prąd

Artykuły - Prąd (463)

Filmy - Prąd (34)

 • Dlaczego nie ma upałów, a prądu brakuje?

  Polski system elektroenergetyczny ma się tego lata całkiem dobrze. Nie doskwierają nam upały – co zmniejsza zapotrzebowanie na prąd, który podczas gorących dni zasila urządzenia klimatyzujące. Mniej prądu zużywa również gospodarka, która ze względu na koronawirusa przeszła pewną reorganizację – część pracowników pracuje zdalnie, a część przedsiębiorstw nie prowadzi produkcji i usług. Dodatkowo deszczowa pogoda sprawia, że nie brakuje wody do chłodzenia reaktorów w elektrowniach. To wszystko składa się na komfortowe i lekkie lato dla przemysłu elektroenergetycznego. A jednak spotykają nas problemy i awarie. Zalanie instalacji w elektrowni Bełchatów i mniejsze usterki w kilku innych elektrowniach węglowych oraz gazowych sprawiły, że pod koniec czerwca w polskim systemie elektroenergetycznym zabrakło aż 7GW mocy.
 • Przed nami kolejna podwyżka opłat za energię elektryczną

  Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosły na początku roku o ok. 20 proc. Dalsze podwyżki są nieuniknione. Dużo mniej, bo o kilka procent wzrosła druga część rachunku związana z sama dystrybucją energii elektrycznej.
 • W kolejnych miesiącach rachunki za prąd będą coraz wyższe

  Polska jest jednym z najdroższych rynków hurtowych energii elektrycznej w Europie. Natomiast rachunki dla gospodarstw domowych były zaniżone, ale to już się skończyło.
 • Co "zjada" najwięcej prądu w domu?

  Firmy energetyczne tłumaczą, że rachunki muszą być skomplikowane, bo takie jest prawo. Czy jest możliwe ich uproszczenie? Specjalista ds. prądu Dariusz Aksamit wyjaśnił, co pochłania najwięcej prądu w naszym mieszkaniu. – W kuchni jest najważniejsze z urządzeń w skali całego mieszkania, czyli lodówka – powiedział. – Ona nie pobiera dużo mocy, ale pracuje dwadzieścia cztery godziny na dobę, trzysta sześćdziesiąt pięć dni w rok – dodał. Jak zaoszczędzić na opłatach za prąd? (Dzień Dobry TVN/x-news)