wydarzenia - powieść

Artykuły - Powieść (39)

 • Ta bitwa wciąż trwa... "Wieczny Grunwald"

  Ta bitwa wciąż trwa... "Wieczny Grunwald"

  Wszystko zaczyna się od gwałtu króla Kazimierza na czternastoletniej córce norymberskiego kupca. Gdy królewski bękart przychodzi na świat, jego ojciec już nie żyje. Paszko zamieszkuje w domu publicznym, do którego trafia jego matka. Kiedy również ona umiera, chłopiec za cały majątek ma mały nóż, który już ubrudził krwią, i chustę z królewskim „K” - jedyny symbol swojego pochodzenia. Wyrusza w drogę, która zaprowadzi go na pola grunwaldzkie. A wszystko, by dowiedzieć się, kim jest... Zapraszamy do udziału w konkursie!
 • Howard Jacobson laureatem nagrody Bookera

  Brytyjski pisarz Howard Jacobson został laureatem prestiżowej literackiej nagrody Bookera za powieść "Kwestia Finklera" (The Finkler Question), określaną jako "filozoficzną komedię".
 • Mario Vargas Llosa - pisarz i polityk, przyjaciel Polaków

  Mario Vargas Llosa - pisarz i polityk, przyjaciel Polaków

  Tegoroczny laureat literackiego Nobla - peruwiańczyk Mario Vargas Llosa jest nie tylko jednym z najbardziej znanych pisarzy latynoamerykańskich, ale też dziennikarzem i politykiem. Popierał opozycję w Polsce w czasie stanu wojennego.
 • Ogłoszono nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla

  Anna Brzezińska, Jacek Dukaj, Łukasz Orbitowski znaleźli się m.in. w gronie nominowanych do Literackiej Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2009. Laureata wyłoni głosowanie podczas tegorocznego Polconu, który odbędzie się w sierpniu w Cieszynie.
 • Ukaże się autobiograficzna powieść zmarłego noblisty

  W sierpniu ukaże się polski przekład powieści zmarłego w piątek portualskiego laureata literackiej Nagrody Nobla, Jose Saramago. "O malarstwie i kaligrafii" uchodzi za dzieło tego pisarza, zawierające najwięcej wątków autobiograficznych.
 • W piątek premiera "Wesela hrabiego Orgaza" w reż. Jana Klaty

  Jan Klata przeniósł na scenę powieść Romana Jaworskiego "Wesele hrabiego Orgaza". Premiera spektaklu - równie dynamicznego i "szalonego" jak oryginalna proza - odbędzie się w najbliższy w krakowskim Starym Teatrze.
 • Nowości na Warszawskich Targach Książki

  Nowe książki Irvinga, Pamuka, Rotha, Esterhazy'ego, Gretkowskiej i Grocholi, biografia Tomasza Stańki, nowe tomiki Kozioł i Lipskiej, pamiętnik Murakamiego - to niektóre z nowości przygotowanych na rozpoczynające się w czwartek I Warszawskie Targi Książki.
 • "Erynie" rozpoczynają lwowski cykl kryminałów Krajewskiego

  "Erynie" - taki tytuł nosi pierwsza powieść nowego cyklu kryminałów Marka Krajewskiego, która w maju trafi do księgarń. Jej bohaterem jest komisarz Edward Popielski, znany już czytelnikom "Głowy Minotaura", a akcja powieści rozgrywa się w przedwojennym Lwowie.
 • 25 lat temu zmarł Leopold Tyrmand

  25 lat temu zmarł Leopold Tyrmand

  Prowadził osobistą krucjatę przeciwko PRL-owskiej szarości za pomocą kolorowych skarpetek i jazzu, był autorem największego sukcesu wydawniczego lat 60. , na starość został konserwatystą - zmarły 25 lat temu Leopold Tyrmand wymyka się łatwym uogólnieniom.
 • Powieść o Polsce nagrodzona za literacki debiut

  Amerykanka polskiego pochodzenia, Brigid Pasulka, została wyróżniona tegoroczną nagrodą Fundacji Hemingwaya (Hemingway Foundation/PEN Award) za debiut literacki, powieść "Dawno, dawno temu i zasadniczo prawdziwe" (A long, long time ago and essentially true).