praca robotów

Artykuły - Praca robotów (27)

 • W ciągu najbliższych lat Polska będzie potrzebować 200 tys. specjalistów od sztucznej inteligencji

  W ciągu najbliższych lat Polska będzie potrzebować 200 tys. specjalistów od sztucznej inteligencji

  Branża sztucznej inteligencji rośnie w szybkim tempie, a korzyści z automatyzacji wielu procesów i podnoszenia kompetencji cyfrowych będą odczuwalne dla całej gospodarki. - Zapotrzebowanie na specjalistów z branży SI w Polsce w ciągu pięciu lat szacuje się na ok. 200 tys. osób. A warto przypomnieć, że cały sektor ICT w Polsce zatrudnia 500 tys. osób - mówi Justyna Orłowska, dyrektor programu GovTech Polska. Rząd przyjął "Politykę rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce" i chce zwiększyć wartość polskich technologii oraz budować w Polsce świadome społeczeństwo, które skorzysta na rewolucji technologicznej.
 • Dzięki sztucznej inteligencji będziemy pracować mniej

  Dzięki sztucznej inteligencji będziemy pracować mniej

  Już niedługo każdy z nas dostanie własnego asystenta. Będzie można liczyć na niego zawsze i wszędzie. Nie wykonana za nas pracy, ale dzięki jego zaangażowaniu, nasza wydajność wzrośnie dwukrotnie. Jak to możliwe? Wszystko dzięki algorytmom sztucznej inteligencji, które zdaniem autorów raportu Work 2035, staną się codziennością w pracy.
 • W pięciu na sześć regionów wzrośnie zatrudnienie w efekcie automatyzacji

  W pięciu na sześć regionów wzrośnie zatrudnienie w efekcie automatyzacji

  Największe wzrosty zatrudnienia w wyniku automatyzacji procesów czekają firmy zlokalizowane w Polsce wschodniej - 21 proc. prognozuje zwiększenie liczby pracowników w ciągu dwóch lat - wynika z analizy przygotowanej przez ManpowerGroup. Największych redukcji można się spodziewać w Polsce południowo-zachodniej (10 proc.) i północnej (10 proc.). Biorąc pod uwagę wielkość firmy najwięcej nowych pracowników będą poszukiwać duże przedsiębiorstwa (16 proc.) i jednocześnie to również one spodziewają się największych redukcji w wyniku cyfryzacji (10 proc.).
 • Powstała pierwsza w Polsce Agencja Pracy Robotów

  Powstała pierwsza w Polsce Agencja Pracy Robotów

  Pracodawcy, którzy mierzą się z problemem znalezienia odpowiednich kandydatów do pracy od teraz będą mogli zatrudnić roboty, zamiast pracowników. Wykonają one powtarzalne i monotonne czynności, a pracownicy zajmą się bardziej skomplikowanymi i odpowiedzialnymi zadaniami. To ważny krok na rynku pracy w Polsce w dobie ogromnych braków kadrowych i 165 tys. nieobsadzonych miejsc pracy.
 • W tych zawodach już wkrótce może zabraknąć pracy! Kogo roboty wyrzucą na bruk?

  W tych zawodach już wkrótce może zabraknąć pracy! Kogo roboty wyrzucą na bruk?

  Chirurg, marketing menedżer, analityk systemów komputerowych - oni mogą spać spokojnie. Tych, którzy zarabiają na życie jako ekonomiści, księgowi czy taksówkarze, algorytm skreśli z listy płac. Prawie połowa obecnie istniejących zawodów może zostać zautomatyzowana i wkrótce zniknąć z rynku pracy.
 • Sztuczna Inteligencja zagrozi polskiej gospodarce

  Sztuczna Inteligencja zagrozi polskiej gospodarce

  Z raportu opublikowanego przez Uniwersytet Oksfordzki oraz Yale wynika, że już w 2024 roku nie będą potrzebni tłumacze, a za 45 lat roboty wykonają wszystkie zadania, które dziś wykonują ludzie. Tak szybki postęp oznacza, że walkę o pozycję Polski w zrobotyzowanej rzeczywistości, gdzie koszty gospodarki się wyrównają, należy zacząć już teraz. Eksperci Personnel Service wskazują, że na uprzywilejowanej pozycji znajdą się kraje rozwinięte, z dostępem do tańszej energii i bogatym zapleczem naukowym.
 • Przemysł 4.0. Robotyzacja i automatyzacja a problemy z zatrudnieniem

  Automatyzacja, technologie informatyczno-komunikacyjne i sztuczna inteligencja zmieniają gospodarkę i rynek pracy - coraz częściej zastępując ludzi. Czy świat ulegnie przez to jeszcze większej polaryzacji?
 • Zwolnili robota z pracy. Wprowadzał klientów w błąd

  Zwolnili robota z pracy. Wprowadzał klientów w błąd

  Tydzień przepracował w jednym ze sklepów w Szkocji, zatrudniony tam robot. Miał pomagać klientom, ale nie potrafił odpowiadać na pytania i wprowadzał ich w błąd.
 • Branża HR nie obawia się sztucznej inteligencji. Roboty mogą nam tylko pomóc, ale pracy nie zabiorą

  Branża HR nie obawia się sztucznej inteligencji. Roboty mogą nam tylko pomóc, ale pracy nie zabiorą

  Przedstawiciele wielu grup zawodowych, m.in. prawnicy i lekarze, boją się, że z czasem maszyny zupełnie wyeliminują ich z rynku. Natomiast rekruterzy wręcz odwrotnie. Oczekują rozwiązań, które ułatwią im wybieranie odpowiednich kandydatów. Ponadto chcą odstąpić od wykonywania nudnych, biurokratycznych obowiązków. Dzięki wsparciu sztucznej inteligencji, będą mogli lepiej zająć się przygotowaniem pozyskanego już pracownika do nowego stanowiska i precyzyjniej zaprojektować mu dalszą ścieżkę kariery.
 • Zautomatyzują dużą liczbę miejsc pracy, bo pracownicy i tak zachowują się jak roboty

  Zautomatyzują dużą liczbę miejsc pracy, bo pracownicy i tak zachowują się jak roboty

  Deutsche Bank - jedna z największych na świecie instytucji finansowych - przystosowuje się do zastąpienia dużej części siły roboczej robotami. Prezes Deutsche Bank John Cryan ostrzegł, że "duża liczba" osób straci pracę.