prawo

Artykuły - Prawo (1743)

 • Ryzykowny sposób na zakaz handlu w niedziele. Przedsiębiorcy korzystają, teraz pomógł im Sąd Najwyższy

  Ryzykowny sposób na zakaz handlu w niedziele. Przedsiębiorcy korzystają, teraz pomógł im Sąd Najwyższy

  Wystarczy zmiana wpisu w rejestrze REGON nawet na mający niewiele wspólnego z prawdą, by móc legalnie działać w niedziele objęte zakazem handlu - napisały wiadomoscihandlowe.pl. Co sprytniejsi właściciele sklepów wykorzystali to już dawno temu i choć Państwowa Inspekcja Pracy kwestionowała takie działania - dostrzegając, że zmieniane deklaracje przedsiębiorców są fikcyjne - to z pomocą właścicielom sklepów przyszedł właśnie... Sąd Najwyższy.
 • Monitoring tak, ale bez podglądania sąsiada

  Monitoring tak, ale bez podglądania sąsiada

  Monitoring przed wejściem do bloku, w windzie czy przed wjazdem do garażu ma gwarantować bezpieczeństwo. Bywa jednak, że prywatne życie lokatorów zaczyna przypominać reality show - a to jest już nielegalne - przypomina serwis Prawo.pl.
 • ​Klimatyczne potyczki w sądach

  ​Klimatyczne potyczki w sądach

  Trybunał Sprawiedliwości UE zalecił zamknięcie kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia wniosku złożonego przez Czechy, holenderski sąd nakazał Shellowi przyspieszenie redukcji emisji, Nowy Jork pozwał paliwowych gigantów za "ekościemę" i fałszowanie ich wpływu na klimat, a inwestorzy odmawiają inwestowania w firmy, które nie mają odpowiedniej polityki klimatycznej. Idzie nowe...
 • Hulajnoga elektryczna i mandat 500 zł. Nowe przepisy wchodzą w życie

  Hulajnoga elektryczna i mandat 500 zł. Nowe przepisy wchodzą w życie

  Hulajnogi elektryczne, rolki, wrotki i deskorolki od 20 maja zostaną objęte nowymi przepisami, do których będą musieli się stosować zarówno ich użytkownicy, jak i inni uczestnicy ruchu drogowego. Zmienione prawo to także mandaty i zakaz jazdy po alkoholu. A czego powinni spodziewać się kierowcy samochodów?
 • Linie lotnicze KLM i TAP nie dostaną pomocy od państwa. Ryanair triumfuje w sądzie

  Linie lotnicze KLM i TAP nie dostaną pomocy od państwa. Ryanair triumfuje w sądzie

  Sąd UE unieważnił w środę zgodę Komisji Europejskiej na udzielenie pomocy państwowej holenderskim liniom lotniczym KLM i portugalskim TAP. Decyzję KE zaskarżył irlandzki przewoźnik Ryanair.
 • Biznes o planach rządu: Kluczowa stabilność prawa i podatków

  Biznes o planach rządu: Kluczowa stabilność prawa i podatków

  "Nowy ład", zapowiedziany przez przedstawicieli PiS jeszcze pod koniec 2020 r., wywołuje dzisiaj mieszane odczucia. Nie brakuje opinii, że jest to plan PR-owy PiS. Pytani przez Interię w ostatnim czasie przedsiębiorcy do zapowiadanych reform podchodzą z pewną dozą ostrożności, wskazując na pożądaną większą stabilność i przejrzystość przepisów oraz podatków.
 • Sąd Najwyższy: Była ewakuacja budynku

  Sąd Najwyższy: Była ewakuacja budynku

  Na skutek uzyskanej poprzez pocztę elektronicznej informacji o umieszczeniu w budynku Sądu Najwyższego ładunku wybuchowego, Pierwsza Prezes SN zarządziła ewakuację budynku. Będziemy informować o rozwoju wydarzeń - poinformował Sąd Najwyższy.
 • W NSA skończy się spór między Prezesem UODO a Głównym Geodetą Kraju

  W NSA skończy się spór między Prezesem UODO a Głównym Geodetą Kraju

  - Główny Geodeta Kraju odwoła się do Naczelnego Sądu Administracyjnego od wyroku oddalającego jego skargę na karę 100 tys. zł, którą nałożył na ten organ Prezes UODO za uniemożliwienie kontroli - zapowiedział Główny Geodeta Kraju Waldemar Izdebski.
 • Patologia we wspólnotach mieszkaniowych. Właściciele mają duże problemy z zarządami

  Patologia we wspólnotach mieszkaniowych. Właściciele mają duże problemy z zarządami

  Od przeszło roku w wielu wspólnotach mieszkaniowych nie odbywają się coroczne zebrania. Obowiązujące przepisy pozwalają na to zarządcom, bowiem ustawowy termin uległ przedłużeniu.
 • Uwaga: Nowela ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych!

  Uwaga: Nowela ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych!

  Z uzasadnienia do projektu zamieszczonego na stronie Rządowego Centrum Legislacji wynika, że wzmocnienie pozycji prawnej członków spółdzielni czy usprawnienie ich funkcjonowania to spodziewane efekty projektu noweli ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz ustawy o własności lokali.

Filmy - Prawo (48)

 • Blockchain może zrewolucjonizować sporządzanie testamentów. Za nowymi technologiami musi jednak podążyć prawo

  Testament sporządza zaledwie 8 proc. Polaków. Wykorzystanie nowych technologii mogłoby ten odsetek znacząco zwiększyć. Część stanów w USA wprowadziła już możliwość tworzenia, podpisywania i przechowywania testamentu online. Technologia blockchain pozwala stworzyć praktycznie niemożliwy do zhakowania łańcuch. – Tak długo, jak podpis elektroniczny jest ważny, niezależnie od technologii, w którym został sporządzony, można nim podpisać również testament – wskazuje radca prawny Aldona Leszczyńska.
 • Blockchain może zrewolucjonizować sporządzanie testamentów. Za nowymi technologiami musi jednak podążyć prawo

  Testament sporządza zaledwie 8 proc. Polaków. Wykorzystanie nowych technologii mogłoby ten odsetek znacząco zwiększyć. Część stanów w USA wprowadziła już możliwość tworzenia, podpisywania i przechowywania testamentu online. Technologia blockchain pozwala stworzyć praktycznie niemożliwy do zhakowania łańcuch. – Tak długo, jak podpis elektroniczny jest ważny, niezależnie od technologii, w którym został sporządzony, można nim podpisać również testament – wskazuje radca prawny Aldona Leszczyńska.
 • Pozwy przedsiębiorców przeciw Skarbowi Państwa mogą trafiać do sądowych zamrażarek

  Od 12 lutego rząd warunkowo poluzuje kolejne obostrzenia. Działalność będą mogły wznowić m.in. hotele, kina, teatry czy stoki. Wciąż jednak zamknięte pozostają m.in. restauracje i branża fitness. To zła wiadomość dla przedsiębiorców, którzy już od miesięcy nie czerpią przychodów z działalności. Coraz więcej branż przygotowuje się więc do pozwania Skarbu Państwa za wprowadzone restrykcje. Zdaniem prawników przedsiębiorcy w sądach mają duże szanse na wygraną, choć – z uwagi na postępowanie prowadzone w Trybunale Konstytucyjnym – takie sprawy najprawdopodobniej będą ciągnąć się miesiącami do czasu jego zakończenia.
 • Co było w "szczepionce" sprzedanej dziennikarzom? Program „Raport” na temat oszustwa

  W "Raporcie" wyniki dziennikarskiego śledztwa Beaty Glinkowskiej i Jacka Smaruja oraz odpowiedź na pytanie, co tak naprawdę sprzedawał handlarz rzekomymi szczepionkami na Covid-19. Został on zatrzymany. Śledztwo rozpoczęło się po tym, jak reporterzy "Raportu" kupili od 26-latka fiolkę, w której miała być szczepionka Pfizera. Co dokładnie było w ampułce? Wyniki zaskoczyły wszystkich.