powikłania po grypie

Filmy - Powikłania po grypie (4)

 • Prof. Piotr Kuna: Powikłania po grypie są takie same jak powikłania po COVID-zie

  Prof. Piotr Kuna, kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prezydent Polskiego Towarzystwa Chorób Metabolicznych jest jednym z ekspertów, który wielokrotnie porównywał powikłania po COVID-19 do powikłań po przejściu sezonowej grypy. - Zmiany w płucach po koronawirusie ustępują po 3-6 miesiącach. Nie bójmy się. Czy boją się państwo jechać autem? Też można się zabić - mówił profesor w programie "Gość Wydarzeń" w październiku. W czwartek również w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News profesor przekonywał, że obie choroby charakteryzują się podobnymi powikłaniami. - Powikłania po grypie są takie same jak powikłania po COVID-zie, jeśli chodzi o choroby sercowo-naczyniowe, udary mózgu - zapewniał profesor Kuna na antenie Polsat News. Jednocześnie wskazał, że COVID-19 charakteryzuje "jedna, szczególna cecha" - zmiany naczyniowe, które doprowadzają do pogorszenia się niewydolności oddechowej. - Powołuję się na dane, które są dostępne na stronach Państwowego Zakładu Higieny i wierzę, że te dane są prawdziwe. Porównując te dane z COVID-em, to nadal w sezonie grypowym było więcej zgonów niż z powodu COVID-u, a sezon COVID trwa już dłużej niż sezon grypy - mówił pulmonolog. - Dysponując danymi naukowymi, jestem krytykowany. Natomiast rzeczywiście COVID jest, nigdy tego nie negowałem. Zawsze mówiłem, że mamy kilka sposobów (by zapobiec zakażeniu - red.) - po pierwsze nośmy maski, chrońmy się. Jednocześnie przygotowujmy się na to, że jeżeli to zakażenie nas dotknie, to żebyśmy zbudowali sobie tak dobrą odporność, żeby je zwalczyć - mówił.
 • Zawał, a nawet przeszczep serca może czekać nas po grypie

  W Polsce w ostatnich sezonach epidemicznych liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę przekracza kilka milionów. W obecnym sezonie grypowym zachorowało już prawie 4,4 mln osób. Szczególnie groźne dla zdrowia są powikłania pogrypowe, a jednym z najpoważniejszych jest zapalenie mięśnia sercowego. U osób leczących się z powodu chorób układu krążenia oraz osób starszych w sezonie grypowym istnieje znacząco większe ryzyko wystąpienia zawału serca. Dlatego też, eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zadedykowali rok 2018 walce z kardiologicznymi powikłaniami grypy.
 • Co grozi ciężarnym chorym na grypę?

  Temat szczepienia kobiet w ciąży przeciw grypie ciągle wzbudza wiele emocji. Okazuje się jednak, że kobiety w ciąży i te, które starają się o dziecko mogą, a nawet powinny zaszczepić się – jest to zupełnie bezpieczne zarówno dla ciężarnej jak i dla płodu. Kobiety w ciąży chorują na grypę z podobną częstotliwością jak reszta populacji, jednak w przypadku ciężarnych, powikłania pogrypowe mogą być znacznie poważniejsze: zapalenie płuc, poronienie, przedwczesny poród a nawet śmierć. Mimo wysokiego ryzyka wystąpienia powikłań grypy, niewiele kobiet szczepi się przeciw tej chorobie. Jak mówi dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch: - Stan zaszczepienia przeciwko grypie u kobiet w ciąży, zarówno w naszym kraju jak i w wielu innych, jest dość niski, znacznie poniżej tego oczekiwanego i zalecanego. Wynika to z wielu powodów. Zarówno kobiety jak i lekarze, którzy sprawują opiekę nad kobietami ciężarnymi wyrażają obawy co do bezpieczeństwa, skuteczności i potrzeby szczepień przeciwko grypie. Zwłaszcza brak rekomendacji lekarza odpowiada za tek niski stan szczepień w tej szczególnej grupie pacjentek.
 • Groźny wirus atakuje Polaków!

  Od początku września z objawami grypy oraz grypopodobnymi trafiło do lekarzy o 140 tysięcy więcej osób niż w zeszłym roku! Blisko 30 procent stanowią dzieci do 4 roku życia. Niewyleczona lub przechodzona grypa stanowi zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. - Grypa jest chorobą, która niesie następstwa poważne. Możliwe powikłania to zapalenie mięśnia sercowego, płuc czy opon mózgowych. Wreszcie, grypa jest chorobą, z powodu której się umiera - mówi prof. Joanna Chorostowska-Wynimko, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Ekspert zachęca też do szczepień: - Jedyną metodą profilaktyki grypowej, powszechnie dostępną i niedrogą, jest szczepienie przeciw grypie.