Poszukiwacze historii (program)

Filmy - Poszukiwacze historii (program) (43)

 • "Poszukiwacze historii" - W okolicach Braniewa

  Zapaleni poszukiwacze i pasjonaci historii, Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby! Znajdą wóz pancerny Panhard i odwiedzą bieszczadzkie ostępy, próbując odnaleźć ślady burzliwych walk armii rosyjskiej i austriackiej w okresie I wojny światowej. Odkryją też tajemnice koszar 8 Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie i przeprowadzą eksplorację na niemieckim poligonie lotnictwa bombowego w poszukiwaniu bomby betonowej. W dzisiejszym odcinku poszukiwacze odnajdą hitlerowską autostradę w okolicach Braniewa, która docelowo miała prowadzić do ówczesnego Królewca.
 • Poszukiwacze historii - Gdzie jest niemieckie działo?

  Zapaleni poszukiwacze i pasjonaci historii, Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby! Znajdą wóz pancerny Panhard i odwiedzą bieszczadzkie ostępy, próbując odnaleźć ślady burzliwych walk armii rosyjskiej i austriackiej w okresie I wojny światowej. Odkryją też tajemnice koszar 8 Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie i przeprowadzą eksplorację na niemieckim poligonie lotnictwa bombowego w poszukiwaniu bomby betonowej. W tym odcinku poszukiwacze wyruszyli w okolice jeziora Ostrowieckiego...
 • "Poszukiwacze historii" - T34

  Zapaleni poszukiwacze i pasjonaci historii, Olaf Popkiewicz oraz Sebastian Witkowski wykopią z ziemi kolejne, zapomniane skarby! Zdwajamy wysiłki aby wydobyć spod ziemi ślady burzliwej przeszłości. Nieważne czy po pas w wodzie, czy kując zmarzlinę, sprawdzimy każdy trop, który doprowadzi nas do odkrycia historii drzemiącej dosłownie pod stopami. Dąbrówno w województwie warmińsko-mazurskim. Tu w połowie stycznia 1945 roku oddziały Armii Czerwonej, po dwudniowym boju, przełamały niemiecką obronę na linii Narwi i parły ku nieodległej granicy Prus Wschodnich. 20 stycznia 1945 roku, czołowe oddziały tej armii dotarły właśnie w okolice Dąbrówna. Co kryją ziemie tego terenu? Co tym razem uda się wydobyć Sebastianowi i Olafowi – zapalonym poszukiwaczom i pasjonatom historii?
 • "Poszukiwacze historii" - Siedem samolotów

  4 września 1939 roku, około godziny 14.00, na polskie jednostki w okolicach Kalisza spada nalot Luftwaffe. Żołnierzom batalionów 70-tego Pułku oraz obrony narodowej „Ostrów”, pomimo dotkliwych strat, w ciągu kilku minut udaje się zestrzelić siedem niemieckich samolotów. Ta nieprawdopodobna historia musi zostać potwierdzona lub zweryfikowana. Olaf i Sebastian korzystając ze źródeł w internecie, informacji dostępnych w raportach i przede wszystkim szukając śladów w terenie, spróbują ustalić fakty. Czy informacje o tym wydarzeniu są wiarygodne? Gdzie ustawiona była linia polskiej obrony przeciwlotniczej? Ile i jakie samoloty tak naprawdę zostały zestrzelone?