InteriaTV - praca w Polsce

Filmy - Praca w Polsce (10)

 • Na rynku pracy jest boom rekrutacyjny

  Rynek pracy przeżywa boom rekrutacyjny – 40% firm planuje przeprowadzić rekrutacje jeszcze w tym roku. – Największe zapotrzebowanie występuje w sektorze handlowym. Duże zapotrzebowanie ma również sektor usługowy oraz produkcja – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Andrzej Kubisiak, szef biura prasowego Work Service
 • Trwa walka o pracowników

  Z najnowszych danych GUS-u wynika, że bezrobocie w Polsce sięga już niewiele ponad 8 proc. To najniższe wskazania od 26 lat. Oznacza to, że w okresie gdy istnieją niedobory na rynku pracy, firmy coraz bardziej walczą o kandydatów i zabiegają, aby dołączali właśnie do nich. – Taka strategia nie powinna dziwić w sytuacji, gdy jedna trzecia firm w Polsce deklaruje trudności rekrutacyjne ze znalezieniem odpowiednich kandydatów do pracy – powiedział Andrzej Kubisiak, szef biura prasowego Work Service.
 • Ukraińcy nie będą już pracować w Polsce. Sprawy nie uratuje nawet oferta stałego zatrudnienia i opieka socjalna

  Unia planuje zniesienie wiz dla Ukraińców. Jeśli stanie się to faktem, to stracimy ostatni argument, by przekonać ich do pracy w Polsce, która najszybciej starzej się w UE. Eksperci prognozują, że od przyszłego roku, przybysze ze wschodu, zapewne będą woleli wyjeżdżać na Zachód Europy, gdzie zarobią 3-4 razy więcej.
 • Polacy chcą pracować dłużej, ale nie mają na to szans

  Co trzeci Polak ma ochotę pracować dłużej niż do 65. roku życia. Co ciekawe, niemal tyle samo osób chce przejść na emeryturę wcześniej. Skąd wynika ta niezgodność? Z dostępu do opieki zdrowotnej i profilaktyki. Ci, których stać na prywatne leczenie, patrzą spokojnie w przyszłość. Reszta obawia się, że nie da rady być długo aktywna zawodowo. Żyjemy coraz dłużej, ale nie czujemy się na siłach, by dłużej pracować. Główną przyczyną jest nieefektywny system ochrony zdrowia. - Polacy obawiają się, że jeśli będą potrzebowali pomocy, spotkają się z ogromnymi kolejkami do lekarzy czy brakiem dostępu do specjalistów – mówi prof. Witold Orłowski, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula, ekspert inicjatywy „Głosuję na zdrowie”.
 • Dlaczego Polacy zmieniają pracę?

  Dobry czas dla poszukujących pracy trwa. 37% firm ma zamiar zatrudnić w ciągu najbliższego półrocza nowych pracowników, 1/4 planuje zaś podwyżki. Czy przedsiębiorcom uda się zrealizować te zamierzenia? - Najbardziej poszukiwani są pracownicy z sektora usług wspólnych i przemysłu: brygadziści, wykwalifikowani robotnicy i inżynierowie – informuje Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affairs z agencji pracy tymczasowej i doradztwa personalnego Randstad Polska. Najłatwiej pozyskać osoby zajmujące się zadaniami administracyjno-biurowymi. Jak wynika z 31. sondażu „Plany Pracodawców”, 68% przedsiębiorców ocenia sytuację finansową swojej firmy jako dobrą. Sprzyjającą koniunkturę czują też pracownicy, którzy coraz częściej wywierają presję w kwestii zwiększania wynagrodzeń. Narastanie tego zjawiska zauważa 27% badanych. Pracodawcy, aby zatrzymać pracowników, muszą zaspokoić ich apetyty płacowe. To właśnie finanse są najczęstszym powodem zmiany pracy (33%). Inne czynniki to potrzeba rozwoju (4%) i potrzeba awansu (3%). 37% ankietowanych firm uważa, że poradzi sobie z rotacją pracowników i będzie w stanie zrealizować plany zatrudnieniowe. Widać tu spadek optymizmu – kilka miesięcy wcześniej sądziło tak 50% przedsiębiorców. Wyzwaniem nadal jest znalezienie fachowców. Wielu pracodawców musi zmieniać swoje wymogi kwalifikacyjne, a 7% nie decyduje się na przyjęcie osób niespełniających kryteriów pomimo wakatów.
 • Duże oczekiwania, a nic od siebie. Polacy i ich podejście do pracy

  Pracownicy coraz częściej narzekają na niskie zarobki i umowy śmieciowe. Jednak sami nie robią nic, by temu zapobiec. Ponad 80% Polaków się nie dokształca ani nie planuje tego w przyszłości. To duży błąd. Jedynie świadome zarządzanie własną karierą zagwarantuje satysfakcję z wykonywanej pracy. Sukces mogą osiągnąć wszyscy, należy go tylko dobrze zaplanować. Dlatego tak ważne w życiu zawodowym jest zarządzanie karierą, czyli podejmowanie działań polegających na planowaniu poszczególnych szczebli swojej kariery, wdrażaniu tych planów w życie i kontrolowaniu efektów.
 • W branży IT brakuje pracowników. Uczelnie muszą zwiększyć ilość kierunków i unowocześnić program

  W sektorze IT brakuje pracowników. Powodem tego są nie tylko niższe zarobki w stosunku do oferowanych za granicą, choćby na Ukrainie, ale też niedostosowany do potrzeb rynku zakres edukacji. Szansą na zmianę może być nawiązanie współpracy pomiędzy uczelniami i biznesem. Od dziesięciu lat sektor informatyczny zarówno w Polsce, jak i w całej Europie rozwija się bardzo dynamicznie. W związku z tym pojawił się duży deficyt specjalistów z tej dziedziny. Ocenia się, że już teraz brakuje na polskim rynku około 30 tysięcy pracowników, a na europejskim blisko 200 tysięcy. Jednak, jak zauważa Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio, trudno jest przewidzieć zmiany w zatrudnieniu w sektorze IT. Wynika to z faktu, że praktycznie w każdej branży istnieje zapotrzebowanie na informatyków i programistów.
 • Firmy czeka walka o pracowników

  We wrześniu – jak wskazuje resort pracy – stopa bezrobocia w Polsce po raz pierwszy od siedmiu lat osiągnęła poziom jednocyfrowy. Firmy będą więc musiały coraz bardziej zabiegać o pracowników. Eksperci prognozują, że czeka nas walka o talenty. Działy HR powinny postawić na programy motywujące budujące lojalność, w tym na bonusy pozapłacowe. – Szykuje się druga wojna o talenty – przekonuje Paweł Wierzbicki, dyrektor w firmie doradztwa personalnego Michael Page. – Powodem są procesy demograficzne i gospodarka wchodząca powoli w stabilną fazę niewielkiego, ale jednak wzrostu. Zaczynamy dostrzegać, że coraz więcej organizacji ma problem z pozyskiwaniem talentów.
 • Kubisiak, Work Service: Polskie firmy zatrudniają coraz więcej obcokrajowców

  Polska jest na samym początku drogi przyciągania cudzoziemców do pracy. Aktualnie jedynie 7% polskich pracodawców zatrudnia imigrantów, jednak wszystko wskazuje na nadejście nowego trendu. Jak powiedział agencji eNewsroom.pl Andrzej Kubisiak, szef biura prasowego Work Service, przeszło 12% polskich przedsiębiorców wykazuje zapotrzebowanie na zatrudnienie obcokrajowców w 2016 roku.
 • Pracownik poszukiwany. Kto ma szansę?

  Pracodawcy w Polsce są umiarkowanie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w najbliższych miesiącach. Spośród 750 przebadanych w Polsce pracodawców, 13 proc. przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 4 proc. zamierza redukować etaty a 78 proc. nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale – wynika z raportu raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia. – Stopa bezrobocia w Polsce wciąż maleje, a obserwowana na rynku pracy sytuacja jest stabilna i umiarkowanie optymistyczna – komentuje Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.