prawo pracy

Artykuły - Prawo pracy (472)

Filmy - Prawo pracy (15)

 • Czy pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników?

  Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) otrzymuje wiele sygnałów, że pracodawcy często mają problemy z trzeźwością pracowników. Nic dziwnego, że temat alkoholu w miejscu pracy jest dla przedsiębiorców trudny – to oni są odpowiedzialni za bezpieczeństwo osób zatrudnionych i klientów, a nietrzeźwy pracownik stanowi poważne zagrożenie. Dotyczy to głównie szczególnych stanowisk – które zajmują kierowcy, operatorzy sprzętu ciężkiego i pracownicy zakładów produkcyjnych. Jednak nietrzeźwy pracownik w biurze lub obsłudze klienta również stanowi zagrożenie dla siebie i dla otoczenia. Nie jest bowiem w stanie świadomie i wydajnie wykonywać swoich obowiązków. Dlatego przedsiębiorcy domagają się, by kontrola trzeźwości pracowników była łatwiejsza i mniej obostrzona przepisami.
 • Prawo Pracy: optymalizacja kosztów zatrudnienia przy zachowaniu miejsc pracy

  Z powodu koronawirusa bezrobocie w Polsce może wzrosnąć dwukrotnie. Jakie działania mogą podjąć przedsiębiorcy, którzy z jednej strony muszą optymalizować koszty zatrudnienia, a z drugiej chcieliby chronić miejsca pracy?
 • Informacja o wynagrodzeniu za pracę wciąż budzi wiele kontrowersji

  Wynagrodzenie to często pierwszy i najważniejszy czynnik, jaki bierzemy pod uwagę przeglądając ogłoszenia o pracę. Anonse z niesatysfakcjonującą nas stawką są od razu pomijane. Wiedząc o tym fakcie, wielu pracodawców nie umieszcza w swoich ogłoszeniach kwoty wynagrodzenia, informując kandydatów dopiero na rozmowie kwalifikacyjnej. Pojawił się projekt ustawy mający zmienić ten stan rzeczy. O plusach i minusach proponowanej nowelizacji kodeksu pracy, rozmawiamy z ekspertem Konfederacji Lewiatan, Robertem Lisickim.
 • Kiedy możemy bezkarnie wyjść z pracy?

  Zalało nam mieszkanie, dzieci w przedszkolu się pobiły – sytuacji, w których nie mamy innego wyjścia i musimy wyjść z pracy jest wiele. Warto wiedzieć kiedy możemy to zrobić bezkarnie i w jaki sposób o tym powinniśmy poinformować naszego szefa. Najważniejsza w takiej sytuacji jest konieczność poinformowania o tym fakcie pracodawcy – to spowoduje, że sytuacja będzie klarowna dla obu stron i jesteśmy w stanie umówić się na jej uregulowanie – odpracowanie godzin, wypisanie wniosku urlopowego czy skorzystanie z przysługujących rodzicom godzin opieki nad dzieckiem.