praworządność

Artykuły - Praworządność (-7)

 • Polska na cenzurowanym w Unii Europejskiej. Warszawie grozi ograniczenie funduszy europejskich i niechęć zagranicznych inwestorów

  Polska na cenzurowanym w Unii Europejskiej. Warszawie grozi ograniczenie funduszy europejskich i niechęć zagranicznych inwestorów

  Polskę czekają długie i żmudne negocjacje budżetowe z Unią Europejską. Zagrożeniem może być powiązanie kwestii praworządności z wypłatą funduszy strukturalnych. Z tą propozycją Komisji Europejskiej nie zgadzają się przedstawiciele Polski. Eksperci oceniają, że już sama atmosfera wokół Polski związana z wątpliwościami o stan praworządności może negatywnie wpłynąć na jej pozycję na arenie międzynarodowej, również w znaczeniu gospodarczym. Może np. wywołać niechęć inwestorów zagranicznych.
 • Planetarium sposobem na turystów

  Planetarium sposobem na turystów

  Pierwsze na Podkarpaciu obserwatorium astronomiczne ma szansę powstać na Wzgórzach Jareniowskich pod Jasłem. Takie ambitne plany przyświecają członkom Stowarzyszenia "Praworządność i Ekologia". Pierwsi turyści mogliby się pojawić tutaj już w 2012 roku.
 • Szlęzak zwycięża w Stalowej Woli

  Prezydentem Stalowej Woli został ponownie kandydat KWW Samorządność i Praworządność Andrzej Szlęzak - podała Miejska Komisja Wyborcza.

Filmy - Praworządność (11)

 • Jaki (PiS) o praworządności i działaniach Komisji Europejskiej (TV Interia)

  Jaki (PiS) o praworządności i działaniach Komisji Europejskiej (TV Interia).
 • "Reformy w tym kształcie zagrażają niezależności sądownictwa". A. Bodnar o rozmowie z F. Timmermansem

  Przedstawiłem panu przewodniczącemu Timmermansowi opinię na temat tych reform wskazując na to, że one w tym kształcie zagrażają niezależności sądownictwa, a w konsekwencji także powodują zagrożenie dla ochrony praw i wolności obywatelskich – relacjonował Rzecznik Praw Obywatelskich swoje spotkanie z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. Adam Bodnar wyraził zadowolenie, że Frans Timmermans spotkał się z przedstawicielami rządu, prezydenta, Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego. - Wydaje mi się, że w takich momentach, kiedy są tak kontrowersyjne zmiany są wprowadzane w Polsce, bardzo ważny jest dialog i nastawienie na zmiany, że w wyniku dialogu można uzgodnić pewne odejście od tych reform, które zostały do tej pory przeprowadzone.
 • F. Timmermans przyjechał do Warszawy. Rozmawia o praworządności w Polsce

  Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans przyjechał z wizytą do Warszawy. Rano spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, a póżniej ma zaplanowane rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem oraz prezesami Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego. Tematami rozmów mają być m.in. kwestie związane z praworządnością w Polsce oraz reformą sądownictwa.
 • "Zmiany mają charakter pozorny". Rzecznik Sądu Najwyższego o nowelizacjach ustaw o sądownictwie

  Sąd Najwyższy wydał opinię, w której skrytykował nowe projekty ustaw autorstwa PiS dotyczące sądownictwa i wymiaru sprawiedliwości. W ubiegły czwartek Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie propozycje nowelizacji własnych ustaw: o ustroju sądów powszechnych, o Sądzie Najwyższym a także o Trybunale Konstytucyjnym. - Zmiany wprowadzone w tym zakresie mają charakter pozorny. W rzeczywistości minister sprawiedliwości będzie nadal dysponował pełną swobodą co do odwoływania sędziów. Wprawdzie musi zasięgnąć opinii kolegium sądu i dowiedzieć się, jakie jest stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa, ale kryteria odwoływania są tak szerokie, że w zasadzie będzie w stanie uzasadnić każdą taką decyzję – powiedział Michał Laskowski, rzecznik Sądu Najwyższego. Michał Laskowski zwrócił uwagę, że należy pozytywnie ocenić proponowane zmiany w kwestii przechodzenia w stan spoczynku sędziów kobiet, gdyż eliminują ich dyskryminację. Zaznaczył jednak, że proponowane zmiany nie eliminują wszystkich zastrzeżeń natury konstytucyjnej i nie realizują zaleceń Komisji Europejskiej. - A kolejna zmiana dotyczy Trybunału Konstytucyjnego. Trzeba powiedzieć, że opublikowanie tych orzeczeń [zaległych wyroków TK - red.] nie jest całkiem bez znaczenia, bo ciągle mamy trzech prawidłowo wybranych sędziów, od których prezydent nie odebrał ślubowania, którzy nie wypełniają swoich obowiązków. I ten fakt publikowania o tym przypomina, że jest nierozwiązany problem deliktu konstytucyjnego – powiedział rzecznik Sądu Najwyższego.