prawosławni

Artykuły - Prawosławni (34)

 • Dziś Boże Narodzenia według tzw. starego stylu

  Dziś Boże Narodzenia według tzw. starego stylu

  W środę prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy, będą obchodzić wigilię świąt Bożego Narodzenia według tzw. starego stylu, czyli kalendarza juliańskiego.
 • Pierwsza polska parafia prawosławna w Brukseli

  W Brukseli powstaje polska parafia prawosławna - to pierwsza taka parafia dla prawosławnych emigrantów z naszego kraju nie tylko w Belgii, ale i na całym świecie. Inaugurację jej działalności, czyli pierwszą liturgię, zaplanowano na 8 lutego.
 • Patriarcha Cyryl odprawił mszę z okazji Bożego Narodzenia

  Patriarcha Cyryl odprawił mszę z okazji Bożego Narodzenia

  Ponad 5 tys. wiernych uczestniczyło we mszy z okazji Bożego Narodzenia, odprawionej w nocy z wtorku na środę przez patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, najważniejszej świątyni prawosławnej w Rosji.
 • Rosjanie świętują Boże Narodzenie

  Rosjanie świętują Boże Narodzenie

  Prawosławni Rosjanie świętują dziś Boże Narodzenie. W cerkwiach odprawiono już pierwsze nabożeństwa z okazji przyjścia na świat Jezusa. Uczestniczyli w nich między innymi prezydent Rosji Władimir Putin i premier Dmitrij Miedwediew.
 • Prawosławni i grekokatolicy obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia

  Prawosławni i grekokatolicy obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia

  Prawosławni i grekokatolicy obchodzą dziś Wigilię Bożego Narodzenia. Według kalendarza juliańskiego, wypada ona trzynaście dni po świętach katolickich.
 • Prawosławne Święto Przemienienia Pańskiego na Św. Górze Grabarce

  Na Św. Górze Grabarce k. Siemiatycz (Podlaskie) rozpoczęły się główne obchody prawosławnego Święta Przemienienia Pańskiego, najważniejszego w tym sanktuarium.
 • Prawosławne uroczystości na Górze Grabarce

  Prawosławne uroczystości na Górze Grabarce

  Do prawosławnego sanktuarium na Św. Górze Grabarce koło Siemiatycz (woj. podlaskie) dotarły dzisiaj po południu ostatnie piesze pielgrzymki wiernych, zdążających na Święto Przemienienia Pańskiego. To najważniejsza w roku uroczystość w tym miejscu.
 • Rosja: Prawosławni entuzjastycznie powitali nowego papieża

  Rosja: Prawosławni entuzjastycznie powitali nowego papieża

  Wybór kardynała Jorge Maria Bergoglia na Stolicę Piotrową w Patriarchacie Moskiewskim przyjęty został z entuzjazmem - informuje w piątek rosyjski dziennik "Kommiersant".
 • Kąpiele w przeręblach: Białoruś świętuje prawosławny Chrzest Pański

  Prawosławni Białorusini świętują w sobotę uroczystość Chrztu Pańskiego. Tego dnia tradycyjnie odbywają się chrzty dzieci, a także zbiorowe kąpiele w przeręblach. Cerkiew przestrzega, że taka kąpiel po pijanemu jest bluźnierstwem.
 • Białorusini świętują prawosławne Boże Narodzenie

  Uroczystą kolacją z obowiązkową kutią rozpoczną Białorusini w niedzielny wieczór wigilijny obchody prawosławnego Bożego Narodzenia, które zakończą się w dzień Chrztu Pańskiego 19 stycznia. Jest to przede wszystkim święto rodzinne.

Filmy - Prawosławni (1)