praca cudzoziemców

Artykuły - Praca cudzoziemców (19)

 • Sadownicy z nadzieją wyczekują pracowników zza wschodniej granicy

  Sadownicy z nadzieją wyczekują pracowników zza wschodniej granicy

  Połowa wakacji to pełnia sezonu na owoce, szczególnie jagodowe. Każdy z nas wypatruje ich na straganach i śledzi cenę za kilogram ulubionego, letniego przysmaku. Żeby jednak owoce sezonowe znalazły się na rynku w dużej ilości i w przystępnej cenie, producenci muszą mieć dobre zbiory. W tym roku ich plany może pokrzyżować ciągnąca się epidemia koronawirusa.
 • W kryzysie firmy płaciły imigrantom jak Polakom

  W kryzysie firmy płaciły imigrantom jak Polakom

  Tak wynika z opublikowanego wczoraj raportu z badań dotyczących imigrantów w krajowej gospodarce przeprowadzonych pod koniec ubiegłego i na początku tego roku przez Narodowy Bank Polski. Dziewięć na dziesięć firm, które zostały zbadane przez NBP, stwierdziło, że poziom wynagrodzeń dla obcokrajowców nie odbiega znacząco ani w górę, ani w dół od typowych stawek oferowanych Polakom.
 • Zatrudnianie cudzoziemców do prac sezonowych

  Zatrudnianie cudzoziemców do prac sezonowych

  W okresie letnim wielu rolników korzysta z pracy cudzoziemców w ramach tzw. zezwolenia na pracę sezonową typu S. Przepisy tarczy antykryzysowej wprowadziły zmiany w zakresie ważności zezwoleń. W związku z obecnym stanem epidemicznym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Głównym Inspektorem Sanitarnym opracowało wytyczne dla producentów rolnych zatrudniających cudzoziemców przy pracach sezonowych.
 • Czy pracownicy z Ukrainy opuszczą Polskę w 2020 r.? Nie ma dla nich alternatywy

  Czy pracownicy z Ukrainy opuszczą Polskę w 2020 r.? Nie ma dla nich alternatywy

  Rynek pracy w Niemczech dla pracowników spoza Unii Europejskiej otwiera się już 1 marca 2020. Choć w przypadku głębszego spowolnienia tamtejszej gospodarki chęć do zatrudnienia imigrantów może być mniejsza niż zakładana, szacunki wskazują na to, że spora część Ukraińców pracujących w Polsce może nas opuścić. Ilu ich będzie? Jak przedsiębiorcy mogą sobie radzić w takiej sytuacji? Na te pytania odpowiada Mariusz Hoszowski, prezes Agencji Pracy Smart Work.
 • Polska wciąż przyciąga obcokrajowców, ale konkurencja w UE jest coraz mocniejsza

  Polska wciąż przyciąga obcokrajowców, ale konkurencja w UE jest coraz mocniejsza

  Na koniec trzeciego kwartału br. ponad 415 tys. cudzoziemców miało ważne zezwolenia na pobyt w Polsce.
 • W tych branżach zatrudnienie Ukraińców wzrosło najbardziej

  W tych branżach zatrudnienie Ukraińców wzrosło najbardziej

  W I półroczu 2019 roku wydano ponad 162 tys. zezwoleń na pracę dla Ukraińców, o 47 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Eksperci Personnel Service wskazują, że zapotrzebowanie na kadrę ze Wschodu wzrosło najbardziej w branży przemysłowej i rzemieślniczej, w której ponad 63 tys. pracowników z Ukrainy znalazło pracę w I półroczu 2019 roku, w porównaniu do 34 tys. rok wcześniej. Dynamiczny wzrost zatrudnienia Ukraińców odnotowano też w rolnictwie i ogrodnictwie oraz usługach.
 • Więcej niż do tej pory - oczekiwania finansowe Ukraińców znowu idą w górę

  Więcej niż do tej pory - oczekiwania finansowe Ukraińców znowu idą w górę

  Ukraińcy od ponad roku dominują na polskim rynku pracy tymczasowej - jest ich o ponad 14 proc. więcej niż Polaków. Nasi wschodni sąsiedzi zrobili rekonesans, zweryfikowali oferty pracy i kolejny raz podnieśli swoje oczekiwania finansowe względem pracodawców znad Wisły. Prawie połowa chce zarabiać więcej niż w 2017 r, a praca za mniej niż 2,5 tys. zł już ich nie interesuje.
 • W ciągu roku w Polsce przybyło blisko 50 tys. cudzoziemców z zezwoleniem na pobyt

  W ciągu roku w Polsce przybyło blisko 50 tys. cudzoziemców z zezwoleniem na pobyt

  Teraz już blisko 400 tys. cudzoziemców posiada ważne zezwolenie na pobyt w Polsce. Jak wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, 1 czerwca 2018 roku ta grupa liczyła ponad 342 tys.
 • Wykwalifikowani obcokrajowcy wybierają Niemcy

  Wykwalifikowani obcokrajowcy wybierają Niemcy

  Wykształceni pracownicy spoza UE coraz częściej decydują się na karierę w Niemczech. Najliczniejsi są obywatele Indii i Chin.
 • W Polsce trwa walka o pracowników tymczasowych. Coraz większe znaczenie odgrywają przyjezdni

  W Polsce trwa walka o pracowników tymczasowych. Coraz większe znaczenie odgrywają przyjezdni

  W 2018 roku znacząco spadła liczba osób skierowanych do pracy tymczasowej. Według raportu Polskiego Forum HR, było ich aż o 121 tysięcy mniej niż 12 miesięcy wcześniej. Z kolei dane MRPiPS wskazują spadek na poziomie ok. 88 tysięcy.