praca w Niemczech

Artykuły - Praca w Niemczech (195)

Filmy - Praca w Niemczech (6)

 • Praca w Niemczech. Ledwo wiążą koniec z końcem

  Jesteś opiekunką lub nauczycielką? Nie oznacza to, że dobrze zarabiasz. W Niemczech wiele osób musi pracować w kilku miejscach, by związać koniec z końcem.
 • Płacowa rewolucja w Niemczech – i co dalej?

  Minimum 8,5 euro za godzinę pracy – od 1 stycznia br. w Niemczech obowiązuje ustawa określająca wysokość płacy minimalnej. U naszych zachodnich sąsiadów to nowość. Niemieccy pracodawcy i pracownicy powoli odnajdują się w tej rzeczywistości. - To dobra rzecz; daje nam poczucie bezpieczeństwa – cieszy się Cathy Waltmann, kelnerka w berlińskiej restauracji. Ale jest też druga strona tego medalu: właścicielka lokalu musiała podnieść ceny, aby zrekompensować sobie wzrost kosztów zatrudniania pracowników. – W tej sytuacji nie dało się tego uniknąć – wyjaśnia. Na razie nie wiadomo jeszcze, jakie będą długofalowe gospodarcze konsekwencje tej zmiany. Analitycy rynku pracy sądzą jednak, że około 200 tysięcy miejsc pracy może ulec likwidacji; niewykluczony jest też ogólny wzrost cen. – Małe przedsiębiorstwa rzadko kiedy osiągają wielkie zyski, będą więc musiałby podnieść ceny, by zamortyzować wzrost wynagrodzeń. Ale czy rynek taką podwyżkę zaakceptuje? Czy nadal tak samo często będziemy korzystać chociażby z usług fryzjera? – zastanawia się jeden z ekspertów. Wspomniani fryzjerzy cieszą się jednak ze zmian. Jak mówią, wcześniej w niektórych częściach kraju – np. we wschodnich landach – godzinowe stawki w tej branży nie przekraczały 4 euro za godzinę.
 • Jerzy opiekun. Cała prawda o pracy opiekuna w Niemczech

  On ma 30 lat, ona 90. On zrobi dla niej wszystko, bo ona za to płaci... Ona myśli, że to ktoś bliski, on – że robi coś dobrego. Polski opiekun, czyli kto? Odsłaniamy kulisy pracy opiekuna starszych osób w Niemczech.
 • Praca w Niemczech. Potrzebni kierowcy ciężarówek

  W Niemczech brakuje kierowców ciężarówek. Stare pokolenie przechodzi na rentę, zaś młodzi Niemcy nie są zainteresowani tym trudnym zawodem.