prawa autorskie

Artykuły - Prawa autorskie (90)

 • Media: Wpływy z cyfrowego rynku wzrosły o 51 proc.

  Media: Wpływy z cyfrowego rynku wzrosły o 51 proc.

  15 listopada CISAC (Międzynarodowa Konfederacja Związków Autorów i Kompozytorów z siedzibą w Paryżu) ogłosiła, że wpływy z tantiem otrzymywanych przez twórców na świecie osiągnęły rekordową wysokość 9,2 mld euro (10,1 mld dol.), rosnąc w stosunku do ubiegłego roku o 6 proc.
 • Kto torrentem wojuje, od torrenta ginie

  Kto torrentem wojuje, od torrenta ginie

  14 czerwca 2017 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok odnoszący się do platformy The Pirate Bay. Stwierdza w nim jednoznacznie, iż publicznym udostępnianiem utworów jest zarządzanie w Internecie platformą wymiany, która poprzez indeksację metadanych dotyczących utworów chronionych i udostępnianie wyszukiwarki umożliwia użytkownikom tej platformy wyszukanie tych utworów oraz ich wymianę w ramach sieci równorzędnej (peer-to-peer), i udzielanie dostępu do niej.
 • Brexit a prawa własności intelektualnej

  Brexit a prawa własności intelektualnej

  Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie miało doniosłe skutki w niemal każdej dziedzinie prawa. Dotyczy to również praw własności intelektualnej. Mimo że ich generalną zasadą jest terytorialność, co oznacza, że np. prawo ochronne do znaku zarejestrowanego w polskim urzędzie patentowym jest skuteczne wyłącznie na terenie Polski, to jednak w dobie harmonizacji prawa unijnego oraz prac nad jednolitym patentem europejskim brexit może mieć realne konsekwencje także dla polskich podmiotów.
 • Bruksela chce nam wprowadzić dwie nowe opłaty

  Bruksela chce nam wprowadzić dwie nowe opłaty

  Reforma prawa autorskiego w UE jest konieczna. Zdaniem ekspertów, trudno będzie jednak pogodzić interesy twórców, branży cyfrowej i konsumentów, bowiem w tle są ogromne pieniądze. Komisja Europejska zaproponowała zaostrzenie prawa autorskiego wprowadzając między innymi opłatę od linków oraz opłatę reprograficzną. Bruksela chce, by pierwsza regulacja objęła między innymi serwisy informacyjne i społecznościowe, które zamieszczają zapowiedzi artykułów publikowanych w innych mediach
 • KE chce skończyć z geoblokowaniem usług online

  KE chce skończyć z geoblokowaniem usług online

  Komisja Europejska chce ułatwić mieszkańcom UE dostęp do tańszych abonamentów, transmisji telewizyjnych, np. meczów piłkarskich czy filmów oferowanych przez zagranicznych nadawców. Zdaniem ekspertów problemem są umowy podpisywane m.in. przez studia filmowe na emisję tylko w jednym kraju.
 • Reguły stosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów

  Reguły stosowania 50-proc. kosztów uzyskania przychodów

  W stosunku do różnych rodzajów przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ustawa o pdof przewiduje możliwość stosowania zryczałtowanych kosztów ich uzyskania. Wysokość części z nich została określona kwotowo, a części procentowo. W grupie tych ostatnich znajdują się koszty 50%, nazywane kosztami autorskimi. Stosowanie tego rodzaju kosztów możliwe jest wyłącznie po spełnieniu ściśle określonych kryteriów ustawowych.
 • ŚDM w Krakowie: ZAiKS chce opłat za każdego uczestnika!

  ŚDM w Krakowie: ZAiKS chce opłat za każdego uczestnika!

  Stowarzyszenie Autorów ZAiKS chce od Komitetu Organizacyjnego ŚDM opłat za publiczne wykonywanie utworów podczas spotkania młodych w Krakowie. Mówi się o 1,5 zł od każdego uczestnika.
 • Z fiskusem muszą się też rozliczyć blogerzy

  Z fiskusem muszą się też rozliczyć blogerzy

  Rośnie liczba osób w Polsce, którzy czerpią dochody z prowadzenia bloga. Oznacza to konieczność rozliczenia się z urzędem skarbowym. Zamieszczenie zdjęcia czy filmiku trzeba rozliczyć.
 • Przychody ze sprzedaży licencji na program to wpływy z praw autorskich

  Przychody ze sprzedaży licencji na program to wpływy z praw autorskich

  Standardowo przychody z praw autorskich kojarzą się z wpływami ze sprzedaży książek czy z wpływami z pracy dziennikarzy. Ale definicja wpływów z praw autorskich jest szersza. Obejmuje m.in. sprzedaż licencji na własny program komputerowy czy przeznaczony na telefony.
 • Prawo autorskie: Prawnicy nigdy nie dogonią postępu technicznego

  Prawo autorskie: Prawnicy nigdy nie dogonią postępu technicznego

  - Na gruncie szybko starzejących się definicji mamy problem z zakwalifikowaniem nowych sposobów eksploatowania utworów. Rośnie rynek pośredników stosujących całkiem nowe modele biznesowe, które trudno umiejscowić w dotychczasowych konstrukcjach - mówi w wywiadzie dla "DGP" Prof. Elżbieta Traple, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i partner w kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

Filmy - Prawa autorskie (5)

 • Publikacja niektórych treści w mediach społecznościowych może naruszać autorskie prawa majątkowe i osobiste

  Umieszczanie czyjejś twórczości w internecie w sposób nieuprawniony może naruszyć nie tylko autorskie prawa majątkowe, lecz także dobra osobiste – przypomina Przemysław Lech, radca prawny Antyplagiat24. Za naruszanie prawa autorskiego można również ponieść sankcje karne. Często jednak wystarczy usunąć nielegalne treści, aby zakończyć spór na drodze przedsądowej i w takich przypadkach do procesów dochodzi stosunkowo rzadko. Na wokandę trafiają przede wszystkim te sprawy, w których odszkodowania sięgają kilku lub więcej tysięcy złotych. Dozwolony użytek daje możliwość korzystania z chronionego utworu bez zgody uprawnionego, jednak pod licznymi warunkami. W takim przypadku dozwolone jest udostępnianie danego dzieła uprzednio rozpowszechnionego, podając źródło wyłącznie wąskiej grupie osób, np. rodzinie czy zamkniętemu gronu osób w mediach społecznościowych. Jeśli jednak treści wrzucane są do sieci w sposób niekontrolowany, dla ogółu użytkowników internetu, może dojść nie tylko do naruszenia prawa autorskiego. Jak wskazuje ekspert, w większości takich przypadków wystarczy usunięcie danej treści z portalu społecznościowego. Inaczej wygląda jednak sytuacja, gdy osoba, która umieszcza twórczość innej osoby, czerpie z tego korzyść majątkową. Wówczas taka osoba może ponieść również sankcje karne oraz na gruncie cywilnoprawnym w szczególności odpowiedzialność odszkodowawczą za naruszenie autorskich praw osobistych lub majątkowych. W przypadku naruszania praw autora w mediach społecznościowych działania przedprocesowe są wystarczająco skuteczne. Jak podkreśla ekspert, takie sytuacje zdarzają się nie tylko na najpopularniejszych portalach. Jeśli usunięcie nie satysfakcjonuje osoby poszkodowanej, a dowody są wystarczająco mocne, sprawy trafiają do sądu. Jak jednak przekonuje radca prawny, takich spraw jest stosunkowo niewiele i zależą od wysokości roszczeń majątkowych, które pokryją koszty sądowe i obsługi prawnej.
 • Zmiany w prawie autorskim czekają na podpis prezydenta

  W tym roku duże zmiany w prawie autorskim. W sierpniu w życie weszła mała nowelizacja przepisów, kolejna – tzw. duża nowelizacja – czeka jeszcze tylko na podpis prezydenta. Zmiany będą dotyczyć m.in. dzieł sierocych i kwestii dozwolonego użytku.
 • ZAiKS prowadzi ok. 2 tys. procesów ws. łamania praw autorskich

  Coraz mniej przedsiębiorców unika opłaty za prawa autorskie do odtwarzania utworów muzycznych. Choć ZAiKS ciągle prowadzi w tej kwestii ok. 2 tys. postępowań sądowych, świadomość tego obowiązku jest coraz większa. Przedsiębiorcy nieregulujący opłaty muszą liczyć się z kontrolą i otrzymaniem pisma z wezwaniem do zapłaty. Jeśli dana firma nadal nie płaci, sprawa może trafić do sądu. ‒ Tych instytucji, które nie płacą, jest już naprawdę niewiele, dlatego że świadomość w tym zakresie jest dość duża. Wiadomo, że ten, kto korzysta z cudzej twórczości, bez względu na jej źródło, i wplata ją w działalność gospodarczą, zobowiązany jest do legalnego korzystania z tej twórczości – mówi Krzysztof Lewandowski, dyrektor generalny Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. ‒ Większość przedsiębiorców ma umowy licencyjne i większość płaci. Choć mimo tego w skali kraju ZAIKS prowadzi około 2 tys. procesów.
 • "Legalna kultura musi narodzić się w głowach"

  Ruszyła kampania "Legalna Kultura", której celem jest ochrona praw autorskich artystów. Kinga Jakubowska, szefowa fundacji Legalna Kultura i organizatorka akcji, podkreśla, że "legalna kultura musi narodzić się w naszych głowach".