prawo energetyczne

Artykuły - Prawo energetyczne (25)

 • Nowela Prawa energetycznego próbuje rozwiązać dwa palące problemy - ekspert

  Nowela Prawa energetycznego próbuje rozwiązać dwa palące problemy - ekspert

  - Nowelę Prawa energetycznego, którą właśnie podpisał prezydent, oceniam pozytywnie. Próbuje ona rozwiązać dwa palące problemy - szarej strefy w obrocie paliwami i kwestii zapasów strategicznych gazu ziemnego - mówi Piotr Maciążek, ekspert ds. energetyki. Według opozycji, wprowadzenie wysokiego zabezpieczenia oznacza upadłość wielu firm, co z kolei może skutkować zwolnieniem z pracy ok. 40 tys. osób.
 • Za korzystanie z rzek energetyka zapłaci najwcześniej w 2015 r.

  Za korzystanie z rzek energetyka zapłaci najwcześniej w 2015 r.

  Nowelizacja Prawa wodnego, zakładająca m.in. obowiązkową opłatę dla przemysłu energetycznego za korzystanie np. z rzek, powinna zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku - ocenił w rozmowie z PAP wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski.
 • Liberalizacja rynku gazu

  Liberalizacja rynku gazu

  11 września br. wchodzi w życie tzw. mały trójpak energetyczny, czyli nowelizacja Prawa energetycznego i niektórych innych ustaw z 26 lipca br. Celem debaty jest ocena wpływu na rynek gazowniczy w kraju tych nowych przepisów. Mają one decydujące znaczenie dla rozwoju konkurencji na rynku, dając Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki możliwość uwolnienia cen surowca dla odbiorców przemysłowych.
 • Jak to możliwe? Nie korzystasz z prądu, a rachunek i tak wynosi 83 zł

  Jak to możliwe? Nie korzystasz z prądu, a rachunek i tak wynosi 83 zł

  Polska energetyka ma pomysł na zarabianie dużych pieniędzy. Wystarczy, że złapie klienta - czyli podłączy go do sieci i wstawi mu licznik, a pieniądze zaczynają płynąć szerokim strumieniem. Nawet wtedy, gdy do klienta nie płynie podstawowy produkt firmy energetycznej, jakim jest prąd. Opłata za podłączenie do sieci wpływa do kasy również wtedy, gdy zakład energetyczny się pomyli, albo gdy nie trafi z prognozą zużycia prądu.
 • Kontrowersyjny pomysł - będą nas śledzić?!

  Kontrowersyjny pomysł - będą nas śledzić?!

  Szansa na niższe rachunki, ale też zagrożenie dla prywatności. Pomysł wprowadzenia inteligentnych liczników energii wciąż wywołuje kontrowersje.
 • J. Piechociński rozważa powołanie komisji ws. trójpaku

  J. Piechociński rozważa powołanie komisji ws. trójpaku

  Jeszcze w tym kwartale "trójpak energetyczny", czyli projekt ustaw Prawo energetyczne, gazowe i o odnawialnych źródłach energii (OZE), ma trafić do parlamentu. Janusz Piechociński, wicepremier i szef resortu gospodarki zapowiada przyspieszenie prac nad tymi regulacjami. Jednocześnie sprzeciwia się oddzielnemu procedowaniu ustawy o zielonej energii, co postuluje część przedstawicieli branży. Nie wyklucza za to powołania nadzywczajnej komisji w tej sprawie.
 • Polska jak Don Kichot

  Budowa w Polsce farm wiatrowych na morzu za ok. 60-80 mld zł się oddala. Brak obiecanej ustawy blokuje realizację projektów - informuje "Rzeczpospolita".
 • Polski Kongres Prawa Energetycznego 2012 - Gaz Łupkowy

  Polski Kongres Prawa Energetycznego 2012 - Gaz Łupkowy

  Jak pokazuje międzynarodowe doświadczenie, z działalnością polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych wiążą się zarówno korzyści jak i zagrożenia, których optymalny podział pomiędzy przedsiębiorców, państwo i społeczności lokalne wymaga zaangażowania władzy.
 • Rosjanie muszą akceptować prawo unijne

  Rosyjscy partnerzy muszą zaakceptować prawo unijne w handlu gazem - oświadczył komisarz Unii Europejskiej ds. energii Guenther Oettinger .
 • 1,2 mld zł na wymianę liczników

  1,2 mld zł na wymianę liczników

  - Koszt wymiany licznika dla odbiorcy wynosie około 400 złotych - szacuje Rafał Czyżewski, prezes Energa Operator. - W naszym przypadku oznacza to nakład na poziomie 1,2 mld złotych. To jest około 50 proc. wydatków, jakie branża będzie musiała ponieść w perspektywie najbliższych 10 lat na rozwiązania z obszaru sieci inteligentnych. Te inwestycje mają opłacić się wszystkim - od firm po odbiorców energii.

Filmy - Prawo energetyczne (3)

 • Znany plan prac nad trójpakiem

  - Mam nadzieję graniczącą z pewnością, że ustawa o odnawialnych źródłach energii zostanie przyjęta w pierwszej kolejności, a potem prawo energetyczne i gazowe - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Andrzej Czerwiński, poseł PO, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki. Dodaje, że zanim projekt ustawy o OZE we wrześniu trafi do laski marszałkowskiej, zwolennicy zielonej energii, muszą "wygrać batalię z ministrem finansów".
 • Dzięki temu Polska uniknie kar

  Nowelizacja Prawa energetycznego trafia do drugiego czytania w Sejmie i jeszcze w tym półroczu powinna zostać przyjęta przez parlament. To pozwoli na dostosowanie polskiego prawodawstwa do unijnego i tym samym oddali widmo dotkliwej kary finansowej. - „Mały trójpak” trafia w tej chwili do drugiego czytania w Sejmie, czyli można powiedzieć, że wychodzimy w jakiejś mierze na ostatnią prostą. To dobry sygnał dla gospodarki – powiedział w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Jerzy Witold Pietrewicz, wiceminister gospodarki.
 • Będzie komisja nadzwyczajna ws. trójpaku energetycznego?

  Jeszcze w tym kwartale „trójpak energetyczny”, czyli projekt ustaw Prawo energetyczne, gazowe i o odnawialnych źródłach energii (OZE), ma trafić do parlamentu. Janusz Piechociński, wicepremier i szef resortu gospodarki zapowiada przyspieszenie prac nad tymi regulacjami. Jednocześnie sprzeciwia się oddzielnemu procedowaniu ustawy o zielonej energii, co postuluje część przedstawicieli branży. Nie wyklucza za to powołania nadzwyczajnej komisji w tej sprawie.