powikłania

Artykuły - Powikłania (33)

 • Czym jest zespół podkradania?

  Czym jest zespół podkradania?

  Zespół przetoczenia między bliźniętami (ang. Twin-to-twin transfusion syndrome; TTS) zwany też zespołem podkradania to jedno z powikłań, które może pojawić się w ciąży bliźniaczej jednojajowej jednokosmówkowej. Na czym polega?
 • Częste powikłanie po operacji. Może być groźne

  Częste powikłanie po operacji. Może być groźne

  Zrosty to jedno z najpowszechniejszych powikłań po operacjach w obrębie brzucha i miednicy mniejszej – doświadcza ich prawie połowa operowanych pacjentów. Szacuje się, że ponad 1/3 pacjentów po rozległej operacji otwartej w ciągu 10 lat od zabiegu ponownie trafia do szpitala z powodu komplikacji związanych ze zrostami.
 • Powikłania po COVID-19: Co nam grozi?

  Powikłania po COVID-19: Co nam grozi?

  Naukowcy zbierają dane na temat tzw. długiego COVID-19. Okazuje się bowiem, że są tacy pacjenci, którzy skutki nie tylko choroby, ale i zakażenia, które przebiegło bezobjawowo, odczuwają długo. Na razie częstość występowania tych zjawisk, kwestia trwałości i czynników ryzyka nie jest określona.
 • Choroby wieku dziecięcego. Świnka

  Choroby wieku dziecięcego. Świnka

  Świnka to jedna z wirusowych chorób zakaźnych, typowych dla wieku dziecięcego.
 • 3 mln Polaków chorych na cukrzycę. Co trzeci o tym nie wie

  3 mln Polaków chorych na cukrzycę. Co trzeci o tym nie wie

  Opublikowane niedawno dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pokazują, że na świecie żyje 422 mln dorosłych osób z cukrzycą. Liczba ta w ciągu ostatnich 25 lat wzrosła aż czterokrotnie. W Polsce choroba ta generuje koszty pośrednie i bezpośrednie na poziomie co najmniej 3,46 mld zł rocznie. Koszty powikłań to dodatkowe 3,57 mld zł rocznie, z czego 78 proc. to finansowe konsekwencje powikłań sercowo-naczyniowych, które są również przyczyną 2 proc. wszystkich zgonów w Polsce.
 • Oczyść powietrze z alergenów

  Oczyść powietrze z alergenów

  Katar, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, łzawiące oczy. Początek wiosny to trudny okres dla wszystkich alergików. Warto więc zadbać o to, żeby w najbliższym otoczeniu znajdowało się jak najmniej substancji wywołujących uczulenie. Na szczęście z pomocą przychodzi dostępna na rynku technologia, dzięki której możemy pozbyć się alergenów z najważniejszego otoczenia - naszego domu.
 • Leczymy zapalenie oskrzeli

  Leczymy zapalenie oskrzeli

  Smyk od kilku dni jest zakatarzony, często pokasłuje i coraz ciężej oddycha? Malec prawdopodobnie ma infekcję dolnych dróg oddechowych. Sprawdź, jak mu pomóc.
 • Grypa pod kontrolą

  Grypa pod kontrolą

  Najpoważniejsze w tej chorobie są powikłania. Na szczęście można zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Ważna jest szybka diagnoza i stosowanie się do zaleceń pediatry.
 • Statyny mogą pomóc chorym na grypę

  Statyny mogą pomóc chorym na grypę

  Statyny nie tylko obniżają poziom cholesterolu we krwi, ale także wydają się aż dwukrotnie zmniejszać śmiertelność wśród pacjentów hospitalizowanych z powodu grypy - informuje "The Journal of Infectious Diseases".
 • Powikłania cukrzycy 5 razy droższe niż sama choroba

  Powikłania cukrzycy, takie jak choroby sercowo-naczyniowe, niewydolność nerek, amputacje nóg czy utrata wzroku, kosztują budżet państwa 5 razy więcej niż leczenie samej cukrzycy - wynika z najnowszego raportu.

Filmy - Powikłania (7)

 • Skutki koronawirusa. Program "Raport" o walce z powikłaniami

  Rehabilitacja to część długiego powrotu do sprawności - powrotu do tego, co było 145 dni temu. Mateusz ma 29 lat, zawodowo jest pośrednikiem nieruchomości. W kontakcie z klientem zaraził się koronawirusem. Oto jego historia. Program "Raport" w Polsat News codziennie, od poniedziałku do piątku o 21:00.
 • Prof. Piotr Kuna: Powikłania po grypie są takie same jak powikłania po COVID-zie

  Prof. Piotr Kuna, kierownik II Katedry Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prezydent Polskiego Towarzystwa Chorób Metabolicznych jest jednym z ekspertów, który wielokrotnie porównywał powikłania po COVID-19 do powikłań po przejściu sezonowej grypy. - Zmiany w płucach po koronawirusie ustępują po 3-6 miesiącach. Nie bójmy się. Czy boją się państwo jechać autem? Też można się zabić - mówił profesor w programie "Gość Wydarzeń" w październiku. W czwartek również w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News profesor przekonywał, że obie choroby charakteryzują się podobnymi powikłaniami. - Powikłania po grypie są takie same jak powikłania po COVID-zie, jeśli chodzi o choroby sercowo-naczyniowe, udary mózgu - zapewniał profesor Kuna na antenie Polsat News. Jednocześnie wskazał, że COVID-19 charakteryzuje "jedna, szczególna cecha" - zmiany naczyniowe, które doprowadzają do pogorszenia się niewydolności oddechowej. - Powołuję się na dane, które są dostępne na stronach Państwowego Zakładu Higieny i wierzę, że te dane są prawdziwe. Porównując te dane z COVID-em, to nadal w sezonie grypowym było więcej zgonów niż z powodu COVID-u, a sezon COVID trwa już dłużej niż sezon grypy - mówił pulmonolog. - Dysponując danymi naukowymi, jestem krytykowany. Natomiast rzeczywiście COVID jest, nigdy tego nie negowałem. Zawsze mówiłem, że mamy kilka sposobów (by zapobiec zakażeniu - red.) - po pierwsze nośmy maski, chrońmy się. Jednocześnie przygotowujmy się na to, że jeżeli to zakażenie nas dotknie, to żebyśmy zbudowali sobie tak dobrą odporność, żeby je zwalczyć - mówił.
 • Co roku grypa powoduje ciężkie powikłania

  Złe samopoczucie, gorączka, ból głowy, mięśni i gardła – takie objawy niekoniecznie muszą oznaczać przeziębienie. To może być sygnał, że nasz organizm zaatakował wirus grypy, który nieleczony może doprowadzić do ciężkich powikłań. Jesień na kontynencie europejskim to początek sezonu zachorowań na grypę. - Musimy pamiętać o tym, że co roku tysiące osób choruje, dotyczy to całej populacji. Najbardziej narażone są małe dzieci, osoby starsze, osoby, które mają choroby przewlekłe. Takie osoby powinny być zaszczepione przeciw grypie, gdyż w ich przypadku powikłania mogą być dramatyczne – mówi Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny. W ramach ograniczania szerzenia się grypy, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym zorganizowali akcję bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla pracowników urzędu. W ramach wspólnej akcji ze szczepień skorzystało blisko 100 osób – obok Głównego Inspektora Sanitarnego, Marka Posobkiewicza, jego zastępców oraz pracowników Głównego Inspektoratu Sanitarnego przeciw grypie zaszczepili się także członkowie Rady Sanitarno-Epidemiologicznej na czele z prof. Andrzejem Wojtczakiem. Według aktualnych międzynarodowych zaleceń przeciw grypie szczepić powinny się wszystkie osoby chętne, choć co sezonowe szczepienie zalecane jest szczególnie osobom z grup ryzyka np. chorym przewlekle, kobietom w ciąży, dzieciom czy osobom starszym. W roku 2016 Główny Inspektor Sanitarny rozszerzył zalecenia odnośnie grup osób, które powinny szczepić się przeciw grypie o pracowników służb publicznych, ponieważ pełnią oni ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa państwa, stąd tak istotne jest, aby zawsze byli w gotowości do działania.
 • Zaniechanie szczepień może prowadzić do szybkiego nawrotu epidemii groźnych chorób zakaźnych

  W Polsce rośnie liczba nieszczepionych dzieci. Zdaniem lekarzy jest to efekt działalności ruchów antyszczepionkowych, które podają nieprawdziwe informacje na temat szczepionek. Tymczasem zaniechanie szczepień może prowadzić do nawrotu epidemii groźnych chorób zakaźnych. Już rośnie liczba zachorowań na świnkę, różyczkę oraz odrę. Przeciwnicy szczepień powołują się na artykuł brytyjskiego lekarza A.J. Wakefielda, który w 1998 roku przedstawił związek niektórych szczepionek z zaburzeniami rozwoju psychicznego dziecka, m.in. autyzmem. Twierdzą też, że szczepionki wywołują w istocie choroby, przed którymi mają chronić. – Możemy dyskutować o aspektach technicznych szczepień, a więc tego, kiedy szczepić, kogo nie szczepić, jakie są przeciwwskazania, jakie są działania niepożądane szczepień, czy możemy je zminimalizować, jak reagować, kiedy się pojawią. Natomiast jeśli ktoś neguje potrzebę szczepień, mówiąc, że są szkodliwe, niszczą zdrowie, prowadzą do przewlekłych chorób, wywołują autyzm i problemy rozwojowe, to uważam, że jest szalony i bardzo szkodliwy dla społeczeństwa – mówi zdecydowanie dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert ds. szczepień. Zdaniem lekarzy większość ludzi ma na tyle małą wiedzę medyczną, że argumentacja przeciwników szczepień wydaje im się słuszna. Wielu rodziców wciąż żywi także przekonanie, że najlepszym sposobem na uodpornienie organizmu dziecka jest przejście chorób zakaźnych. Nic bardziej mylnego! - Od mniej więcej pięciu lat widzimy stały, regularny wzrost zachorowań na odrę w Europie Zachodniej, który jest efektem tego, że skumulowała się tak duża liczba dzieci niezaszczepionych - mówi dr Grzesiowski. – Odra to choroba, która raz na tysiąc przypadków zabija, tak, że jest to niestety bolesna statystycznie prawidłowość, że jeśli dochodzi do epidemii, która obejmuje swoim zasięgiem kilka tysięcy osób, to będziemy mieli kilka zgonów - dodaje.