InteriaTV - powodzie

Filmy - Powodzie (13)

 • Zagrażają im nieobliczalne żywioły

  Największa od pół wieku powódź zalała zabytkową Wenecję. Podziwiane przez turystów budowle niszczy zasolona woda. Rekordowo wysoka zawartość soli w wodzie może spowodować, że stare budynki ulegną bardzo szybko zniszczeniu. Poziom Morza Śródziemnego będzie się niestety wciąż podnosił w najbliższych dekadach. To nie jedyne miasto, któremu grozi niebezpieczeństwo. Znanym nam od wieków miejscom zagrażają nieobliczalne zjawiska. Podnoszący się poziom oceanów, nadmierna eksploracja podziemnych źródeł i zagęszczona zabudowa, huragany, trzęsienia ziemi i czynne wulkany...
 • Powodzie w południowych Indiach. Są ofiary

  W południowej części Indii szaleje powódź wywołana przez deszcze monsunowe. Jak dotąd żywioł pochłonął około 20 osób.
 • Destrukcyjna siła żywiołu

  Ulewne deszcze, które nawiedziły dystrykt Lower Dir w Pakistanie spowodowały gigantyczne powodzie. Zginęło co najmniej 45 osób. Na nagraniu widać, jak pod wpływem naporu wody zawalił się most.
 • Woda zabiera im domy

  Wyspa Jean Charles w Luizjanie pomału znika pod wodą, a jej mieszkańcy są zmuszeni szukać nowych domów. Podtapianie wyspy jest skutkiem erozji brzegów, które przyspieszyło budowanie instalacji naftowych i sztucznych dróg wodnych. Chociaż lokalne władze inwestują w tworzenie barier przeciwpowodziowych, wyspa nie została objęta ochroną. Jej ratowanie byłoby finansowo nieopłacalne.
 • Upały, powodzie, tornada... A to dopiero początek!

  Indie od miesiąca zmagają się z falą rekordowych upałów, które zabiły już ponad 1000 osób. Teksas walczy z powodzią, jakiej w tej części USA nie było od lat. Trąby powietrzne, katastrofalne w skutkach ulewy - wszystko to dzieje się już także w krajach, które znajdują się w umiarkowanej strefie klimatycznej. Naukowcy nie mają wątpliwości: ekstremalne zjawiska pogodowe to efekt zmian klimatu, w dużej mierze wywołanych działalnością człowieka. Jak podaje Centrum Badań nad Epidemiologią Katastrof z siedzibą w Belgii, od 1992 r. na całym świecie doszło do ponad 6600 katastrof spowodowanych ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Spowodowały one łączne straty w wysokości ponad 1,6 biliona dolarów – i śmierć ponad 600 tysięcy osób. Dla porównania – od 1983 do 1992 roku takich katastrof wydarzyło się tylko 147. Z kolei klimatolodzy z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej prognozują, że 2015 rok prawdopodobnie będzie jeszcze gorętszy niż rok 2014, który był rekordowy pod względem temperatur. Wiele wskazuje na to, że mieszkańcy Ziemi muszą pogodzić się z tym, że w nadchodzących latach klęski żywiołowe będą ich nawiedzać coraz częściej.
 • Czy grozi nam globalny kataklizm?

  W różnych rejonach świata pojawia się klimatyczna niestabilność. Jesteśmy naocznymi świadkami tych zmian, które urzeczywistniają się w takich zjawiskach, jak powodzie czy huragany. Należy się spodziewać dalszego ocieplenia, które w konsekwencji doprowadzi do epoki lodowcowej, tak jak to już w zaszłości bywało - mówi prof. Janusz Miczyński z Wydziału Inżynierii i Środowiska Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. - Czy i kiedy to nastąpi? Tu prognozy muszą być ostrożne. Zdaniem niektórych, symptomy ochłodzenia mogą wystąpić już za kilkanaście lat; zdaniem innych - za kilkadziesiąt. - Klimat ma długą pamięć. Nawet jeśli dziś zmniejszymy emisję zanieczyszczeń do atmosfery, to skutki tego, co już się stało, będziemy jeszcze długo odczuwać - dodaje ekspert. Zainteresował cię ten temat? Kliknij po więcej! Czy zabiją nas nowe superwirusy? Robot zamiast partnera? Seks i prokreacja za 100 lat Koniec tradycyjnej rodziny jest bliski! Jakie formy zajmą jej miejsce? Koniec Boga, wiary i kościołów? Religia za 100 lat Czy roboty przyszłości będą wyposażone w moralność?
 • Tyle deszczu nie spadło tu od 120 lat!

  Niż Yvette, który przyniósł Europie Środkowo-Wschodniej intensywne opady deszczu (a w konsekwencji powodzie), szaleje na Bałkanach. Od czwartku w Serbii obowiązuje stan nadzwyczajny. Wezbrane rzeki wystąpiły z brzegów. Zalane są drogi. Towarzysząca opadom wichura zrywa linie energetyczne i powala drzewa. Podtopienia spowodowały również osunięcia się ziemi. Wojsko ewakuowało helikopterami setki ludzi, którzy zmuszeni byli opuścić swoje domy. Meteorolodzy informują, że tak intensywnych opadów nie było w Serbii od 120 lat! Tragiczny bilans powodzi to już 5 ofiar śmiertelnych. Nawet doświadczeni ratownicy przyznają, że czegoś takiego jeszcze nie widzieli. Dramatycznie wygląda też sytuacja w Bośni i Hercegowinie, a także w Rumunii. Meteorolodzy przewidują, że niż Yvette będzie krążył nad tą częścią Europy aż do niedzieli; później zacznie słabnąć.
 • Narażają życie, by dotrzeć do szkoły

  Z powodu ogromnych powodzi, które nawiedzają od kilku lat rejon jeziora Baringo w Kenii, dzieci zmuszone są przeprawiać się w drodze do szkoły przez niebezpieczne rozlewiska, zamieszkane przez krokodyle i agresywne hipopotamy. Rodzice codziennie drżą o ich życie... (AFP)
 • Brytyjczycy mają dość! Tym razem nie Polaków...

  Powodzie mogą zrujnować brytyjską gospodarkę! Wielką Brytanię nawiedził w tym roku powodziowy kataklizm. Od wielu tygodni rzeki występują z brzegów, zalewane są niżej położone wioski i miasteczka, a poziom wód gruntowych osiąga rekordowe wartości. Oprócz doraźnych problemów, katastrofa ta może mieć długofalowy wpływ na budżet Wyspiarzy. Powód? Prognozowany dramatyczny spadek zysków z turystyki. Właściciele hoteli w podtopionym Windsorze - gdzie znajduje się słynny królewski zamek - już liczą straty. Goście masowo odwołują przyjazdy...
 • Włochy po ulewach: Trwa szacowanie strat

  Trwa szacowanie szkód na włoskiej wyspie Sardynia, nad którą przeszedł niszczycielski cyklon śródziemnomorski Kleopatra. Zginęło co najmniej 16 osób. Na nagraniach włoskiej straży pożarnej widać uszkodzone drogi, mosty i domy w mieście Olbia.