Opublikowane badania wskazują, że z powodu rutynowych mammografii, ogromna liczba kobiet jest niepotrzebnie leczona w związku z guzami, które nigdy nie dałyby objawów. Czy zatem profilaktyka antynowotworowa jest zbędna?
 • Co każdy duży chłopiec wiedzieć powinien

  Co każdy duży chłopiec wiedzieć powinien

  Zadbaj o zdrowie swojego mężczyzny, nim będzie za późno. Brat, partner, ojciec, mąż czy kolega - silni, ale w większości niechętni badaniom lekarskim. Trzeba im pomóc - apeluje Jolanta Kwaśniewska.

Filmy - Profilaktyka (12)

 • Co roku 14 tys. Polaków zapada na raka jelita grubego. Ryzyko zgonu można znacznie zmniejszyć dzięki badaniom przesiewowym

  Rak jelita grubego to nowotwór złośliwy rozwijający się w okrężnicy lub odbytnicy. Bezpośrednie przyczyny jego występowania nie są znane. Co roku na raka jelita grubego zapada ponad 14 tys. Polaków, z czego ponad 9 tys. umiera. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Dzięki badaniom przesiewowym ryzyko zgonów można zmniejszyć nawet o 65 proc. Prowadzone od wielu lat badania naukowe pozwoliły wyróżnić następujące czynniki ryzyka związane z występowaniem raka jelita grubego: wiek (rak jelita grubego raczej występuje u osób powyżej 50 roku życia, ale może się też zdarzyć u osoby młodszej), styl życia i dieta (ryzyko zachorowania zwiększa m.in. palenie papierosów, brak regularnej aktywności fizycznej oraz dieta uboga w błonnik) oraz wywiad rodzinny (krewni pierwszego stopnia osoby chorej na raka jelita grubego są bardziej narażeni na zachorowanie). Nie ma jednoznacznych wczesnych objawów raka jelita grubego. Objawy niepokojące, które często występują dopiero w zaawansowanym procesie nowotworowym, to zmiana rytmu wypróżnień w ostatnich kilku miesiącach, krwawienie przy oddawaniu stolca, stolce ołówkowate, niedokrwistość, osłabienie, bóle brzucha i utrata masy ciała. Wcześnie wykryty niezaawansowany rak jelita grubego daje prawie 100 proc. szans na wyleczenie. Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego (PBP) jest zadaniem Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. W ramach PBP od 2000 roku wykonywana jest bezpłatna profilaktyczna kolonoskopia, a od 2012 roku wysyłane są imienne, jednokrotne zaproszenia na kolonoskopię do osób w wieku 55–64 lata.
 • Za kilka lat nowotwór będzie najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce

  Liczba zachorowań na nowotwory sięga już około 160 tys. przypadków rocznie i rośnie. Za kilka lat będą one najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Współczesna medycyna pozwala jednak wykryć mutacje genów odpowiedzialne za nowotwory i zapobiegać im na bardzo wczesnym etapie. Lekarze podkreślają, że badanie predyspozycji genetycznych powinny wykonać zwłaszcza osoby, u których występowały w rodzinie przypadki zachorowań na raka. W tym celu wystarczy wykonać rutynowe badanie krwi. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w ciągu ostatnich trzech dekad liczba zachorowań na nowotwory wzrosła w Polsce dwukrotnie. Obecnie choruje na nie około 157 tys. osób rocznie, z których prawie 95 tys. umiera. Szacunki pokazują, że w najbliższych latach nowotwory będą w Polsce najczęstszą przyczyną zgonów. Na podstawie badania DNA można wykryć mutację zwiększającą ryzyko wystąpienia raka. Lekarze podkreślają, że wystąpienie mutacji wcale nie oznacza, że pacjent na pewno zachoruje. Na tej podstawie może on jednak wraz ze specjalistą opracować plan profilaktyczny, który zmniejszy ryzyko bądź pozwoli wcześnie wykryć ewentualne zmiany nowotworowe.
 • Co roku o 40 proc. rośnie liczba nieszczepionych dzieci. Tymczasem szczepienia mogą ochronić także przed rakiem

  Odsetek zaszczepionych osób w Polsce sięga 95 proc. Od kilku lat można jednak zaobserwować tendencję spadkową. Co roku o 40 proc. rośnie liczba nieszczepionych dzieci. Warto ufać lekarzom, a nie szamanom – przekonuje Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia i podkreśla, że to właśnie szczepieniom dzieci zawdzięczają zdrowie. Chronią one także dorosłych przed chorobami zakaźnymi, czy jak w przypadku szczepienia przeciwko HPV nowotworami. Jak podkreśla NIK, zdaniem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego sugestie o możliwości ograniczenia szczepień z powodu spadającej liczby zachorowań są niesłuszne. Zmniejszenie zapadalności na część chorób jest konsekwencją wdrożenia obowiązkowego systemu szczepień. Istnieje ryzyko, że jego przerwanie mogłoby doprowadzić do powrotu zachorowań. Szczepionka przeciw HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego, odpowiedzialnego m.in za powstawanie raka szyjki macicy (RSM) szybko trafiła na listę Programu Szczepień Ochronnych jako szczepienia zalecane. Zwłaszcza że, jak podkreśla Michalski, samej szczepionki czterowalentnej wydano ponad 250 mln dawek, w których nie stwierdzono żadnego przypadku negatywnego zdarzenia.
 • Rak piersi jest coraz groźniejszy. Statystyki pokazują stały wzrost zachorowań

  Rak piersi nadal jest najczęściej wykrywanym nowotworem wśród kobiet. Co roku w Polsce diagnozuje się około 18 000 nowych przypadków, a statystyki pokazują stały wzrost zachorowań. Ważna jest regularna profilaktyka i wczesne wykrycie zmian nowotworowych. - Rak piersi stanowi problem medyczny, społeczny, epidemiologiczny. Każdego roku około 18 tys. kobiet dowiaduje się, że ma raka. Liczba kobiet, które zachorowały na raka i żyją sięga 100 tys. – mówi prof. Tadeusz Pieńkowski, dyrektor Medyczny Radomskiego Centrum Onkologii, Prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi. Mimo, iż znane są istotne czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi, jak np. bezdzietność, późne macierzyństwo, otyłość nie można w istotny sposób mu zapobiec. Dlatego najistotniejsze jest podjęcie działań na rzecz jego wczesnego wykrycia. Bo wcześnie zdiagnozowany rak piersi jest w prawie 100% wyleczalny.