prąd elektryczny

Artykuły - Prąd elektryczny (20)

 • Stworzono generator zamieniający ciepło w prąd

  Stworzono generator zamieniający ciepło w prąd

  ​Prawa termodynamiki nie pozwalają nam stworzyć czegoś z niczego. Za każdym razem, gdy zużyjemy energię, pozostają "odpady", często w innej postaci niż ciepło. Próby "recyklingu" ciepła odpadowego naukowcy podejmują od dawna. Obecnie opracowano nowe podejście, które może być stosowane w przypadku małych urządzeń, takich jak czujniki czy elektronika ubieralna.
 • Ta bakteria pozwala generować prąd z powietrza

  Ta bakteria pozwala generować prąd z powietrza

  Ponad trzy dekady temu, naukowcy znaleźli dziwny organizm na błotnistym brzegu rzeki Potomak. Był zdolny do rzeczy nieznanych wcześniej wśród bakterii. Okazuje się, że potrafi także produkować energię bezpośrednio z... powietrza!
 • Przed nami kolejna podwyżka opłat za energię elektryczną

  Przed nami kolejna podwyżka opłat za energię elektryczną

  Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosły na początku roku o ok. 20 proc. Dalsze podwyżki są nieuniknione.
 • Tkanina, która robi prąd. Polski wynalazek na miarę XXI wieku

  Gośćmi "Dzień Dobry TVN" były prof. Katarzyna Grabowska oraz dr Monika Malinowska-Olszowy z Politechniki Łódzkiej, które opowiedziały o najnowszym wynalazku, czyli tkaninie, która wytwarza prąd elektryczny. Wyjaśniły także, jak działa tekstylna ładowarka. Czy to możliwe, że wkrótce, biegając, będzie można naładować telefon?
 • Proste sposoby na trudne czasy

  Proste sposoby na trudne czasy

  Z prognoz wynika, że jednak należy liczyć się ze wzrostem cen energii elektrycznej w dłuższej perspektywie. Stąd wzrost zainteresowania między innymi umowami dotyczącymi bezpośredniego zakupu energii czy też inwestowaniem we własne instalacje wytwórcze. Tymczasem nie w pełni wykorzystuje się najprostsze metody redukowania kosztów dostaw energii. A warto zwrócić na nie uwagę.
 • Odkryto skały generujące prąd elektryczny

  Odkryto skały generujące prąd elektryczny

  Zanim ludzie zbudowali ogniwa słoneczne, aby zamienić światło w elektryczność, skały robiły to samo. Naukowcy odkryli pierwszy przykład naturalnej, ale niebiologicznej konwersji światła w elektryczność. Wydaje się, że zjawisko to jest dość powszechne.
 • Prądem w Wielką Rafę Koralową

  Prądem w Wielką Rafę Koralową

  Grupa naukowców planuje nowatorski sposób naprawy Wielkiej Rafy Koralowej w Australii. Uczeni chcą wykorzystać energię elektryczną do przyspieszenia wzrostu koralowców.
 • Konsumujemy coraz więcej energii. To duży problem

  Konsumujemy coraz więcej energii. To duży problem

  Dziesięć lat temu Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) przewidziała wzrost globalnego zużycia energii pomiędzy 2006 a 2030 r. o 180 procent. Zgodnie z najnowszym raportem IEA, znacznie wyprzedzamy ten harmonogram. Już na początku 2018 r. na świecie zużywało się 75 proc. prądu, który miał nam wystarczyć na kolejne 12 lat. Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną, to ogromny problem, szczególnie w kontekście zmian klimatycznych i możliwego blackoutu.
 • Bakterie jelitowe mogą produkować prąd

  Bakterie jelitowe mogą produkować prąd

  Bakterie jelitowe są w stanie wytwarzać prąd elektryczny.
 • Gadżet, który wytwarza prąd z ruchu naszych palców

  Gadżet, który wytwarza prąd z ruchu naszych palców

  Jesteśmy coraz bliżej przełomu w kategoriach elektroniki ubieralnej. Naukowcy stworzyli urządzenie, który może generować energię elektryczną z ruchów ciała.

Filmy - Prąd elektryczny (2)

 • Polacy inwestują w fotowoltaikę na skalę, która jest zaskoczeniem

  Nowy nabór wniosków do programu „Mój prąd” rozpoczął się w połowie stycznia. Do rozdysponowania jest 900 mln zł. Pieniędzy wystarczy dla 180 tys. gospodarstw domowych. Pierwszy etap naboru wniosków do programu dofinansowującego prywatne instalacje fotowoltaiczne zakończył się dużym sukcesem. W 2019 r. do Ministerstwa Aktywów Państwowych wpłynęło 20 tys. wniosków do akceptacji. Popularność rządowego programu była zaskakująca, a proces akceptowania wniosków i przekazywania dotacji też był pozytywnym zaskoczeniem.
 • Nadzieja dla chorych na raka trzustki! Przełom w medycynie?

  Nano-nóż (ang. NanoKnife) to urządzenie, które znajduje swoje zastosowanie tam, gdzie wyczerpano już wszystkie możliwości ratowania pacjentów z tak zwanymi nieoperacyjnymi nowotworami. Guzy nowotworowe mogą nie nadawać się do chirurgicznego usunięcia z kilku powodów. Najczęstszą przyczyną jest ich umiejscowienie. Zdarza się, że guza nie można wyciąć lub zniszczyć, nie naruszając jednocześnie ważnych narządów czy naczyń krwionośnych. Do takich nowotworów należy rak trzustki, która jest położona głęboko w jamie brzusznej, w bezpośrednim sąsiedztwie aorty i żyły głównej dolnej. I właśnie tutaj z pomocą przychodzi chorym nano-nóż. Nano-nóż niszczy komórki rakowe prądem elektrycznym o wysokim napięciu (nawet do 3000 V), który płynie przez igły przykładane do tkanki nowotworowej. Prąd tworzy w guzie maleńkie otworki, w efekcie czego po pewnym czasie jego komórki obumierają. Specjaliści podkreślają, że zabiegi z użyciem nano-noża nie są lekarstwem: mają za zadanie spowolnić lub wręcz zahamować rozwój nowotworu, przedłużając życie pacjentowi i poprawiając komfort jego codziennego funkcjonowania. Zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut; nie wiąże się też z koniecznością długiej hospitalizacji. Nano-nóż to ostatnia deska ratunku dla chorych na raka trzustki, który daje bardzo złe rokowania. Nowotwór ten rozprzestrzenia się bardzo szybko, co stanowi ogromne ryzyko dla innych ważnych organów, takich jak wątroba. Tylko 6% pacjentów żyje jeszcze przez 5 lat po postawieniu diagnozy... Nano-nóż jest też wykorzystywany przy leczeniu nowotworów wątroby, nerek i prostaty. Uważa się również, że sprawdza się on w przypadku nawrotów raka węzłów chłonnych, jelita grubego, dróg żółciowych i żołądka.