prawo upadłościowe

Artykuły - Prawo upadłościowe (0)

 • Z upadłości konsumenckiej mogą skorzystać też właściciele firm

  Z upadłości konsumenckiej mogą skorzystać też właściciele firm

  Z upadłości konsumenckiej mogą skorzystać także właściciele firmy. Dotyczy to również prowadzących własną działalność gospodarczą. To bardzo ważna zmiana w prawie upadłościowym.
 • Prawo restrukturyzacyjne - nowe możliwości naprawy przedsiębiorstwa

  Prawo restrukturyzacyjne - nowe możliwości naprawy przedsiębiorstwa

  Funkcjonowanie sprawnego systemu pomagającego przedsiębiorstwom w przejściowych kłopotach finansowych jest jednym z elementów wpływających na konkurencyjną gospodarkę. Brak konieczności natychmiastowej eliminacji z obrotu gospodarczego przedsiębiorstw może wpłynąć na podniesienie potencjału gospodarczego kraju. Dlatego też z początkiem 2016 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy ustawy Prawo restrukturyzacyjne, które wprowadzają politykę nowej szansy dla firm z kłopotami finansowymi poprzez wdrożenie do systemu prawa katalogu procedur naprawczo-oddłużeniowych.
 • Nowe prawo restrukturyzacyjne - szansa na normalność?

  Nowe prawo restrukturyzacyjne - szansa na normalność?

  Nowe przepisy ustawy Prawo restrukturyzacyjne stanowią realne narzędzie, dzięki któremu menedżerowie mają wreszcie szansę skutecznie wyprowadzać spółki z kłopotów. Co więcej, działając w imieniu zarządzanej przez siebie spółki, mogą jednocześnie zwiększać poziom bezpieczeństwa osobistego, utrzymując w ryzach ciążącą na nich odpowiedzialność za zobowiązania zarządzanego podmiotu.
 • Największe bankructwa w Polsce w minionym roku

  W 2016 r. wzrosła liczba firm, które musiały ogłosić upadłość. I więcej jest firm dużych, dobrze znanych. Niektóre z nich mają jeszcze szanse, aby powrócić na rynek w dobrej kondycji. Jakie to firmy?
 • Będzie mniej bankructw przedsiębiorstw. Co zmienia nowa ustawa

  Będzie mniej bankructw przedsiębiorstw. Co zmienia nowa ustawa

  Firmy zyskały nowy sposób obrony przed bankructwem. Od stycznia obowiązuje prawo restrukturyzacyjne. Dzięki nowej ustawie powinno być więcej restrukturyzacji, a mniej bankructw. W marcu opublikowano informację o upadłości 68 polskich przedsiębiorstw - było ich tym samym o 14 proc. mniej niż przed rokiem . W skali kwartału zanotowano natomiast 173 upadłości wobec 200 w I kw. ubiegłego roku.
 • Prawo upadłościowe: Od stycznia dłużnicy mają większe szanse na uratowanie swoich firm

  Prawo upadłościowe: Od stycznia dłużnicy mają większe szanse na uratowanie swoich firm

  Nowe przepisy prawa restrukturyzacyjnego i znowelizowane prawa upadłościowego obowiązują od stycznia. Dzięki restrukturyzacji dłużnik ma cztery sposoby na zawarcie układu z wierzycielami, który umożliwi zachowanie firmy. Przedsiębiorca, w zależności od swojej sytuacji, może wybrać najlepszą dla siebie procedurę. W ramach nowelizacji prawa upadłościowego wierzyciele mają też większy wpływ na przebieg postępowania.
 • Upadłość firmy nie musi oznaczać wejścia syndyka

  Upadłość firmy nie musi oznaczać wejścia syndyka

  Od 1 stycznia 2016 r. zmienia się prawo upadłościowe. Przedsiębiorca, którego firma zmierza nieubłaganie ku bankructwu, nie będzie musiał czekać na wyprzedanie całego jej majątku przez syndyka. Aby zaspokoić wierzycieli, będzie można skorzystać z dwóch nowych instytucji: układu w upadłości i przygotowanej likwidacji.
 • Rozwód nie kończy wspólnoty majątkowej

  Rozwód nie kończy wspólnoty majątkowej

  Przepisy miały pomóc osobom w trudnej sytuacji finansowej. I pomogły. Ale zarazem przez nieuwagę zaszkodzono byłym małżonkom upadających.
 • Nowe przepisy dotyczące upadłości spółek.

  Nowe przepisy dotyczące upadłości spółek.

  Od nowego roku, wejdą w życie znowelizowane przepisy prawa upadłościowego które dotkną szczególnie spółek osobowych.
 • Prawo restrukturyzacyjne to szansa dla przedsiębiorców

  Prawo restrukturyzacyjne to szansa dla przedsiębiorców

  Przyjęcie Prawa restrukturyzacyjnego i obszerne zmiany w Prawie upadłościowym znacznie zwiększają szanse na uratowanie wielu polskich przedsiębiorstw w trudnej sytuacji finansowej, a tym samym wielu miejsc pracy - w odpowiedzi na felieton Krzysztof Oppenheima, pisze Małgorzata Anisimowicz, doradca restrukturyzacji w PMR Restrukturyzacje.

Filmy - Prawo upadłościowe (1)