Prawo o ruchu drogowym

Artykuły - Prawo o ruchu drogowym (62)

 • Uprościć przepisy, bo i tak nikt ich nie zna

  Uprościć przepisy, bo i tak nikt ich nie zna

  Polski kodeks drogowy należy do najbardziej skomplikowanych w Europie. Naczelna ustawa, czy Prawo o ruchu drogowym liczy 152 artykuły, każdy z nich składa się z kilkunastu tzw. ustępów, te ustępy mają z kolei punkty, podpunkty itd. Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych zawiera 115 paragrafów. Samych znaków drogowych mamy ponad 230! A prawda jest taka, że stuprocentową znajomością tych wszystkich przepisów może się wykazać w Polsce co najwyżej kilkunastu ekspertów. Zwykli kierowcy mają o prawie drogowym tylko mgliste pojęcie.
 • Sporo zmian w Prawie o ruchu drogowym

  Sporo zmian w Prawie o ruchu drogowym

  Dwie nowelizacje Prawa o ruchu drogowym poparł w środę wieczorem Senat, wcześniej wprowadzając do nich niewielkie poprawki.
 • Przepisy o odblaskach bez sensu. Nikt ich nie będzie nosił?

  Przepisy o odblaskach bez sensu. Nikt ich nie będzie nosił?

  Odblaski - tak, ale nie pod przymusem i nie tak szybko jak uchwalił Sejm. W Senacie odbyła się debata nad nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym.
 • Nowy pomysł. Każdy pieszy poruszający się po drodze...

  Obowiązek noszenia elementów odblaskowych nie tylko przez dzieci, ale przez wszystkich pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu - takie zmiany zakłada poselski projekt zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym, nad którym pracuje parlament.
 • Nawet 3 tys. zł mandatu za brak odblasku?

  Nawet 3 tys. zł mandatu za brak odblasku?

  Do tej pory przepis dotyczył wyłącznie dzieci do lat 15-tu. Teraz każdy będzie musiał być widoczny na drodze.
 • Resort transportu głuchy na... problemy głuchych

  Głusi i głuchoniemi nie są w stanie zdać nowych testów na prawo jazdy. Nie chodzi tu o poziom trudności, ale czas na udzielenie odpowiedzi.