produkcja samochodów

Artykuły - Produkcja samochodów (77)

 • Ford wycofuje się z produkcji samochodów osobowych w Rosji

  Ford wycofuje się z produkcji samochodów osobowych w Rosji

  Ford poinformował w środę, że zamyka trzy fabryki w Rosji, wycofując się z produkcji samochodów osobowych w tym kraju. Associated Press podkreśla, że będzie się to wiązać z likwidacją znacznej liczby miejsc pracy.
 • Technologia 5G wspomoże produkcję samochodów

  Technologia 5G wspomoże produkcję samochodów

  Marka Audi wraz z firmą Ericsson ogłosiły wspólne plany użycia techniki 5G w produkcji samochodów.
 • Polska powinna zrezygnować z elektrowni jądrowej, produkcji samochodu elektrycznego czy zgazowania węgla - Mielczarski:

  Polska powinna zrezygnować z elektrowni jądrowej, produkcji samochodu elektrycznego czy zgazowania węgla - Mielczarski:

  - Polska powinna zrezygnować z elektrowni jądrowej, produkcji samochodu elektrycznego czy zgazowania węgla. Powinna natomiast postawić m. in na poprawę efektywności energetycznej czy budowę małych elastycznych źródeł wytwórczych - przekonywał w Sejmie prof. Władysław Mielczarski.
 • Polska motoryzacyjną potęgą?

  Polska motoryzacyjną potęgą?

  W UE rocznie produkuje się ok. 16 mln aut, w Polsce 570 tys., co stanowi 3,6- proc. udział w unijnej produkcji - mówił prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Alfred Franke podczas Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego.
 • W najbliższych latach producenci muszą zmienić sposób działania

  W najbliższych latach producenci muszą zmienić sposób działania

  ​Eksperci PwC szacują, że średnioroczny wzrost produkcji aut wyniesie 3,6 proc. do 2021 roku. Oznacza to znaczący wzrost liczby samochodów na drogach. Z jednej strony rozwój branży oznacza wzrost zatrudnienia i mobilności społeczeństw, z drugiej - wiąże się z coraz większym wpływem na środowisko naturalne. Dlatego firmy z sektora podejmują wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dążą m.in. do zmniejszenia masy pojazdów oraz rozwijania alternatywnych źródeł napędu.
 • Firmy motoryzacyjne liderem polskiej gospodarki

  Firmy motoryzacyjne liderem polskiej gospodarki

  ​Największe gospodarki Europy Środkowej rozwijały się szybciej niż w roku poprzednim. W tym czasie wzrost przychodów w 500 największych firmach regionu wyniósł 3,5 proc. - wynika z badania Deloitte. Największe dynamiki wzrostu (bo prawie 13 proc.) notuje branża motoryzacyjna. Coraz więcej firm chce zwiększać przychody poprzez cyfryzację biznesu. 2/3 największych podmiotów ma opracowaną strategię w tym zakresie. Na liderów w tej kategorii wyrastają banki.
 • Polska motoryzacyjną potęgą. Ale Czechy większą!

  Polska motoryzacyjną potęgą. Ale Czechy większą!

  W 2015 r. najszybciej gospodarczo rozwijającym się krajem w Europie Środkowej i Wschodniej były Czechy, najsłabiej Ukraina - wynika z raportu Deloitte. Polska uplasowała się w czołówce krajów, które odnotowały wzrost PKB.
 • Polskie fabryki motoryzacyjne pracują na pełnych obrotach!

  Polskie fabryki motoryzacyjne pracują na pełnych obrotach!

  ​Polska branża motoryzacyjna ma za sobą najlepszy rok w historii, a pierwsze miesiące tego roku dają nadzieję na jeszcze lepsze wyniki. Pomóc mogą w tym kolejne dwie fabryki zagranicznych gigantów, które powstają w kraju.
 • Polacy produkują coraz więcej samochodów

  Polacy produkują coraz więcej samochodów

  Ten rok przyniesie kolejny rekord w eksporcie polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Eksperci liczą na ponad 21,5 mld euro - pisze "Rzeczpospolita".
 • Polski przemysł stoi... motoryzacją!

  Polski przemysł stoi... motoryzacją!

  W 2016 roku zatrudnienie w przemyśle motoryzacyjnym może sięgnąć 300 tys. osób - informuje "Rzeczpospolita".

Filmy - Produkcja samochodów (2)

 • Wielkopolskie: Otwarto nowe Centrum Dystrybucyjne Volkswagena

  W Komornikach koło Poznania otwarto w piątek Centrum Dystrybucyjne Volkswagen Group Polska (VGP). Na 30 tys. mkw. magazynowane są części i akcesoria sześciu marek: Volkswagen, Audi, Skoda, Seat, Volkswagen Samochody Użytkowe oraz Porsche. Nowe centrum kosztowało 95 mln zł. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A2 łączącej Poznań ze Świeckiem. W obiekcie zatrudnionych jest ok. 150 osób. Łączna powierzchnia obiektu to 32 tys. mkw. Przestrzeń magazynowa stanowi 30 tys. mkw i została zaprojektowana w sposób umożliwiający jej rozbudowę do 43 tys. mkw. Obecnie w centrum magazynowanych jest ok. 65 tys. różnych części i akcesoriów. Części z centrum będą trafiały do odbiorców w całej Polsce, a także na rynek białoruski. - To trzecia w Wielkopolsce oraz ósma w kraju inwestycja pod względem rozmiaru powierzchni magazynowej. To centrum jest kolejnym dowodem na to, że Polska jest dla nas rynkiem strategicznym. Fabryka w Poznaniu, Volkswagen Group Polska, dzisiejsze otwarcie centrum logistycznego w Komornikach i powstająca właśnie fabryka we Wrześni, gdzie od 2016 roku będzie produkowany nowy Volkswagen Crafter, bardzo jasno pokazują zaangażowanie Volkswagena w Polsce – powiedział w trakcie otwarcia obiektu prezes zarządu VGP Achim Schaible.
 • 100 lat temu dokonała się motoryzacyjna rewolucja

  7 października 1913 roku w zakładach Forda w Highland Park w amerykańskim stanie Michigan ruszyła pierwsza taśma montażowa. Jej uruchomienie radykalnie zmieniło sposób produkcji samochodów. Powtarzające się czynności montażowe mogli wykonywać nawet niewykwalifikowani robotnicy. Produkcja masowa doprowadziła do obniżenia cen samochodu, a co za tym idzie, do spopularyzowania tego środka transportu. W krótkim czasie produkcja legendarnego Modelu T osiągnęła rekordowy poziom – każdego dnia halę opuszczało 1000 nowych samochodów! A co zastałby Henry Ford dziś, gdyby odbył podróż w czasie i stanął przed bramą swojej pierwszej fabryki? W jaki sposób rozwinął się zainicjowany przezeń proces produkcyjny?