prof. Andrzej Nowak

Artykuły - Prof. Andrzej Nowak (5)

 • Kazimierz Odnowiciel: Ten, któremu zawdzięczamy, że Polska przetrwała

  Kazimierz Odnowiciel: Ten, któremu zawdzięczamy, że Polska przetrwała

  Miał 22 lata, kiedy w 1038 r. musiał uciekać z Polski, ogarniętej chaosem buntu ludowego i złupionej podczas czeskiego "potopu". Następne 20 lat zajęło mu podźwignięcie z katastrofy państwa, które przestało istnieć. Dlaczego tak mało wiemy o Kazimierzu Odnowicielu?
 • "Dziennik Polski": Kaczyński powinien ustąpić? „To dzielenie prawicy”

  "Dziennik Polski": Kaczyński powinien ustąpić? „To dzielenie prawicy”

  „Takie postulaty to dzielenie prawicy” - tak poseł PiS Ryszard Terlecki komentuje pomysł związanego z partią prof. Andrzeja Nowaka, by Jarosław Kaczyński nie walczył już o fotel premiera, ale ustąpił młodszych. O kontrowersjach wokół pomysłu krakowskiego historyka pisze w „Dzienniku Polskim” Maciej Pietrzyk.
 • "Okrągły Stół stał się takim rytuałem dla ubogich..."

  "Okrągły Stół stał się takim rytuałem dla ubogich..."

  "Okrągły Stół jest dla mnie irytujący ze względów intelektualnych. Po pierwsze, ze względu na nieprzygotowanie naszej strony, a po drugie dlatego, iż stał się taką klapką na oczy, której nie można zdjąć do dzisiaj" - mówiła prof. Jadwiga Staniszkis w rozmowie z Andrzejem Nowakiem.
 • Niepodległość - próba charakteru

  Niepodległość - próba charakteru

  Polska została wtłoczona przez geografię i historię między dwa największe na kontynencie europejskim imperia, dwie największe wspólnoty etniczno-polityczne: ruską/moskiewską/rosyjską z jednej i germańską z drugiej. A jednak po tysiącu lat jest dokładnie w tym miejscu, w którym była.
 • Poeta powinien pisać, a nie pchać się na trybunę

  Poeta powinien pisać, a nie pchać się na trybunę

  - Niemcy uzależnią nie tylko Wschód, ale także Zachód Europy - tak przyszłość naszego kontynentu widział poeta Josif Brodski. Prezentujemy wywiad, jaki z poetą przeprowadził znany historyk, prof. Andrzej Nowak. Tekst pochodzi ze zbioru "Intelektualna historia III RP" opublikowanego przez wydawnictwo Sic!