praca w nadgodzinach

Artykuły - Praca w nadgodzinach (24)

 • WHO alarmuje: Nadgodziny zabijają. Dosłownie

  WHO alarmuje: Nadgodziny zabijają. Dosłownie

  "55 godzin pracy lub więcej tygodniowo jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia" - ostrzega dr Maria Neira, dyrektor Departamentu Środowiska, Zmian Klimatu i Zdrowia w Światowej Organizacji Zdrowia. Najnowszy raport WHO wskazuje, że długie godziny pracy doprowadziły do 745 000 zgonów z powodu udaru i choroby niedokrwiennej serca w 2016 roku, co stanowi 29. proc. wzrost od 2000 roku. Eksperci ostrzegają, że pandemia mogła znacząco pogorszyć te statystyki.
 • Polacy nie dostają pieniędzy za nadgodziny. Home office może pogłębić problem

  Polacy nie dostają pieniędzy za nadgodziny. Home office może pogłębić problem

  Coraz więcej osób przyznaje, że firmy nie płacą im należnych świadczeń za przepracowane nadgodziny. Sytuacja ta dotyczy aż 45 proc. polskich pracowników - wynika z badania "Workforce View 2020" firmy ADP
 • Rozliczenie czasu pracy na koniec roku

  Rozliczenie czasu pracy na koniec roku

  Przepisy z zakresu prawa pracy pozwalają na wydłużenie okresu rozliczeniowego nawet do 12 miesięcy. Na koniec takiego okresu pracodawca jest obowiązany rozliczyć przepracowany przez pracowników czas. Jeżeli okres ten pokrywa się z rokiem kalendarzowym, stosownego rozliczenia należy dokonać na koniec grudnia br. W razie wystąpienia przekroczeń średniotygodniowych pracodawca jest obowiązany wypłacić stosowne dodatki do wynagrodzenia.
 • Blisko połowa Polaków nie dostaje wynagrodzenia za nadgodziny

  Blisko połowa Polaków nie dostaje wynagrodzenia za nadgodziny

  Niemal dwie trzecie pracowników w Europie (60 proc.) deklaruje, iż nie otrzymuje wynagrodzenia za nadgodziny - wynika z najnowszego badania "Workforce View in Europe" przeprowadzonego przez ADP. W Polsce ten wskaźnik jest niższy, jednak wciąż niepokojący - aż 43,3 proc. polskich pracowników przyznaje, że zdarza im się pracować poza standardowymi godzinami zupełnie za darmo.
 • Prof. Gładoch: Nowy Kodeks pracy opóźni wynagradzanie nadgodzin

  Prof. Gładoch: Nowy Kodeks pracy opóźni wynagradzanie nadgodzin

  Prof. Monika Gładoch, wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, ekspert Pracodawców RP: - Pensja za godziny ponadwymiarowe trafiałaby na konto powiernicze prowadzone przez firmę. Dłużej będą mogli pracować pracownicy twórczy, sezonowi i objęci zadaniowym czasem pracy.
 • Pozostajesz do dyspozycji pracodawcy w czasie wolnym? Należy ci się dodatkowe wynagrodzenie

  Pozostajesz do dyspozycji pracodawcy w czasie wolnym? Należy ci się dodatkowe wynagrodzenie

  Francuzi mają ustawowe prawo do tego, by po godzinach pracy odłączyć się od sieci informatycznej i telefonicznej. Adwokat Patrycja Szałas-Maciąga uważa, że w Polsce na chwilę obecną nie istnieje potrzeba wprowadzania podobnej regulacji. Świadczenie usług w czasie prywatnym zostało już określone jako tzw. nadgodziny.
 • Tyska fabryka FCA zwiększa limity pracy

  Tyska fabryka FCA zwiększa limity pracy

  Tyska fabryka samochodów Fiat Chrysler Automobiles (FCA) Poland chce o ponad 150 proc. zwiększyć w tym roku dopuszczalny limit godzin nadliczbowych, co ma zapewnić elastyczność zarządzania produkcją. Według związkowców chodzi o to, by nadążyć z produkcją i powstrzymać odpływ pracowników.
 • Kodeksowe i zakładowe warunki wypłaty dodatków za pracę w nocy w 2017 r.

  Kodeksowe i zakładowe warunki wypłaty dodatków za pracę w nocy w 2017 r.

  W przepisach Kodeksu pracy uregulowano odrębnie zasady pracy w porze nocnej. Za pracę tę ustawodawca przyznał pracownikom dodatek do wynagrodzenia, który ma rekompensować uciążliwość tego rodzaju pracy. Od początku 2017 r. dodatki za pracę w nocy nie są już wliczane do wynagrodzenia minimalnego. Dodatki nocne w wysokości wynikającej z Kodeksu określają ich minimalny poziom. Natomiast przepisy zakładowe mogą je przyznawać w wyższej wysokości. W styczniu wyniosił on 4,76 zł, w lutym wyniesie 5 zł.
 • Gorący okres przedświąteczny - czy pracownik może odmówić nadgodzin?

  Gorący okres przedświąteczny - czy pracownik może odmówić nadgodzin?

  Grudzień to po pierwsze czas szalonych zakupów świątecznych, po drugie miesiąc podsumowań i rozliczeń. W wielu firmach pracownicy zostają "po godzinach", aby uwinąć się ze zwiększoną ilością pracy. Tylko niektórzy pracownicy mogą odmówić szefowi nadgodzin.
 • Co trzeci Polak codziennie pracuje po godzinach

  Mimo lansowanej w mediach idei work-life balance, praca w nadgodzinach nadal jest dość powszechnym zjawiskiem. Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez portal rynekpracy.pl, ponad 60 proc. badanych przyznaje się do pracy po godzinach przynajmniej dwa razy w tygodniu. Co więcej, ponad 30 proc. respondentów twierdzi, że codziennie spędza w pracy więcej czasu niż przewiduje to ich umowa o pracę.

Filmy - Praca w nadgodzinach (1)

 • Co dziesiąty Polak pracuje ponad 60 godzin tygodniowo

  Co czwarty Polak spędza w pracy od 41 do 50 godzin tygodniowo, a 12 proc. powyżej 60 godzin – wynika z badań CBOS. Najczęściej tłumaczymy to... pasją związaną z wykonywaniem obowiązków służbowych. Czasem jest to po prostu pracoholizm. Niewielu pracoholików potrafi odpoczywać i korzystać z czasu wolnego. Komentuje Iwona Kowalewski z SITA.