pracodawca

Artykuły - Pracodawca (676)

 • W czasie pandemii pracodawca szybko wypowie umowę o zakazie konkurencji. Pracownik nie

  W czasie pandemii pracodawca szybko wypowie umowę o zakazie konkurencji. Pracownik nie

  W okresie pandemii firmy mają zyskać prawo do ekspresowego wymówienia umowy o zakazie konkurencji. Takie uprawnienie nie będzie przysługiwać pracownikom, a to budzi kontrowersje.
 • Czy pracodawca może odmówić urlopu pracownikowi w wybranym terminie?

  Czy pracodawca może odmówić urlopu pracownikowi w wybranym terminie?

  Pracodawca ma prawo zarówno odmówić podwładnemu urlopu w wybranym przez niego terminie, jak i urlop ten przesunąć. Co więcej, może przerwać wypoczynek pracownika, jeśli wymagają tego wyjątkowe i wcześniej nieprzewidziane okoliczności.
 • Zarządca sukcesyjny poprowadzi firmę po śmierci pracodawcy

  Zarządca sukcesyjny poprowadzi firmę po śmierci pracodawcy

  Jednym z trybów ustania stosunku pracy jest jego wygaśnięcie. Jest ono związane z wystąpieniem określonej przez prawo okoliczności, w tym ze śmiercią pracodawcy. Śmierć pracodawcy nie zawsze oznacza definitywne zakończenie zatrudnienia przez jego pracowników, firmę mogą bowiem przejąć spadkobiercy lub inni następcy prawni zmarłego. W okresie przypadającym między śmiercią pracodawcy a przejęciem zakładu przez następców, firmę będzie mógł poprowadzić zarządca sukcesyjny.

Filmy - Pracodawca (12)

 • Obowiązki pracodawcy dotyczące ochrony danych osobowych pracownika

  W związku z zapewnieniem stosowania RODO, szykowane są zmiany w polskim Kodeksie pracy. W przepisach ma zostać uregulowana możliwość stosowania monitoringu w miejscu pracy, w szczególności monitoringu wizyjnego oraz monitoringu służbowej korespondencji pracownika.
 • Byłeś grzeczny w tym roku? Zobacz, jakiego prezentu od pracodawcy możesz się spodziewać

  Blisko 90% polskich pracodawców obdarowuje swoich pracowników w okresie przedświątecznym prezentami – wynika z badania „O czym marzą Polacy na święta?”. Jeśli chodzi o świadczenia dodatkowe, zatrudnione osoby najbardziej liczą na bony i kupony podarunkowe (55%), dofinansowanie do zajęć sportowych i rekreacyjnych (31%), dodatkowy płatny urlop (30%) i bilety do kina, teatru lub na koncert (29%).
 • Duże oczekiwania, a nic od siebie. Polacy i ich podejście do pracy

  Pracownicy coraz częściej narzekają na niskie zarobki i umowy śmieciowe. Jednak sami nie robią nic, by temu zapobiec. Ponad 80% Polaków się nie dokształca ani nie planuje tego w przyszłości. To duży błąd. Jedynie świadome zarządzanie własną karierą zagwarantuje satysfakcję z wykonywanej pracy. Sukces mogą osiągnąć wszyscy, należy go tylko dobrze zaplanować. Dlatego tak ważne w życiu zawodowym jest zarządzanie karierą, czyli podejmowanie działań polegających na planowaniu poszczególnych szczebli swojej kariery, wdrażaniu tych planów w życie i kontrolowaniu efektów.
 • Wielki Brat w pracy. Po co twojemu szefowi kamery?

  Zastanawiasz się, czy twoi pracownicy nie próżnują w pracy? Obawiasz się, że są wobec ciebie nielojalni? A może chcesz po prostu zwiększyć ich bezpieczeństwo? Rozwiązaniem dla ciebie mogą okazać się urządzenia szpiegowskie. Inwestuje w nie coraz więcej firm, od lokalnych przedsiębiorstw po międzynarodowe korporacje.