powodzie w Polsce

Artykuły - Powodzie w Polsce (8)

 • Zagrożenie powodziowe. Jednym z priorytetów jest budowa zbiorników retencyjnych w Dolinie Górnej Wisły

  Zagrożenie powodziowe. Jednym z priorytetów jest budowa zbiorników retencyjnych w Dolinie Górnej Wisły

  Powodzie stanowią 40-50 proc. wszystkich katastrof naturalnych. Tylko w latach 2000-2014 w Europie zginęło przez nie ponad 2 tys. osób, a prawie 9 mln było narażonych na ich skutki. Plany zarządzania ryzykiem powodziowym, które są właśnie po raz pierwszy aktualizowane, mają zapobiegać tym negatywnym konsekwencjom. Jeszcze do czerwca potrwają regionalne konsultacje społeczne tych planów, które pozwolą wskazać najpilniejsze inwestycje przeciwpowodziowe, m.in. budowę zbiorników retencyjnych i wałów przeciwpowodziowych.
 • Żuławy. Trzeci etap zabezpieczenia przeciwpowodziowego

  Żuławy. Trzeci etap zabezpieczenia przeciwpowodziowego

  Około 650 mln złotych będzie kosztować III etap zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław. Aż 28 procent Żuław Wiślanych leży w depresji bezwzględnej, czyli jest poniżej poziomu morza.
 • Lubelskie: Rośnie poziom Wisły w Puławach

  Lubelskie: Rośnie poziom Wisły w Puławach

  Wisła w Annopolu (woj. lubelskie), gdzie stan alarmowy został przekroczony o ponad 1,7 metra, wieczorem zaczęła nieco opadać. Poziom wody rośnie natomiast w niżej położonych Puławach - stan alarmowy przekroczony jest o 1,3 metra i Dęblinie - o ponad 80 cm.
 • Groźba powodzi w Polsce. Wisła w Sandomierzu przekroczyła stan alarmowy

  Groźba powodzi w Polsce. Wisła w Sandomierzu przekroczyła stan alarmowy

  Dziś o godz. 9 rano Wisła w Sandomierzu przekroczyła stan alarmowy o 68 cm - podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach. Według dyżurnego WCZK Krzysztofa Bartosza, poziom rzeki w mieście jeszcze wzrośnie, ale woda prawdopodobnie nie będzie tak wysoka, jak wskazywały wcześniejsze prognozy. Sandomierscy strażacy apelują do mieszkańców powiatu, aby - ze względów bezpieczeństwa - nie wchodzili na wały przeciwpowodziowe.
 • Powodzie w Polsce: "Fala powodziowa na Wiśle może być groźna"

  Powodzie w Polsce: "Fala powodziowa na Wiśle może być groźna"

  Fala wezbraniowa na Wiśle w okolicach Sandomierza może być wyższa niż się wcześniej spodziewaliśmy. Sytuacja robi się poważna, ale jest pod kontrolą - oświadczył minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski.
 • Powodzie w Polsce - Opolskie: Poziom wód jest wysoki, ale rzeki nie zagrażają

  Powodzie w Polsce - Opolskie: Poziom wód jest wysoki, ale rzeki nie zagrażają

  W sobotę po południu na kilku rzekach w woj. opolskim stany wód przekroczyły poziomy alarmowe. Wprowadzono też pogotowie i alarmy powodziowe. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego zapewniło jednak, że nie ma obecnie zagrożenia wylaniami.
 • Powodzie w Polsce: Sytuacja na rzekach jest poważna

  Powodzie w Polsce: Sytuacja na rzekach jest poważna

  Sytuacja na polskich rzekach chociaż nadal poważna, to nie jest już bardzo groźna - wynika z informacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niedzielę rano fala wezbraniowa na Wiśle spodziewana jest w okolicach Sandomierza i Tarnobrzegu.
 • Globalne ocieplenie - w Polsce sorgo i kukurydza zamiast ziemniaka?

  Globalne ocieplenie - w Polsce sorgo i kukurydza zamiast ziemniaka?

  W przyszłości, z powodu zmian klimatu, zamiast ziemniaka i żyta będziemy raczej uprawiać kukurydzę i sorgo. Trzeba się będzie na nowo nauczyć gospodarowania wodą - powiedział profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, dr hab. Zbigniew Karaczun.

Filmy - Powodzie w Polsce (1)

 • Boni: Będziemy żyli pod presją podtopień

  W tej chwili mamy prawie 40 ostrzeżeń alarmowych, głównie w dorzeczu Odry i na Wiśle. Boimy się powrotu ulew na Dolnym Śląsku i w Małopolsce. Wojewoda małopolski jest w gotowości; prowadzimy monitoring zbiorników retencyjnych na Dolnym Śląsku - mówi w Kontrwywiadzie RMF FM minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. - Całe nadchodzące lato może być pełne zagrożeń. Takie mamy prognozy. Będziemy żyli pod presją podtopień - dodaje.