praca zdalna

Artykuły - Praca zdalna (60)

 • Czy odmrażanie gospodarki spowoduje, że zrezygnujemy z pracy w domu

  Czy odmrażanie gospodarki spowoduje, że zrezygnujemy z pracy w domu

  O tym, czy wrócimy do pracy, formalnie decydują pracodawcy. Jednak wiele firm zastanawia się nad obniżeniem kosztów związanych z wynajmowaniem powierzchni biurowych.
 • Zwalnianie pracowników pracujących zdalnie: Jak prawo chroni pracodawców i pracowników

  Zwalnianie pracowników pracujących zdalnie: Jak prawo chroni pracodawców i pracowników

  W okresie pandemii najczęściej wykorzystywanym sposobem rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie przez pracodawcę z przyczyn związanych z koniecznością ograniczenia kosztów poprzez redukcję zatrudnienia. Jakie są prawa pracodawców i pracowników?
 • Praca zdalna lekarstwem na wypalenie zawodowe?

  Praca zdalna lekarstwem na wypalenie zawodowe?

  Co trzeci pracownik umysłowy w Polsce odczuwa wypalenie zawodowe. Za jego najczęstsze przyczyny pracownicy uznają dużą odpowiedzialność przy niskim wynagrodzeniu, potrzebę rozwoju zawodowego przy małych szansach na awans oraz presję czasu. Wejście w tryb pracy zdalnej okazało się pomocne dla części pracowników walczących z wypaleniem zawodowym, ale dla niektórych home office oznacza większy stres.
 • Szczegółowe warunki wykonywania pracy zdalnej

  Szczegółowe warunki wykonywania pracy zdalnej

  Od kilku miesięcy pracownicy mają możliwość wykonywania pracy w sposób zdalny. Taka forma zatrudnienia pojawiła się w związku z epidemią koronawirusa i koniecznością ochrony pracowników przed zakażeniem. Została wprowadzona przez pierwszą tarczę antykryzysową, a doprecyzowana przez następne regulacje antykryzysowe, tj. przez tarczę 4.0.
 • Jakie są prawdziwe zyski ze zdalnej pracy?

  Jakie są prawdziwe zyski ze zdalnej pracy?

  Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele firm umożliwiło swoim pracownikom pracę zdalną. Według Międzynarodowej Agencji Energii, w przypadku osób dojeżdżających do pracy samochodem ponad 6 km, pozostanie w domu oznacza spadek emisji CO2. Jednak w przypadku tych, którzy dojeżdżają autem krótszy odcinek lub korzystają z transportu publicznego, nastąpiłby wzrost emisji ze względu na wyższe zużycie energii w domach.
 • Obniżka pensji rekompensowana dodatkiem

  Obniżka pensji rekompensowana dodatkiem

  Zmiana na niekorzyść warunków płacowych w większości przypadków oznacza dla pracowników stratę finansową. Tylko wyjątkowo prawo pracy przewiduje rekompensatę za utracony w wyniku obniżki zarobek. Formą rekompensaty jest w takich sytuacjach dodatek wyrównawczy, przysługujący niektórym grupom pracowników w ściśle określonych sytuacjach.
 • Tarcza 4.0: Praca zdalna wciąż pełna pułapek na pracodawców i pracowników

  Tarcza 4.0: Praca zdalna wciąż pełna pułapek na pracodawców i pracowników

  Tarcza 4.0 doprecyzowuje zasady wykonywania obowiązków poza firmą. Ale pomija m.in. kwestie bhp i ekwiwalentu dla zatrudnionych. Nie ułatwi to uregulowania na stałe tej formy świadczenia zadań.
 • Koronawirus jako katalizator zmian na rynku pracy

  Koronawirus jako katalizator zmian na rynku pracy

  Większość z nas miała styczność z home officem przed pandemią, ale dotąd tylko 1/3 często wykonywała tak obowiązki służbowe. W efekcie niemal połowa osób, które wskutek lockdownu przeszły na pracę zdalną, nie potrafi oddzielić życia prywatnego od zawodowego, a 34 proc. ma wrażenie, że jest w pracy cały dzień. Z drugiej strony w nowym porządku wydajność większości zatrudnionych nie zmalała, ale nawet wzrosła.
 • Praca zdalna nie zaskoczyła Polaków

  Praca zdalna nie zaskoczyła Polaków

  Praca zdalna dla Polaków i Słowaków nie była zaskoczeniem. Odpowiednio tylko 16 proc. i 15 proc. pracowników nie miało do czynienia z tą formą wykonywania obowiązków przed epidemią. Dużo większym wyzwaniem praca zdalna była dla Węgrów, bo aż 66 proc. osób nie robiło tego wcześniej.
 • Coraz więcej pracowników wraca z pracy zdalnej do biur. Pandemia zmieni model pracy i rynek najmu powierzchni biurowej

  Coraz więcej pracowników wraca z pracy zdalnej do biur. Pandemia zmieni model pracy i rynek najmu powierzchni biurowej

  Po tygodniach pracy zdalnej biura przygotowują się na powrót pracowników. Kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa osób w biurze, czyli m.in. odpowiedniego dystansu i dezynfekcji miejsc wspólnych. Zarządców biur może też wspomóc technologia, np. aplikacje, które pozwalają na bezdotykowe otwieranie drzwi czy sprawdzające liczbę osób w danym pomieszczeniu. Wraz z powrotem pracowników do biur wraca też zainteresowanie wynajmem powierzchni biurowej. – Dzisiaj jest dobra okazja, żeby podpisywać kontrakty ze względu na lepsze warunki niż jeszcze kilka miesięcy temu – ocenia Sebastian Świstak z Cavatina Holding.

Filmy - Praca zdalna (7)