Praga

Artykuły - Praga (249)

 • Co zobaczyć w Pradze przez weekend (lub dlaczego warto tam zamieszkać)?

  Co zobaczyć w Pradze przez weekend (lub dlaczego warto tam zamieszkać)?

  W sezonie turystycznym uliczki praskiego Starego Miasta tętnią życiem. Większość turystów zwiedzanie ogranicza bowiem do spaceru po płycie rynku i Moście Karola, wizyty w jednym z czeskich browarów, ewentualnie szybkiego rzutu oka na Hradczany. Jednak stolica Czech ma do zaoferowania dużo więcej – by odwiedzić wszystkie interesujące miejsca, potrzeba co najmniej tygodnia.
 • Praga była stolicą Polski? Tajemnica sprzed 1000 lat

  Praga była stolicą Polski? Tajemnica sprzed 1000 lat

  Bolesław Chrobry podbił wiele ziem, ale stołeczność Gniezna nie była zagrożona aż do 1003 roku, kiedy opanował Pragę. Czeska stolica była miastem z zupełnie innej ligi. Istnieje pogląd, że polski władca chciał przenieść swoją stolicę właśnie nad Wełtawę. A może nawet… zdążył to zrobić.
 • Praga: Dlaczego doszło do tragedii?

  Praga: Dlaczego doszło do tragedii?

  Po sobotnim pożarze hotelu Eurostars David w centrum Pragi, w którym zginęły trzy osoby, policjanci i strażacy prowadzą śledztwo mające wyjaśnić okoliczności tragedii. W pożarze rannych zostało dziewięć osób, w tym pięć ciężko.
 • Kulinarna Praga

  Kulinarna Praga

  Kuchnia czeska składa się głównie z wieprzowiny, ziemniaków, chleba i piwa. Jest ciężka, ale smaczna. Będąc w Pradze nie sposób nie zjeść słynnych czeskich knedlików nie popiwszy ich piwem (a najlepiej dwoma!).
 • Żiżkov, dzielnica Pragi z najwiekszym w Europie odsetkiem knajp na metr kwadratowy

  Żiżkov, dzielnica Pragi z najwiekszym w Europie odsetkiem knajp na metr kwadratowy

  Dzielnica Pragi nazwana tak na cześć wielkiego wodza husyckiego Jana Żiżki, który stoczył tu wielką bitwę o Winną Górę. Położona jest na wschód od Starego Miasta. Obecnie jest to robotnicza dzielnica z kilkupiętrowymi kamienicami pochodzącymi z przełomu XIX i XX wieku.
 • Praga, atrakcje poza centrum miasta

  Praga, atrakcje poza centrum miasta

  Jeśli planujesz w Pardze pobyt na więcej niż 4 dni zapewne będziesz miał czas, aby oddalić się od największych atracji w centrum. Poniżej polecamy 5 atrakcji zlokalizowanych w oddali od serca miasta.
 • Praga, Nowe Miasto- najpopularniejsze atrakcje

  Praga, Nowe Miasto- najpopularniejsze atrakcje

  Założył je w 1348 r. Karol IV jako przyszłą stolicę cesarstwa. Z tego czasu pozostał główny układ urbanistyczny i kilka budowli, głównie kościołów. Niestety, przez całe wieki były to slumsy i ośrodek buntów. Obecny nowobogacki wygląd Nowe Miasto – już jako dzielnica Pragi – zawdzięcza rozbudowie w XIX i XX w.
 • Praga w jeden dzień- to możliwe!

  Praga w jeden dzień- to możliwe!

  Jako pierwszy Drogą Królewską przejechał w roku 1438 Albrecht II Habsburg, jako ostatni austriacki cesarz Ferdynand I Habsburg. W 1729 r. szła nią procesja na uroczystości związane z kanonizacją Jana Nepomucena. Dzisiaj Droga Królewska służy jako główna trasa turystyczna w centrum Pragi.
 • Majówka w Pradze. 10 najlepszych atrakcji

  Majówka w Pradze. 10 najlepszych atrakcji

  Praga jest piękna o każdej porze roku, ale to właśnie maj jest wyjątkową okazją do odwiedzenia stolicy Czech. Miasto kwitnie kolorami i tętni życiem. Jak najlepiej wykorzystać krótki urlop i co zobaczyć? Oto najważniejsze atrakcje praskiej starówki.
 • Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej wzywają do umocnienia Europy

  Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej wzywają do umocnienia Europy

  Na poniedziałkowym nadzwyczajnym szczycie w Pradze premierzy czterech państw Grupy Wyszehradzkiej uchwalili z okazji 25. rocznicy jej powstania Deklarację Praską, która wzywa do umocnienia Europy i ostrzega przed groźbą podziałów na naszym kontynencie. Sygnatariusze dokumentu podkreślili także potrzebę dalszego rozszerzenia Unii Europejskiej jako obszaru stabilności i dobrobytu.

Filmy - Praga (8)

 • Podróże marzeń - Praga

  Stolica Czech jest często nazywana “Złotym Miastem” i „Matką Miast”, ale najbardziej pasuje do niej określenie „Miasto Stu Wież”. Na Starym Mieście wznoszą się wieże Ratusza, kościoła Tyńskiego i Bramy Prochowej. Zdobiony posągami Most Karola wiedzie na drugi brzeg Wełtawy. Znajdujące się tam Hradczany to jedna z najpiękniejszych dzielnic zamkowych w Europie, pełna gotyckich, renesansowych i barokowych pałaców, z pałacem królewskim, parkami i świątyniami.
 • Muzeum PRL-u. Skąd w nas ta nostalgia za "komuną"?

  Zagraniczni turyści odwiedzają to miejsce z ciekawości. Polscy uczniowie poznają tutaj niezbyt odległą przeszłość, która była codziennością pokolenia ich rodziców. Ci ostatni z kolei mogą przenieść się tutaj w czasy swojej młodości... "Czar PRL" to niezwykłe muzeum zlokalizowane na warszawskiej Pradze, w budynku dawnej fabryki wciąż emanującym duchem minionej epoki – epoki skromnej, często spartańskiej rzeczywistości, na którą jednak wielu spogląda dziś z nostalgią. Muzeum można zwiedzać z przewodnikiem, z czego skwapliwie korzystają turyści z innych krajów. Dla nich przejażdżka milicyjną nyską czy wizyta w zrekonstruowanym PRL-owskim mieszkaniu i siedzibie lokalnych partyjnych władz to nie lada atrakcje. Zwieńczeniem tej przygody jest toast wznoszony wiśniówką połączony z degustacją wafelków i słonych paluszków. - Sentyment do PRL-u, który odczuwamy, to w istocie sentyment do ówczesnej codzienności - wyjaśnia reporterowi agencji Associated Press Mariusz Nurkiewicz, przewodnik, który nie tylko oprowadza gości z zagranicy po muzeum, ale też obwozi ich po ulicach Warszawy kultową Nysą 522. - "Nyska" czy eksponaty w naszym muzeum wzbudzają nostalgię nie tyle za "komuną", co za minionymi czasami. W tamtym systemie nie było nic dobrego, ale ludzie na co dzień próbowali cieszyć się życiem.
 • Ale widok! Króliki skaczą przez przeszkody

  “Króliczy skok” – pod taką nazwą zorganizowano na Starym Mieście w czeskiej Pradze zawody w skokach królików przez przeszkody. W Czechach coraz częściej można spotkać osoby, które hodują w domu długouchego, puchatego pupila. Okazuje się, że z pokonywaniem przeszkód te gryzonie radzą sobie niemal tak dobrze, jak szkolone do takich konkursów konie.
 • Oto jedna z największych tajemnic z czasów Zimnej Wojny

  Centrum Pragi, modny Plac Wacława, luksusowy hotel i... mroczna tajemnica z czasów zimnej wojny. To tu, głęboko pod ziemią, mieścił się podziemny schron o powierzchni 500 metrów kwadratowych. Jego istnienie utrzymywane było w ścisłej tajemnicy przez kilkadziesiąt lat. Bunkier miał zapewnić maksymalną ochronę członkom Komunistycznej Partii Czechosłowacji, a także najwyższym dowódcom wojsk Układu Warszawskiego, na wypadek nuklearnego ataku. Na co dzień stanowił jednak bazę operacyjną służb bezpieczeństwa. To stąd podsłuchiwano hotelowych gości – zagranicznych polityków, dyplomatów, dziennikarzy…