prawo budowlane

Artykuły - Prawo budowlane (90)

 • Najnowsze zmiany w prawie budowlanym

  Najnowsze zmiany w prawie budowlanym

  13 lutego 2020 r. Parlament zakończył prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw - poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Celem nowelizacji jest uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego. Nowe przepisy powinny zainteresować zwłaszcza przedsiębiorców z branży budowlanej, deweloperów, inwestorów, jak również każdego, kto podejmuje się budowy lub innych prac budowlanych.
 • Uproszczenia w prawie budowlanym – dlaczego nikt z nich nie korzysta?

  Uproszczenia w prawie budowlanym – dlaczego nikt z nich nie korzysta?

  Już od dłuższego czasu w Polsce obowiązują przepisy umożliwiające postawienie domu jednorodzinnego bez uzyskania pozwolenia na budowę. Praktyka pokazuje jednak, że niewiele osób korzysta z tej możliwości. Dlaczego tak się dzieje?
 • Co nowego w prawie budowlanym? Sprawdzamy zmiany w przepisach

  Co nowego w prawie budowlanym? Sprawdzamy zmiany w przepisach

  ​20 stycznia 2020 roku sejm przegłosował nowelizację prawa budowlanego oraz ponad 15 innych ustaw. Zmiany w prawie mają na celu ułatwić procesy budowlane, jednak niektóre z nich budzą niemałe kontrowersje. W znowelizowanym prawie projekt budowlany będzie dzielił się na trzy części. W jednej z nich odnajdziemy zawiadomienie o planowanym terminie robót budowlanych, do którego należy dołączyć oświadczenie o sporządzeniu projektu technicznego. Co w praktyce oznacza to dla inwestora?
 • "Rzeczpospolita": Użytkowanie wieczyste? Już nie trzeba płacić

  "Rzeczpospolita": Użytkowanie wieczyste? Już nie trzeba płacić

  W 2020 r. już tylko nieliczni właściciele mieszkań powinni wnieść roczną opłatę za likwidowany tytuł prawny do nieruchomości - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita. I jak dodaje, zostają "trudne przypadki".
 • Sejm przyjął ustawę deregulującą prawo budowlane

  Sejm przyjął ustawę deregulującą prawo budowlane

  ​Sejm przyjął w czwartek ustawę deregulującą prawo budowlane. Nowe przepisy mają ułatwić i przyspieszyć realizację inwestycji i przełożyć się na wzrost liczby oddawanych mieszkań.
 • "Rzeczpospolita": Piwnice i komórki blokują uwłaszczenie

  "Rzeczpospolita": Piwnice i komórki blokują uwłaszczenie

  Przekształcenie użytkowania wieczystego idzie w wielu wypadkach jak po grudzie; miasta odmawiają wydania zaświadczeń z powodu piwnic - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".
 • Zmiany w prawie budowlanym

  Zmiany w prawie budowlanym

  Mniej formalności przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę, zwolnienie urządzeń melioracji z obowiązku zgłoszenia, oraz możliwość łatwej legalizacji samowoli, zakłada przyjęty przez rząd projekt zmian Prawa budowlanego.
 • MIiR: Zmiany w prawie budowlanym potwierdzone przez Stały Komitet Rady Ministrów

  MIiR: Zmiany w prawie budowlanym potwierdzone przez Stały Komitet Rady Ministrów

  Pakiet zmian w prawie budowlanym, zaproponowany przez resort inwestycji i rozwoju, został potwierdzony przez Stały Komitet Rady Ministrów - poinformowało biuro prasowe MIiR. Mają one przyspieszyć przygotowanie nowych inwestycji.
 • Okrojony projekt budowlany to więcej biurokracji

  Okrojony projekt budowlany to więcej biurokracji

  Polska Izba Inżynierów dość krytycznie odniosła się ostatnio do rządowych pomysłów zmian przepisów prawa budowlanego. Prof. Zbigniew Kledyński, prezes Izby, stwierdził, że okrojenie projektu budowlanego spowoduje znaczący wzrost biurokracji. To z kolei może utrudnić, a nie ułatwić życie inwestorów.
 • "Rzeczpospolita": Rząd szykuje rewolucję; znikną warunki zabudowy

  "Rzeczpospolita": Rząd szykuje rewolucję; znikną warunki zabudowy

  Złe wiadomości dla inwestorów: będzie trudniej budować. Obecne decyzje lokalizacyjne zastąpią nowe, a dotychczasowe po trzech latach wygasną - pisze w środę "Rzeczpospolita".

Filmy - Prawo budowlane (4)

 • Nowe prawo budowlane ma uprościć i przyspieszyć proces inwestycji. Urzędnicy będą sojusznikami inwestorów

  Prostsze i szybsze procedury, większa pewność wydawanych decyzji oraz większe bezpieczeństwo pożarowe – to najważniejsze założenia nowego prawa budowlanego proponowanego przez resort inwestycji i rozwoju. Nowe przepisy mają ułatwić i przyspieszyć uzyskiwanie pozwolenia na budowę. Do wniosku inwestor będzie musiał składać znacznie mniej dokumentów projektowych niż do tej pory. Pojawią się też terminy, w jakich urzędy muszą wydać określone zgody i decyzje, oraz sankcje za ich przekroczenie. Chcemy, żeby inwestor wiedział, że ma w urzędnikach sojuszników – podkreśla Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
 • Samowola budowlana może nas sporo kosztować

  Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, z tytułu samowoli budowlanej w 2017 r. wydano 2 181 nakazów rozbiórki obiektów. Samowola może się także zakończyć grzywną czy nawet więzieniem. Ale istnieje szansa na legalizację postawionego obiektu.
 • Zmiany w prawie: powstaną nowe mieszkania w centrach miast

  Weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego. Ułatwia zabudowanie pustych przestrzeni w miastach, pomiędzy istniejącą zabudową.
 • Nowelizacja prawa budowlanego może zahamować rozwój energetyki wiatrowej

  W najbliższy czwartek dwie sejmowe komisje ponownie zajmą się projektem nowelizacji prawa budowlanego w zakresie dotyczącym elektrowni wiatrowych. Z projektu zniknął krytykowany zapis o minimalnej odległości wiatraków od zabudowań i lasów, ale branża wciąż nie widzi potrzeby wprowadzania niektórych zmian. Tym bardziej, że mogą one zwiększyć wysokość podatków, a to z kolei może zahamować rozwój energetyki wiatrowej. ‒ Obecnie obowiązujące przepisy regulujące tę tematykę są moim zdaniem wystarczające – przekonuje Paweł Przybylski, dyrektor branży Wind Power w Siemensie. – Wdrożenie nowych regulacji, które wprowadzą dodatkowe bariery administracyjne, może utrudnić i tak już skomplikowany proces inwestycyjny w energetyce wiatrowej.