praca sezonowa

Artykuły - Praca sezonowa (210)

 • Zagraniczni pracodawcy kuszą polskich pracowników

  Zagraniczni pracodawcy kuszą polskich pracowników

  U naszych zachodnich sąsiadów rozpoczął się wysoki sezon na prace tymczasowe. Sytuacja epidemiologiczna powoduje niedobory kadrowe i zmusza firmy do walki o polskich pracowników. Wzrost wynagrodzeń, dodatkowe bonusy finansowe czy dofinansowanie do transportu to tylko niektóre z korzyści na jakie można teraz liczyć pracując za granicą.
 • Zbiory szparagów w Niemczech - pomogą Gruzini

  Zbiory szparagów w Niemczech - pomogą Gruzini

  Szparagi to ulubione warzywa Niemców. Sezon 2021 zaczyna się od bardzo wysokich cen: 20-25 euro za kilogram. Powinny spaść, kiedy na dobre zaczną się zbiory w RFN. Nie wiadomo jednak, czy przyjedzie wystarczająco dużo pracowników sezonowych. Pierwszy raz na plantacjach będą pracować Gruzini.
 • Gruzini zbiorą niemieckie szparagi

  Gruzini zbiorą niemieckie szparagi

  W obawie, że zabraknie pracowników sezonowych z Polski i Rumunii, Niemcy po raz pierwszy postanowili ściągnąć do zbioru szparagów pomocników z Gruzji.
 • Pracownicy sezonowi. Zbiór szparagów w czasach pandemii

  Pracownicy sezonowi. Zbiór szparagów w czasach pandemii

  W Niemczech już wkrótce ruszy sezon na szparagi. Większość pracowników sezonowych pochodzi z Europy Środkowo-Wschodniej. W pandemii obowiązują ich surowe zasady higieny.
 • Pracownicy ze Wschodu wrócili do domu?

  Pracownicy ze Wschodu wrócili do domu?

  Do końca czerwca 2020 roku przyznano ok. 270 tys. wiz dla Ukraińców chcących podjąć pracę w Polsce. To o 44 proc. mniej niż w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Z szacunków Personnel Service wynika, że realnie spadek podaży pracowników ze Wschodu na polskim rynku pracy wynosi ok. 20 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku.
 • Sadownicy z nadzieją wyczekują pracowników zza wschodniej granicy

  Sadownicy z nadzieją wyczekują pracowników zza wschodniej granicy

  Połowa wakacji to pełnia sezonu na owoce, szczególnie jagodowe. Każdy z nas wypatruje ich na straganach i śledzi cenę za kilogram ulubionego, letniego przysmaku. Żeby jednak owoce sezonowe znalazły się na rynku w dużej ilości i w przystępnej cenie, producenci muszą mieć dobre zbiory. W tym roku ich plany może pokrzyżować ciągnąca się epidemia koronawirusa.
 • Podatkowe rozliczenia przy sezonowym zatrudnieniu

  Podatkowe rozliczenia przy sezonowym zatrudnieniu

  Sezon urlopowy obejmuje w Polsce głównie okres lata. W jego szczycie wiele firm w celu zapewnienia obsady wystarczającej do normalnego funkcjonowania korzysta z możliwości tzw. zatrudnienia sezonowego. W tym zakresie mogą wybierać pomiędzy kilkoma opcjami. Dokonanie konkretnego wyboru determinuje rozliczenie takiego dodatkowego zatrudnienia na gruncie podatku dochodowego.
 • Praca: Ruszają zbiory borówki amerykańskiej

  Praca: Ruszają zbiory borówki amerykańskiej

  Ruszają zbiory najwcześniejszej odmiany borówki amerykańskiej w Polsce. Pierwsze w lipcu, późniejsze trwają nawet do października. Tysiące pracowników z Ukrainy i Białorusi przyjeżdżają na te zbiory gdzie zostaną poddani testowi na COVID-19. Koszty badań pokrywa Skarb Państwa.
 • Mniejsze zbiory szparagów w Niemczech. Brak pracowników

  Mniejsze zbiory szparagów w Niemczech. Brak pracowników

  Niemcy podsumowali tegoroczny sezon szparagowy. Zgodnie z przewidywaniami zbiory są wyraźnie mniejsze niż przed rokiem. Wszystko przez pandemię koronawirusa.
 • Praca sezonowa: Większość szukających nie bierze pod uwagę wyjazdu za granicę

  Praca sezonowa: Większość szukających nie bierze pod uwagę wyjazdu za granicę

  Podejmowanie pracy sezonowej w czasach pandemii COVID-19 to szczególne wyzwanie. Znacząco spadła liczba ofert.

Filmy - Praca sezonowa (8)

 • Praca sezonowa w dobie pandemii. Jak wygląda?

  W czasie pandemii koronawirusa sytuacja pracowników sezonowych mocno się skomplikowała. Jak sobie radzą teraz? Zapytaliśmy pracowników sezonowych na plantacji szparagów w Niemczech i pracowników fabryk w Indiach.
 • Praca sezonowa w dobie pandemii. Jak wygląda?

  W czasie pandemii koronawirusa sytuacja pracowników sezonowych mocno się skomplikowała. Jak sobie radzą teraz? Zapytaliśmy pracowników sezonowych na plantacji szparagów w Niemczech i pracowników fabryk w Indiach.
 • Kto zawsze znajdzie pracę?

  W niektórych branżach już mamy rynek pracownika. Przykład? Informatycy, inżynierowie, wyspecjalizowani pracownicy obsługujący technologie w zakładach i obsługujący linie produkcyjne – to osoby, które są najczęściej poszukiwane przez firmy. Chociaż ofert pracy jest dla nich dużo to okazuje się, że na etat mogą liczyć tylko nieliczni. Kto jest najbardziej poszukiwany na rynku pracy? - Należy pamiętać, że nie każda osoba która jest informatykiem, inżynierem, technologiem rządzi na rynku pracy. Rynek pracownika dotyczy osób, które są najlepsze. Jest to uniwersalny trend, który dotyczy zarówno tych bardzo popularnych zawodów jak informatyk, ale także pozostałych zawodów m.in. z obszaru. usług, bankowości czy finansów – mówi Lucyna Pleśniar, Prezes Zarządu agencji rekrutacyjnej PEOPLE.
 • W wakacje łatwiej o pracę. Pomagają w tym przepisy regulujące pracę tymczasową

  Letnie miesiące sprzyjają ożywieniu na rynku pracy. Z danych resortu pracy wynika, że bezrobocie w czerwcu spadło do 12,1 proc. Pojawia się więcej ofert, a dodatkowym plusem są przepisy prawne, które dokładnie regulują kwestie zatrudniania na okres wakacyjny. Są one korzystne zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. – Polskie prawo zawiera odpowiednie uregulowania, które pomagają pracodawcom zatrudniać do prac tymczasowych i sezonowych, a przez to ułatwiają pracownikom znalezienie pracy – mówi Bartłomiej Raczkowski, adwokat i partner w kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.