Biznes - prawa autorskie

Artykuły - Prawa autorskie (61)

 • UE: Handel podróbkami nadal kwitnie

  UE: Handel podróbkami nadal kwitnie

  Problemem fałszerstw i podróbek najbardziej dotyka branż kosmetycznej, farmaceutycznej, alkoholowej oraz zabawek i gier. Straty idą w miliardy, na poziomie całej UE to prawie 64 mld zł.
 • Tworzysz treści w internecie? Uważaj, żeby nie popełnić plagiatu

  Tworzysz treści w internecie? Uważaj, żeby nie popełnić plagiatu

  Coraz więcej internautów prowadzi blogi czy kanały wideo, na których publikuje swoje treści. No właśnie, czy aby na pewno są one zawsze "swoje"? Nieznajomość prawa i zwykła ignorancja łatwo mogą doprowadzić do popełnienia plagiatu. Lepiej uważać!
 • Korzystasz z darmowych filmów i zdjęć? Sprawdź, czy nie łamiesz prawa

  Korzystasz z darmowych filmów i zdjęć? Sprawdź, czy nie łamiesz prawa

  W sieci pełno jest portali z darmowymi filmami i zdjęciami. Internauci korzystają z nich bardzo chętnie. Czy jednak publikowanie tych utworów na innych stronach lub przerabianie na własne potrzeby jest na pewno legalne?
 • ACTA 2? Podatek od linków? Cenzura internetu? Te hasła to nieporozumienie!

  ACTA 2? Podatek od linków? Cenzura internetu? Te hasła to nieporozumienie!

  Nowe przepisy o prawach autorskich wymagają poprawek, ale nawet w zaproponowanej wersji nie doprowadziłyby do ograniczenia wolności internautów. Porównywanie unijnej propozycji z ACTA to nieporozumienie. Stanowisko w tej sprawie 20 czerwca 2018 r. przyjęła komisja prawna Parlamentu Europejskiego.
 • Polska na czele piractwa

  Polska na czele piractwa

  Poziom piractwa spada, ale w Polsce wciąż niemal połowa oprogramowania jest używana nielegalnie. Obecnie pobieranie pirackich treści na tzw. własny użytek nie jest w Polsce przestępstwem.
 • Wielka batalia Messiego wygrana

  Wielka batalia Messiego wygrana

  - Uważany za jednego z najlepszych piłkarzy świata Argentyńczyk Lionel Messi wygrał w czwartek przed sądem Unii Europejskiej toczącą się od kilku lat batalię o możliwość rejestracji znaku towarowego, który brzmi dokładnie tak jak jego nazwisko. Sąd uznał, że zawodnik może zarejestrować swój znak towarowy "MESSI" dla artykułów i odzieży sportowej.
 • Niemal połowa oprogramowania w firmach jest nielegalna

  Niemal połowa oprogramowania w firmach jest nielegalna

  Z badań wynika, że 48 proc. używanego w Polsce oprogramowania jest wykorzystywane nielegalnie, bez odpowiednich licencji. W przypadku audytu firma może zostać obciążona karami finansowymi, które mogą być liczone w milionach złotych.
 • Media: Wpływy z cyfrowego rynku wzrosły o 51 proc.

  Media: Wpływy z cyfrowego rynku wzrosły o 51 proc.

  15 listopada CISAC (Międzynarodowa Konfederacja Związków Autorów i Kompozytorów z siedzibą w Paryżu) ogłosiła, że wpływy z tantiem otrzymywanych przez twórców na świecie osiągnęły rekordową wysokość 9,2 mld euro (10,1 mld dol.), rosnąc w stosunku do ubiegłego roku o 6 proc.
 • Kto torrentem wojuje, od torrenta ginie

  Kto torrentem wojuje, od torrenta ginie

  14 czerwca 2017 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok odnoszący się do platformy The Pirate Bay. Stwierdza w nim jednoznacznie, iż publicznym udostępnianiem utworów jest zarządzanie w Internecie platformą wymiany, która poprzez indeksację metadanych dotyczących utworów chronionych i udostępnianie wyszukiwarki umożliwia użytkownikom tej platformy wyszukanie tych utworów oraz ich wymianę w ramach sieci równorzędnej (peer-to-peer), i udzielanie dostępu do niej.
 • Brexit a prawa własności intelektualnej

  Brexit a prawa własności intelektualnej

  Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie miało doniosłe skutki w niemal każdej dziedzinie prawa. Dotyczy to również praw własności intelektualnej. Mimo że ich generalną zasadą jest terytorialność, co oznacza, że np. prawo ochronne do znaku zarejestrowanego w polskim urzędzie patentowym jest skuteczne wyłącznie na terenie Polski, to jednak w dobie harmonizacji prawa unijnego oraz prac nad jednolitym patentem europejskim brexit może mieć realne konsekwencje także dla polskich podmiotów.