praca w niedziele i święta

Artykuły - Praca w niedziele i święta (35)

 • Zakaz handlu w niedziele pozwala unikać kontroli PIP

  Zakaz handlu w niedziele pozwala unikać kontroli PIP

  W 2018 r. inspektorzy pracy odwiedzili o 9,4 tys. mniej firm niż cztery lata wcześniej. Rzadziej wydawali też nakazy i polecenia usunięcia nieprawidłowości. Partnerzy społeczni zwracają uwagę na kwestię sankcji za wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Inspektor może nałożyć mandat do 2 tys. zł lub 5 tys. zł w przypadku recydywy. Z kolei sąd może orzec grzywnę do 30 tys. zł.
 • Praca w niedziele i święta. Co się należy pracownikowi?

  Praca w niedziele i święta. Co się należy pracownikowi?

  Praca w niedzielę lub święta powinna zostać zrekompensowana pracownikowi. Pracodawca ma obowiązek udzielenia mu wolnego dnia w innym terminie, a w razie braku takiej możliwości - wypłacenia dodatku do pensji.
 • Rekompensowanie pozarozkładowej pracy w sobotę i w niedzielę

  Rekompensowanie pozarozkładowej pracy w sobotę i w niedzielę

  Pracowników, bez względu na system czasu pracy, obowiązuje zasada przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Oznacza ona, że praca może być wykonywana średnio przez 5 dni w tygodniu. Zatem pracownik powinien też mieć średnio 2 dni wolne od pracy w tygodniu. W wielu zakładach dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy są soboty. Pozarozkładową pracę w takim dniu, a także w niedziele wolne od pracy, należy pracownikowi odpowiednio zrekompensować.
 • Elżbieta Rafalska uspokaja w sprawie wolnych niedziel w handlu

  Elżbieta Rafalska uspokaja w sprawie wolnych niedziel w handlu

  Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zapewnia, że ograniczenie handlu w niedziele nie zaszkodzi rynkowi pracy. 11 marca będzie pierwszym dniem, kiedy na mocy nowych przepisów sklepy będą zamknięte.
 • Niedziela kończy się po północy. Pracownicy Biedronki przyjdą więc do pracy o godzinie 00.15

  Niedziela kończy się po północy. Pracownicy Biedronki przyjdą więc do pracy o godzinie 00.15

  Sieci zmieniają zasady działania, by nie stracić zysków w związku z wprowadzeniem ograniczeń.
 • ​Robocza niedziela. Europejski sojusz chce zmian

  ​Robocza niedziela. Europejski sojusz chce zmian

  Europejski Sojusz na rzecz Wolnej Niedzieli apeluje, by za pomocą unijnej dyrektywy uczynić niedzielę dniem wolnym od pracy. "Niedziela to istotny filar europejskiego modelu społecznego" - argumentuje sojusz. Tworzą go m.in. związki zawodowe, organizacje obywatelskie i kościelne.
 • ​SLD złoży w Sejmie petycję w sprawie podwojenia płac za pracę w niedziele

  ​SLD złoży w Sejmie petycję w sprawie podwojenia płac za pracę w niedziele

  Wiceprzewodniczący SLD Wincenty Elsner zapowiedział, że w piątek złoży petycję w Sejmie z postulatem dwukrotnego zwiększenia stawki godzinowej za pracę w niedziele, święta i w nocy. SLD jest przeciw zakazowi handlu w niedziele.
 • Wszystkie absurdy przepisów zakazujących handlu w niedzielę

  Wszystkie absurdy przepisów zakazujących handlu w niedzielę

  Zleceniobiorcy będą mogli stać za ladą w Boże Narodzenie, ale już nie w zwykłą niedzielę. Podobne problemy mają m.in. stacje paliw, piekarnie, cukiernie, a także centra dystrybucyjne.
 • "Rzeczpospolita": Niedziela dzieli Polaków

  "Rzeczpospolita": Niedziela dzieli Polaków

  Przeciwników ograniczenia handlu w niedzielę jest niewiele więcej niż zwolenników - informuje dzisiejsza "Rzeczpospolita".
 • Kumulacja dni wolnych. Pracować czy zamykać firmę?

  Kumulacja dni wolnych. Pracować czy zamykać firmę?

  Czy przedłużony okres świąteczny to dla firm same problemy? Okazuje się, że przy dobrym zarządzaniu urlop dla wszystkich pracowników może też przynieść korzyści.