pracoholizm

Artykuły - Pracoholizm (16)

 • Nie uciekaj w pracę!

  Nie uciekaj w pracę!

  Do prawidłowego rozwoju i wytworzenia silnej, dobrej więzi z rodzicami dziecko potrzebuje regularnych kontaktów z bliskimi. W wielu domach jednak wzajemne interakcje są utrudnione - dzieje się tak wtedy, gdy dorośli spędzają poza domem cały dzień, a treścią ich życia staje się praca.
 • Nie uciekaj w pracę! Skąd bierze się pracoholizm

  Nie uciekaj w pracę! Skąd bierze się pracoholizm

  Do prawidłowego rozwoju i wytworzenia silnej, dobrej więzi z rodzicami dziecko potrzebuje regularnych kontaktów z bliskimi. Jednak w wielu domach wzajemne interakcje są utrudnione. Dzieje się tak wtedy, gdy dorośli spędzają poza domem cały dzień, a treścią ich życia staje się praca. Bywa, że wracają do domu gdy dziecko już śpi, albo tak zmęczeni, że kontakt z potomkiem ogranicza się do wymiany zaledwie kilku słów. Domownicy żyją razem, ale jakby obok siebie.
 • Czy to pracoholizm? Ponad 80 proc. z nas pracuje po godzinach

  Czy to pracoholizm? Ponad 80 proc. z nas pracuje po godzinach

  Osoby zatrudnione na pełen etat obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy. Tyle w teorii, bo praktyka bywa różna. Okazuje się, że ponad 80 proc. Polaków pracuje w godzinach nadliczbowych. Blisko 20 proc. z tych osób deklaruje, że zdarza się to często, a w przypadku co dziesiątej osoby - regularnie.
 • Japonia: Rząd publikuje listę ponad 300 firm wyzyskujących pracowników

  Japonia: Rząd publikuje listę ponad 300 firm wyzyskujących pracowników

  Japoński rząd po raz pierwszy w historii opublikował ogólnokrajową listę ponad 300 firm, które naruszyły prawa pracownicze. Raport ma pomóc w walce ze zjawiskiem "karoshi" oznaczającym śmierć z przepracowania.
 • Zaharowany jak Polak. Pracujemy do granic wytrzymałości, bo chcemy?

  Zaharowany jak Polak. Pracujemy do granic wytrzymałości, bo chcemy?

  Od świtu do nocy. Na dwóch zmianach, biorąc nadgodziny i dodatkowe zlecenia. Żeby spłacić kredyt, żeby dorobić, żeby w końcu nie wypaść z obiegu. Pracujemy do granic wytrzymałości. Bo chcemy.
 • Czy równowaga pomiędzy życiem a pracą jest ważna?

  Czy równowaga pomiędzy życiem a pracą jest ważna?

  75 proc. użytkowników portalu Praca.pl uważa, że satysfakcja i sukces zawodowy są możliwe przy zachowaniu równowagi pomiędzy życiem prywatnym a pracą. Czy na naszym rynku pracy jest to możliwe?
 • Pracoholizm – koszmar naszych czasów?

  Pracoholizm – koszmar naszych czasów?

  Czy pracoholizm to rzeczywiście cywilizacyjna choroba naszych czasów? Eksperci uspokajają, że nie każdy, kto zostaje po godzinach i lubi swoją pracę, kwalifikuje się od razu do leczenia.
 • Pracoholizm naszą specjalnością?

  Pracoholizm naszą specjalnością?

  Według danych Eurostatu pracujemy ponad normę. Polacy w zestawieniu z 2014 roku znaleźli się na 8 miejscu w Europie pod względem liczby przepracowanych w tygodniu godzin. Psycholodzy ostrzegają, że pracoholizm jest poważnym nałogiem, który szkodzi nie tylko naszej psychice, ale także wyczerpuje fizycznie.
 • ​Gdy praca uzależnia...

  ​Gdy praca uzależnia...

  Jest chorobą ludzi młodych i ambitnych, najczęściej zajmujących wysokie stanowiska lub będących na początku swojej kariery. Według badań CBOS, dotyka co dziesiątego Polaka. Pracoholizm to choroba, której nie można lekceważyć. Uzależnienie od pracy to również problem i wyzwanie dla pracodawcy.
 • Żyję po to, by pracować, czy pracuję po to, być żyć?

  Żyję po to, by pracować, czy pracuję po to, być żyć?

  Jeśli się zastanowić nad tytułowym pytaniem, to jest ono niezwykle pesymistyczne niezależnie od wybranej odpowiedzi. Oznacza, że albo pracujemy tylko po to, by nie umrzeć z głodu, albo nie pozostawiamy w swoim życiu miejsca na nic poza pracą. Na szczęście, wbrew pozorom, wcale nie trzeba wybierać tylko z tych dwóch opcji.

Filmy - Pracoholizm (2)

 • Marieta Żukowska o pracoholizmie

  Aktorka przyznaje, że macierzyństwo jej służy i daje siłę do życia. Marieta Żukowska promienieje szczęściem, a każdą wolną chwilę poświęca swojej trzyletniej córeczce Poli. Pogodzenie ze sobą opieki nad dzieckiem i czasochłonnej pracy na planie filmowym wymaga jednak nie lada zorganizowania i dyscypliny. – Macierzyństwo to najpiękniejsza i najbardziej niesamowita przygoda w moim życiu. Polka uczy mnie na nowo patrzeć na życie, na świat i to chyba jest najlepszym prezentem, jaki mógł mi się przytrafić – mówi agencji informacyjnej Marieta Żukowska, aktorka.
 • Depresja, samobójstwa, zgony z przepracowania. Horror w Japonii

  W Japonii przeciętny pracownik zatrudniony na etacie spędza w biurze około… 12 godzin dziennie. Wielu z tych ludzi od lat nie otrzymało podwyżki, a mimo to nikt się nie skarży. „Jestem zadowolony, że płacę podatki”, „Pracuję dla społeczeństwa” – takie wypowiedzi nikogo tu nie szokują… Takao Ono pracuje w firmie zajmującej się dystrybucją wody. W dniu, w którym podczas jego codziennych zajęć towarzyszyła mu kamera, mężczyzna skończył pracę o 22:00 – co, jak mówi, wcale nie jest zbyt późną porą. Po godzinnej podróży metrem Takao dotarł do domu, gdzie jego żona i dzieci spały już kamiennym snem. Takao przyznaje, że taki tryb życia może przytłoczyć. W ubiegłym roku, gdy pracował więcej niż obecnie, zaczął odczuwać liczne dolegliwości: bóle głowy, żołądka, problemy ze wzrokiem. Były one wynikiem nadmiernego obciążenia obowiązkami i stresu. W Japonii za sukces zawodowy (bądź też za utrzymanie stabilnej pracy) płaci się wysoką cenę. W 2012 r. w kraju tym odnotowano ponad 800 zgonów z przepracowania. Powszechnym problemem jest też depresja i samobójstwa. Co znamienne, władze dopiero niedawno dostrzegły te niepokojące zjawiska i zaczęły naciskać na pracodawców, by ci poluzowali swoją politykę wobec podwładnych.