prawo bankowe

Artykuły - Prawo bankowe (15)

 • Komputer rozstrzygnie, kto jest wiarygodny dla banku

  Komputer rozstrzygnie, kto jest wiarygodny dla banku

  Badając zdolność kredytową i analizując ryzyko kredytowe, banki sprawdzają dane historyczne i na ich podstawie próbują przewiedzieć, jak może zachować się klient. Najważniejsze jest oczywiście to, jak dotychczas spłacał swoje zobowiązania, ile zarabia, jakie ma wydatki. Banki chętnie jednak sięgają głębiej i biorą pod uwagę np. historię transakcji dokonywanych kartą kredytową.
 • SKOK-i przeciw rządowemu projektowi prawa bankowego

  SKOK-i przeciw rządowemu projektowi prawa bankowego

  Rząd zajmie się dziś projektem nowelizacji prawa bankowego. Zapozna się też z informacją na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Posiedzenie gabinetu w tym tygodniu odbywa się wyjątkowo w poniedziałek.
 • Centralna informacja "przebudzi" uśpione rachunki

  Centralna informacja "przebudzi" uśpione rachunki

  Już 1 lipca 2016 r., we wszystkich bankach prowadzących działalność w Polsce, a także w SKOK-ach, udostępniona zostanie nowa usługa, która usprawni pozyskiwanie informacji o odziedziczonych lub zapomnianych środkach.
 • Kolejne propozycje zmian w Prawie bankowym

  Wzmocnienie struktury banków i firm inwestycyjnych oraz określenie dodatkowych wymagań stawianych członkom rad nadzorczych i zarządów banków - to tylko niektóre założenia, jakie zawiera złożony w Sejmie poselski projekt nowelizacji Prawa bankowego, ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw.
 • Zasady korzystania z pieniędzy po zmarłych klientach banków i SKOK-ów będą uregulowane

  Zasady korzystania z pieniędzy po zmarłych klientach banków i SKOK-ów będą uregulowane

  Sposób przekazywania pieniędzy po śmierci posiadacza rachunku w banku lub w SKOK - przewiduje projekt zmian w przepisach, nad którym pracuje Senat.
 • Spadkobierco, teraz łatwiej dotrzesz do oszczędności po zmarłym

  Spadkobierco, teraz łatwiej dotrzesz do oszczędności po zmarłym

  Co się dzieje z kontem osobistym, gdy jego właściciel umiera? Najczęściej rachunek zostaje "uśpiony" do czasu, kiedy przypomną sobie o nim spadkobiercy. Zgodnie z nowelizacją Prawa bankowego ma powstać centralna informacja o rachunkach, która pomoże w odnajdywaniu kont po zmarłych. To jednak tylko jedna z proponowanych zmian.
 • Banki i SKOK-i będą szukać spadkobierców zmarłych

  Banki i SKOK-i będą szukać spadkobierców zmarłych

  Banki i SKOK-i będą zobowiązane do szukania spadkobierców osób zmarłych, które zostawiły pieniądze na prowadzonych przez nie kontach.
 • Banki kuszą ofertami, ale każą sobie słono płacić

  Banki kuszą ofertami, ale każą sobie słono płacić

  W bankach rozpoczyna się przedświąteczna gorączka. Polacy częściej biorą w tym czasie kredyty, by sfinansować nadzwyczajne wydatki związane z organizacją świąt. Klienci bardzo chętnie przychodzą po kredyty gotówkowe, szczególnie po to, by podreperować swój budżet przed świętami.
 • Nie da się "wyczyścić" historii kredytowej "na żądanie"

  Nie da się "wyczyścić" historii kredytowej "na żądanie"

  W ostatnim czasie zaczęły masowo pojawiać się reklamy pod hasłem: "czyszczenia BIK". Eksperci Biura Informacji Kredytowej ostrzegają jednak, aby nie dawać się zwodzić tego typu marketingowym sloganom. Kwestie rejestrowania i przechowywania danych o historii kredytowej klientów banków rozstrzyga jednoznacznie Prawo bankowe - nie można wyczyścić danych znajdujących się w BIK. Biuro rozpoczęło kampanię edukacyjną mającą na celu uchronienie kredytobiorców przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z próbą "wymazania" informacji z BIK.
 • Czy to koniec bankowych tytułów egzekucyjnych?

  Czy to koniec bankowych tytułów egzekucyjnych?

  Posłowie wytoczyli batalie instytucjom finansowym. Projekt nowelizacji ustawy Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw zakłada zniesienie instytucji bankowego tytułu egzekucyjnego. Czy pomysł ten pozwoli wyrównać pozycję klientów względem banków?

Filmy - Prawo bankowe (3)

 • Banki nadal mogą kserować nasze dowody tożsamości

  Nie powinniśmy godzić się na kserowanie dokumentów tożsamości przez wypożyczalnie rowerów czy kajaków. Pomimo zmian ustawowych mogą to nadal robić banki. Przepisy o dokumentach publicznych pojawiły się w polskim systemie prawnym z inicjatywy także banków, a chodziło przede wszystkim o to, aby z obrotu wyeliminować tzw. dokumenty kolekcjonerskie takie jak dowód osobisty czy prawo jazdy, bo nieuczciwi klienci na takie dokumenty próbowali założyć konto bankowe.
 • Banki spółdzielcze stracą swoją samodzielność

  Przepisy UE dotyczące zmian w działalności banków ograniczą w pewnym stopniu obecną absolutną samodzielność polskich banków spółdzielczych działających w zrzeszeniach, ale to jest nieuniknione – mówi Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Banki spółdzielcze będą musiały m.in. wprowadzić obowiązek wspólnego zarządzania płynnością, w tym utrzymywać określoną minimalną kwotę depozytu w banku zrzeszającym.
 • UE pracuje nad nowym prawem bankowym

  Bruksela nie chce zgodzić się na propozycje, wnoszone wspólnie przez KNF i polskie banki spółdzielcze. Czy polski system banków spółdzielczych czeka reorganizacja? Komentuje Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (źródło: Newseria).