prawo pracy

Artykuły - Prawo pracy (557)

Filmy - Prawo pracy (9)

 • Prywatne rozmowy na służbowym komputerze

  Tajemnica korespondencji nie chroni prywatności pracownika, który korzystając z narzędzi służbowych, załatwia swoje osobiste sprawy. W ramach kontroli wykonywanych obowiązków przełożony może poznać jego sekrety. Jednak nie powinien dzielić się tą wiedzą z osobami trzecimi.
 • W przyszłym roku będą obowiązywać nowe przepisy Kodeksu pracy

  Za niecałe pół roku wejdą w życie zmiany w Kodeksie pracy. Po podpisie prezydenta nowelizacja czeka na opublikowanie w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy wprowadzą inne zasady zatrudniania w oparciu o umowę na czas określony. Pracodawca będzie mógł zawrzeć tylko trzy takie umowy z pracownikiem, maksymalnie na 33 miesiące. Zmienią się także okresy wypowiedzenia. – Do tej pory było ograniczenie do dwóch umów terminowych, ale nie było ograniczenia czasowego. Można było zawrzeć jedną umowę na przykład na pięć lat, a potem drugą na kolejne pięć lat. A jeśli była przerwa, ponad miesięczna, pomiędzy jedną a drugą umową na czas określony z tym samym pracownikiem, to ten licznik się zerował – wyjaśnia w Adam Nierzwicki, radca prawny w zespole prawa pracy w Kancelarii Wierzbowski Eversheds.
 • Kawa zakazana przy służbowym biurku?

  Kubek z kawą, herbatą, woda i coś do przekąszenia – tak wyglądają biurka wielu pracowników. Spożywanie napojów czy posiłku w miejscu pracy to standard, ale czy takie zachowanie jest dozwolone? Niekoniecznie! Szef może tego zakazać. - Jeżeli pracujemy przy komputerze powinniśmy szczególnie dbać o sprzęt. Nie należy ustawiać szklanek z wodą, kawą czy herbatą przy klawiaturze lub dokumentach, żeby ich nie zalać. Do takich czynności służy 15-minutowa przerwa śniadaniowa, którą pracownik powinien wykorzystać – mówi Maria Kacprzak-Rawa, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie.
 • W nagłych wypadkach przełożony może przerwać pracownikowi urlop

  Nawet jeżeli pracownik przebywa na wakacjach, jest zobligowany do wykonywania polecenia pracodawcy – przypomina Marta Kosakowska z kancelarii TGC Corporate Lawyers. – Pracodawca może zażądać przerwania urlopu. W takiej sytuacji zatrudniony powinien wykonać polecenie przełożonego i powrócić na swoje stanowisko pracy.