Film - prawa autorskie

Artykuły - Prawa autorskie (6)

 • Wojna o Bolka i Lolka zakończona

  Wojna o Bolka i Lolka zakończona

  Sąd Najwyższy w Warszawie oddalił w czwartek, 17 czerwca, kasację wyroku dotyczącego sporu o prawa autorskie do słynnych rysunkowych postaci Bolka i Lolka pomiędzy Alfredem Ledwigiem a spadkobiercami Władysława Nehrebeckiego. Podtrzymał w ten sposób decyzję Sądu Apelacyjnego w Bielsku Białej, że jedna trzecia tych praw należy do spadkobierców Nehrebeckiego.
 • Reżyserzy przeciw wycinaniu scen

  Reżyserzy przeciw wycinaniu scen

  Gildia Reżyserów Amerykańskich (Directors Guild Of America) złożyła w sądzie pozew zbiorowy przeciwko firmie CleanFlicks, wydającej na video i DVD własne wersje filmowych przebojów, pozbawione między innymi scen pełnych przemocy, seksu, czy takich, w których bohaterowie przeklinają.
 • Nielegalny James Bond

  Nielegalny James Bond

  Studio MGM, posiadające prawa do wszystkich produktów sygnowanych nazwą "James Bond", doprowadziło do zamknięcia trzech witryn internetowych, które zdaniem przedstawicieli wytwórni, "naruszały prawa autorskie producenta". Prawnicy MGM podjęli kroki prawne, kiedy na jednej ze stron znalazły się fragmenty scenariusza najnowszej opowieści o agencie 007, filmu "Śmierć nadejdzie jutro".
 • DVD: Oskarżony Superman

  DVD: Oskarżony Superman

  Wytwórnia Warner Bros., która w ubiegłym roku wydała specjalną edycję przebojowej opowieści z 1978 roku o przygodach Supermana, została pozwana przez brytyjską firmę, która twierdzi, iż posiada prawa autorskie zarówno do trzech filmowych historii o słynnym komiksowym bohaterze, jak i do dokumentu opowiadającego o realizacji filmu "Superman".
 • Reksio w sądzie!

  Reksio w sądzie!

  Rozgorzał kolejny spór o prawa autorskie do animowanych postaci ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Dyrekcja studia uważa, że wdowa po twórcy Reksia bezprawnie rozporządza wizerunkiem pieska. Halina Filek-Marszałek, wdowa po Lechosławie Marszałku, uważa natomiast, że ma prawo, by sprzedawać wizerunek bohatera popularnych kreskówek.
 • "Uciekające kurczaki": Awantura o prawa autorskie

  "Uciekające kurczaki": Awantura o prawa autorskie

  Animowany przebój kinowy ostatnich miesięcy, "Uciekające kurczaki" z wytwórni Aardman Productions, został oskarżony o plagiat. Alan Davidson, autor książek dla dzieci, utrzymuje, że historia opowiedziana w filmie jest zapożyczona, a raczej ukradziona z jego powieści, wydanej w 1994 roku, "Escape From Cold Ditch".