praca w nadgodzinach

Artykuły - Praca w nadgodzinach (21)

 • Blisko połowa Polaków nie dostaje wynagrodzenia za nadgodziny

  Blisko połowa Polaków nie dostaje wynagrodzenia za nadgodziny

  Niemal dwie trzecie pracowników w Europie (60 proc.) deklaruje, iż nie otrzymuje wynagrodzenia za nadgodziny - wynika z najnowszego badania "Workforce View in Europe" przeprowadzonego przez ADP. W Polsce ten wskaźnik jest niższy, jednak wciąż niepokojący - aż 43,3 proc. polskich pracowników przyznaje, że zdarza im się pracować poza standardowymi godzinami zupełnie za darmo.
 • Prof. Gładoch: Nowy Kodeks pracy opóźni wynagradzanie nadgodzin

  Prof. Gładoch: Nowy Kodeks pracy opóźni wynagradzanie nadgodzin

  Prof. Monika Gładoch, wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, ekspert Pracodawców RP: - Pensja za godziny ponadwymiarowe trafiałaby na konto powiernicze prowadzone przez firmę. Dłużej będą mogli pracować pracownicy twórczy, sezonowi i objęci zadaniowym czasem pracy.
 • Pozostajesz do dyspozycji pracodawcy w czasie wolnym? Należy ci się dodatkowe wynagrodzenie

  Pozostajesz do dyspozycji pracodawcy w czasie wolnym? Należy ci się dodatkowe wynagrodzenie

  Francuzi mają ustawowe prawo do tego, by po godzinach pracy odłączyć się od sieci informatycznej i telefonicznej. Adwokat Patrycja Szałas-Maciąga uważa, że w Polsce na chwilę obecną nie istnieje potrzeba wprowadzania podobnej regulacji. Świadczenie usług w czasie prywatnym zostało już określone jako tzw. nadgodziny.
 • Tyska fabryka FCA zwiększa limity pracy

  Tyska fabryka FCA zwiększa limity pracy

  Tyska fabryka samochodów Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Poland chce o ponad 150 proc. zwiększyć w tym roku dopuszczalny limit godzin nadliczbowych, co ma zapewnić elastyczność zarządzania produkcją. Według związkowców chodzi o to, by nadążyć z produkcją i powstrzymać odpływ pracowników.
 • Kodeksowe i zakładowe warunki wypłaty dodatków za pracę w nocy w 2017 r.

  Kodeksowe i zakładowe warunki wypłaty dodatków za pracę w nocy w 2017 r.

  W przepisach Kodeksu pracy uregulowano odrębnie zasady pracy w porze nocnej. Za pracę tę ustawodawca przyznał pracownikom dodatek do wynagrodzenia, który ma rekompensować uciążliwość tego rodzaju pracy. Od początku 2017 r. dodatki za pracę w nocy nie są już wliczane do wynagrodzenia minimalnego. Dodatki nocne w wysokości wynikającej z Kodeksu określają ich minimalny poziom. Natomiast przepisy zakładowe mogą je przyznawać w wyższej wysokości. W styczniu wyniosił on 4,76 zł, w lutym wyniesie 5 zł.
 • Gorący okres przedświąteczny - czy pracownik może odmówić nadgodzin?

  Gorący okres przedświąteczny - czy pracownik może odmówić nadgodzin?

  Grudzień to po pierwsze czas szalonych zakupów świątecznych, po drugie miesiąc podsumowań i rozliczeń. W wielu firmach pracownicy zostają "po godzinach", aby uwinąć się ze zwiększoną ilością pracy. Tylko niektórzy pracownicy mogą odmówić szefowi nadgodzin.
 • Co trzeci Polak codziennie pracuje po godzinach

  Mimo lansowanej w mediach idei work-life balance, praca w nadgodzinach nadal jest dość powszechnym zjawiskiem. Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez portal rynekpracy.pl, ponad 60 proc. badanych przyznaje się do pracy po godzinach przynajmniej dwa razy w tygodniu. Co więcej, ponad 30 proc. respondentów twierdzi, że codziennie spędza w pracy więcej czasu niż przewiduje to ich umowa o pracę.
 • Za pracę w nadgodzinach należy się premia lub wolne

  Za pracę w nadgodzinach należy się premia lub wolne

  Za pracę w godzinach nadliczbowych pracodawca ma do wyboru dwie formy rekompensaty - czas wolny albo dodatek do wynagrodzenia. Czasami wybór jest zawężony wyłącznie do wypłaty dodatku, jak ma to miejsce w przypadku nadgodzin z przekroczenia normy średniotygodniowej. Niezależnie jednak od tego, jakiego rodzaju nadgodziny są rekompensowane wypłatą dodatku, zasady jego obliczania są takie same.
 • Kiedy nadgodzinom możemy powiedzieć „nie”

  Kiedy nadgodzinom możemy powiedzieć „nie”

  Zdarzają się sytuacje, kiedy musimy zostać w pracy dłużej. Niektórzy pracownicy traktują to jako możliwość wykazania się, dodatkowego zarobku, inni woleliby poświęcić ten czas na życie prywatne. I choć w niektórych przypadkach, np. dokończenia ważnego projektu taka sytuacja jest uzasadniona, to jednak, gdy staje się codziennością - może powodować przemęczenie i frustrację. Jak więc odmawiać, nie ryzykując utraty pracy, uznania przełożonych lub premii?
 • Za pracę w święta przysługują dodatkowe dni wolne lub wyższe wynagrodzenie

  Za pracę w święta przysługują dodatkowe dni wolne lub wyższe wynagrodzenie

  Pierwszy i drugi dzień świąt to co do zasady dni wolne od pracy. Mogą w nie pracować osoby wykonujące zajęcia, które spełniają codzienne potrzeby ludności, a od niedawna również pracownicy centrów usług wspólnych. Pracodawca za pracę w święta musi jednak zapewnić pracownikowi dzień wolny od pracy lub dodatkowe wynagrodzenie. Za zlecanie pracy niezgodnie z przepisami zatrudniającym grożą grzywny nawet do 30 tys. zł.

Filmy - Praca w nadgodzinach (1)

 • Co dziesiąty Polak pracuje ponad 60 godzin tygodniowo

  Co czwarty Polak spędza w pracy od 41 do 50 godzin tygodniowo, a 12 proc. powyżej 60 godzin – wynika z badań CBOS. Najczęściej tłumaczymy to... pasją związaną z wykonywaniem obowiązków służbowych. Czasem jest to po prostu pracoholizm. Niewielu pracoholików potrafi odpoczywać i korzystać z czasu wolnego. Komentuje Iwona Kowalewski z SITA.