powieszenie

Artykuły - Powieszenie (19)

 • Przeżył egzekucję. "Nie należy go ponownie wieszać"

  Irańczyk skazany na karę śmierci przez powieszenie za przemyt narkotyków przeżył egzekucję - poinformował portal BBC News. Minister sprawiedliwości Iranu uznał, że skoro przemytnik żyje, to nie należy go ponownie wieszać.
 • Iran: Mężczyźni powieszeni za szpiegowanie

  Dwóch mężczyzn, skazanych za szpiegowanie dla obcych służb specjalnych, izraelskiego Mossadu i amerykańskiej CIA, zostało powieszonych w niedzielę rano w Teheranie - poinformowała prokuratura generalna w Iranie i tamtejsze radio państwowe.
 • Kuwejt: Wykonano wyroki śmierci na trzech skazańcach

  Kuwejt: Wykonano wyroki śmierci na trzech skazańcach

  W więzieniu w środkowym Kuwejcie powieszono w poniedziałek trzech mężczyzn, skazanych na karę śmierci za morderstwa - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości. Były to pierwsze egzekucje od 2007 roku.
 • Przypadkowo powiesił się grając Judasza

  Brazylijski aktor zmarł po tym, jak przypadkowo powiesił się podczas odgrywania roli Judasza w przedstawieniu z okazji Wielkiego Piątku. O sprawie informuje BBC.
 • Uniknęła ukamieniowania, ale grozi jej powieszenie

  Uniknęła ukamieniowania, ale grozi jej powieszenie

  Teheran nie pozwoli kobiecie, która była skazana na ukamienowanie, na wyjazd do Brazylii, gdzie zaoferowano jej azyl - powiedział w poniedziałek prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad podczas telewizyjnego wywiadu.
 • "Chemiczny Ali" stracony

  "Chemiczny Ali" stracony

  Jeden z najbliższych współpracowników i kuzyn byłego irackiego dyktatora Saddama Husajna, Ali Hasan al-Madżid, zwany "Chemicznym Alim", został stracony przez powieszenie - podał rzecznik irackiego rządu Ali al-Dabbagh.
 • Sekcja zwłok samobójcy potwierdziła powieszenie

  Sekcja zwłok Radosława K. potwierdziła, że przyczyną zgonu było powieszenie - poinformował w piątekrzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu Romuald Sitarz. Radosław K., podejrzany o spowodowanie po pijanemu katastrofy drogowej, popełnił samobójstwo w celi aresztu śledczego w Krasnymstawie.

Filmy - Powieszenie (3)

 • Powiesili ich, choć byli niewinni?!

  W środę 8 października w Afganistanie powieszono pięciu mężczyzn oskarżonych o zbiorowy gwałt na czterech kobietach. Wyrok wykonano mimo protestów ze strony organizacji broniących praw człowieka, Amnesty International (którego przedstawiciele nazwali proces „obrazą sprawiedliwości”) i ONZ. Pod decyzją o wykonaniu wyroku podpisał się poprzedni prezydent Afganistanu, Hamid Karzaj. Jego następca, Aszraf Ghani, nie zdecydował się na ułaskawienie skazanych. Do brutalnego ataku na grupę kobiet miało dojść 23 sierpnia w mieście Paghman nieopodal Kabulu. Wydarzenie to wywołało oburzenie w całym kraju. Głośno domagano się sprawiedliwości dla gwałcicieli. Ministerstwo do spraw kobiet uznało wyrok skazujący za „krok w kierunku sprawiedliwości społecznej (…) i lekcję dla tych, którzy myślą o dopuszczaniu się podobnych przestępstw”. Sposób, w jaki przeprowadzono proces pięciu mężczyzn, budzi jednak wątpliwości. Sama rozprawa – transmitowana przez telewizję! – trwała zaledwie kilka godzin, a oskarżeni prawdopodobnie zostali zmuszeni do przyznania się do winy za pomocą tortur. Pierwszy proces odbył się zaledwie 9 dni po aresztowaniu domniemanych gwałcicieli, a wyrok został szybko zatwierdzony przez sąd apelacyjny i Sąd Najwyższy. Zdaniem krytyków, dowody przedstawione sędziom były wyłącznie poszlakowe.
 • Ta zbrodnia wstrząsnęła światem! Zgwałcili i powiesili nastolatki

  Przestępstwa seksualne to w Indiach prawdziwa plaga. Tysiące kobiet padają co roku ofiarą gwałtu lub gwałtu zbiorowego. Ale to, co stało się w maleńkiej wiosce Katra Sadatganj, wstrząsnęło całym światem. Dwie nastoletnie siostry zostały zgwałcone przez grupę mężczyzn, kiedy w nocy wyszły z domu, by załatwić potrzebę fizjologiczną (na terenach wiejskich w Indiach większość domów wciąż pozbawiona jest toalet). Następnie zostały uduszone, a ich ciała powieszone na drzewie mangowca. Rankiem mieszkańcy wioski ujrzeli makabryczny widok. Nie zdjęli jednak ciał dziewczynek z drzewa, a otoczyli je kordonem, nie pozwalając policji zbliżyć się do miejsca tragedii przez kilkanaście godzin. Był to ich niemy protest wobec zalewającej Indie fali przemocy wobec kobiet, której nikt nie potrafi – lub też nie chce – powstrzymać.
 • Mimo protestów kara śmierci wciąż popularna

  Z najnowszego raportu Amnesty International wynika, że kara śmierci nie tylko wciąż jest popularna w wielu krajach, ale też powraca w państwach, w których obowiązywało moratorium na jej wykonywanie. Najwięcej ludzi skazuje się na śmierć w Chinach, Iranie, Arabii Saudyjskiej, Stanach Zjednoczonych oraz Iraku. W Państwie Środka egzekucje liczone są w setkach - i wykonuje się ich tam więcej niż na całym świecie łącznie. W 2012 roku, którego dotyczy raport, zabijanie w majestacie prawa odbywało się najczęściej poprzez powieszenie, ścięcie, rozstrzelanie oraz podanie zastrzyku z trucizną.