praca w UE

Artykuły - Praca w UE (128)

Filmy - Praca w UE (6)

 • Wygrywamy globalną konkurencję o inwestorów

  Dwa na trzy miejsca pracy w produkcji w Unii Europejskiej powstają w Polsce – mówi Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
 • Praca w kilku krajach Unii oznacza emeryturę z każdego z tych państw

  Obywatele UE, którzy pracują w kilku krajach, mogą liczyć na emeryturę z każdego z nich. O prawa ubezpieczonych dbają przepisy o koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego. Umożliwiają one zsumowanie okresów ubezpieczenia i przyznanie świadczeń w każdym z państw, proporcjonalnie do przepracowanego tam czasu. W ubiegłym roku ZUS wypłacał ponad 100 tys. emerytur osobom, które pracowały w Polsce i innych krajach. – Jeżeli obywatel jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej pracuje w czasie swojej kariery zawodowej w różnych państwach, to jego emerytura składa się z elementów, które wypracował w poszczególnych krajach. Jeżeli 1/3 swojej kariery zawodowej przepracował poza krajem obywatelstwa, to jego emerytura w 1/3 składa się z ubezpieczeń wypracowanych poza krajem obywatelstwa, a w 2/3 ze świadczenia wypracowanego we własnym kraju – tłumaczy dr Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to możliwe dzięki przepisom o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Praca w każdym z państw objętych przepisami liczy się do stażu potrzebnego do uzyskania świadczenia w jednym z nich (emerytury lub renty). Stworzenie takich przepisów było koniecznością, bo każdy z krajów Unii Europejskiej ma inny obowiązujący system ubezpieczeń społecznych.
 • Emigracja już nie tylko za pieniędzmi

  W ostatnich latach mamy do czynienia ze zmianą profilu emigrujących osób z Polski. Coraz więcej jest takich Polaków, którzy decydują się na wyjazd mimo że mają pracę w Polsce. To jest dość duża zmiana – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Karolina Grot, ekspertka Instytutu Spraw Publicznych.
 • Ten zawód ma przyszłość! Wystarczy skończyć kurs

  W czasach, kiedy tak dużo mówi się o recyklingu i ochronie środowiska, śmieciarz to zawód bardzo pożądany! Dostrzeżono to we Francji, gdzie bezrobotnym proponuje się kursy przygotowujące do jego wykonywania. Na tych, którzy je ukończą, czeka umowa o pracę, co stanowi dodatkową motywację. Zarobki? Na początek całkiem nieźle – 1500 euro miesięcznie!