praca w UE

Artykuły - Praca w UE (85)

 • ​Wyzysk w niemieckich rzeźniach. Bruksela chce to zmienić

  ​Wyzysk w niemieckich rzeźniach. Bruksela chce to zmienić

  Polacy, Rumuni, Bułgarzy czy Węgrzy zarabiają w niemieckich rzeźniach o kilkaset euro mniej niż ich niemieccy koledzy. Komisja Europejska chce położyć temu kres.
 • Dużo prac sezonowych na Zachodzie

  Dużo prac sezonowych na Zachodzie

  Niepewność na rynku pracy wywołana kryzysem koronawirusowym spowodowała, że Polacy chętniej zgłaszają się do prac sezonowych. Na Zachodzie można zarobić około 1200, a z nadgodzinami nawet 2000 euro miesięcznie. O polskiego pracownika o wiele łatwiej jest już także w naszym kraju. Przeszkodą - strach przed wirusem.
 • KE zaczyna drugą fazę konsultacji ws. płacy minimalnej w UE

  KE zaczyna drugą fazę konsultacji ws. płacy minimalnej w UE

  KE rozpoczęła dziś drugą fazę konsultacji ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców ws. płacy minimalnej, którą mieliby zostać objęci wszyscy pracownicy w UE. W ciągu kilku miesięcy zapadnie decyzja, czy w tej sprawie będą rekomendacje czy dyrektywa.
 • W których branżach pracownicy są naprawdę szczęśliwi?

  W których branżach pracownicy są naprawdę szczęśliwi?

  Nie odczuwają stresu i nie cierpią na bezsenność, bo jako jedni z nielicznych nie muszą bać się automatyzacji. W dodatku zarabiają wystarczająco dużo, by nie martwić się o finanse, a gdy chcą zmienić pracodawcę, poszukiwanie nowego zwykle zajmuje im nie więcej niż kilka tygodni. Czy są branże, w których pracownikom wiedzie się aż tak dobrze? Sprawdź wyniki najnowszego badania!
 • Ukraińcy wybiorą Niemcy zamiast Polski?

  Ukraińcy wybiorą Niemcy zamiast Polski?

  Otwarcie niemieckiego rynku pracy na cudzoziemców spoza Unii Europejskiej może oznaczać kłopoty dla polskiej gospodarki. Wszystko zależy od sposobu, w jaki Niemcy i poszczególne landy będą interpretować nowe prawo imigracyjne.
 • Rząd Wielkiej Brytanii zapowiada ułatwienia wizowe dla lekarzy i pielęgniarek

  Rząd Wielkiej Brytanii zapowiada ułatwienia wizowe dla lekarzy i pielęgniarek

  Brytyjski rząd zapowiedział w piątek, że jeśli pozostanie u władzy po wyznaczonych na 12 grudnia wyborach, wprowadzi ułatwienia dla lekarzy i pielęgniarek chcących podjąć pracę w publicznej służbie zdrowia NHS, co ma zrównoważyć braki kadrowe spowodowane brexitem.
 • Siła różnorodności. To się opłaca

  Siła różnorodności. To się opłaca

  Od kilku lat rośnie zatrudnienie kobiet w sektorach gospodarki przez dekady uznawanych za typowo męskie. Najszybciej ten trend pojawił się w budownictwie, zwłaszcza w działach wymagających dokładności i skrupulatności, jak np. projektowanie. Coraz częściej na większą różnorodność zespołów pracowniczych stawiają także firmy produkcyjne. Sprzyja temu coraz większa automatyzacja pracy, która nie tylko zwiększa produktywność, ale i sprawia, że zadania do wykonania nie są tak uciążliwe i wymagające jak przed laty. Przy najcięższych czynnościach pracowników wspiera nowoczesna technologia.
 • Von der Leyen: Chcę w UE płacy minimalnej

  Von der Leyen: Chcę w UE płacy minimalnej

  ​- Wprowadzenie w UE płacy minimalnej, zasiłku dla bezrobotnych, podatku węglowego od emisji CO2 rozszerzonego poza sektory objęte systemem ETS - to niektóre z obietnic, które kandydatka na szefową KE Ursula von der Leyen obiecuje w listach do europosłów.
 • Czesi i Słowacy doprowadzą do chaosu na polskim rynku pracy? Chcą Ukraińców i oferują im lepsze waru

  Czesi i Słowacy doprowadzą do chaosu na polskim rynku pracy? Chcą Ukraińców i oferują im lepsze waru

  Coraz szerzej otwarte rynki pracy u naszych południowych sąsiadów stają się dla nas dużą konkurencją. Tylko w Czechach brakuje 214 tys. pracowników. W podobnej sytuacji jest Słowacja.
 • Komisja PE odrzuciła niekorzystne dla Polski propozycje dotyczące przewoźników

  Komisja PE odrzuciła niekorzystne dla Polski propozycje dotyczące przewoźników

  Komisja transportu Parlamentu Europejskiego odrzuciła w czwartek niekorzystne dla Polski propozycje przepisów dotyczących przewoźników drogowych. Z takiego obrotu sprawy zadowoleni są polscy europosłowie.

Filmy - Praca w UE (8)

 • Rumuńscy robotnicy pracują za darmo

  Branża budowlana we Włoszech przeżywa kryzys. Rumuńscy imigranci, którzy przyjechali do pracy na budowie, z nadzieją na życie w raju, koczują teraz na ulicach. Są tam werbowani do pracy na czarno, za głodową stawkę lub wręcz za darmo.
 • Młodzi Włosi w pogoni za pracą

  Tysiące młodych Włochów pokonują setki kilometrów z południa na północ kraju w poszukiwaniu pracy. Biorą udział w żenującym wyścigu o nieliczne posady, oferowane w ramach konkursów i targów pracy.
 • Wygrywamy globalną konkurencję o inwestorów

  Dwa na trzy miejsca pracy w produkcji w Unii Europejskiej powstają w Polsce – mówi Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
 • Praca w kilku krajach Unii oznacza emeryturę z każdego z tych państw

  Obywatele UE, którzy pracują w kilku krajach, mogą liczyć na emeryturę z każdego z nich. O prawa ubezpieczonych dbają przepisy o koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego. Umożliwiają one zsumowanie okresów ubezpieczenia i przyznanie świadczeń w każdym z państw, proporcjonalnie do przepracowanego tam czasu. W ubiegłym roku ZUS wypłacał ponad 100 tys. emerytur osobom, które pracowały w Polsce i innych krajach. – Jeżeli obywatel jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej pracuje w czasie swojej kariery zawodowej w różnych państwach, to jego emerytura składa się z elementów, które wypracował w poszczególnych krajach. Jeżeli 1/3 swojej kariery zawodowej przepracował poza krajem obywatelstwa, to jego emerytura w 1/3 składa się z ubezpieczeń wypracowanych poza krajem obywatelstwa, a w 2/3 ze świadczenia wypracowanego we własnym kraju – tłumaczy dr Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest to możliwe dzięki przepisom o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Praca w każdym z państw objętych przepisami liczy się do stażu potrzebnego do uzyskania świadczenia w jednym z nich (emerytury lub renty). Stworzenie takich przepisów było koniecznością, bo każdy z krajów Unii Europejskiej ma inny obowiązujący system ubezpieczeń społecznych.