prawo pracy

Artykuły - Prawo pracy (570)

Filmy - Prawo pracy (12)

 • Kiedy możemy bezkarnie wyjść z pracy?

  Zalało nam mieszkanie, dzieci w przedszkolu się pobiły – sytuacji, w których nie mamy innego wyjścia i musimy wyjść z pracy jest wiele. Warto wiedzieć kiedy możemy to zrobić bezkarnie i w jaki sposób o tym powinniśmy poinformować naszego szefa. Najważniejsza w takiej sytuacji jest konieczność poinformowania o tym fakcie pracodawcy – to spowoduje, że sytuacja będzie klarowna dla obu stron i jesteśmy w stanie umówić się na jej uregulowanie – odpracowanie godzin, wypisanie wniosku urlopowego czy skorzystanie z przysługujących rodzicom godzin opieki nad dzieckiem.
 • Odstąpienie pracownika od PPK może być wyłącznie dobrowolne

  Jak odciążyć pracodawców z dodatkowych kosztów związanych z wprowadzeniem PPK? Nie ma jednej i dobrej odpowiedzi na to pytanie. Pomysłodawcy PPK planują przełożyć na pracodawców ciężar ekonomiczny łożenia na dodatkową emeryturę pracowników. W obecnej sytuacji rynku pracy, gdzie musimy walczyć o pracowników i oferować im wyższe zarobki, „schowanie” terminowego świadczenia w postaci PPK, jest trafionym pomysłem. Wyzwanie nastąpi za parę lat, gdy zmieni się cykl koniunkturalny.
 • Skusisz się na masaż w pracy? Czyli nietypowe benefity w firmach

  Już nie wystarczy pracownikowi dać bezpłatną opiekę medyczną i będzie zadowolony. Pracodawcy coraz częściej walczą o pracowników oferując im nietypowe benefity. Jakie? Masaż w pracy, chillout room, pół godziny dla rodziny, krótszy czas pracy w wakacyjne piątki, pełnopłatne zwolnienia chorobowe w określonym wymiarze, przedszkole na terenie firmy, czy nawet roczny urlop.
 • Prywatne rozmowy na służbowym komputerze

  Tajemnica korespondencji nie chroni prywatności pracownika, który korzystając z narzędzi służbowych, załatwia swoje osobiste sprawy. W ramach kontroli wykonywanych obowiązków przełożony może poznać jego sekrety. Jednak nie powinien dzielić się tą wiedzą z osobami trzecimi.