portal podatkowy

Artykuły - Portal podatkowy (6)

 • Fiskus ujawni dane firm, które są mu winne więcej niż 5 tys. zł

  Fiskus ujawni dane firm, które są mu winne więcej niż 5 tys. zł

  Każdy będzie mógł poznać wysokość podatków, ceł, składek ZUS i mandatów skarbowych, których nie zapłacił jego kontrahent. Takie informacje trafią do Rejestru Należności Publicznoprawnych i będą udostępniane przez Portal Podatkowy, czyli stronę Ministerstwa Finansów.
 • Czarna lista podatników. Ministerstwo utworzy bazy firm

  Czarna lista podatników. Ministerstwo utworzy bazy firm

  Ministerstwo Finansów utworzy wykaz firm wykreślonych z rejestru VAT oraz takich, którym odmówiono wpisu. Przy okazji chce załatać lukę w przepisach, bo dziś Portal Podatkowy, na którym zamieszczane są dane o statusie firmy, działa bez podstawy prawnej.
 • Jak założyć konto na Portalu Podatkowym?

  Jak założyć konto na Portalu Podatkowym?

  Każdy podatnik - osoby fizyczne i firmy - może mieć swoje konto na Portalu Podatkowym. Służy ono obecnie do załatwiania spraw związanych z wybranymi podatkami oraz zgłaszania pełnomocnictw ogólnych. Rejestracja wymaga posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP.
 • Fiskus rusza z rewolucją w kontaktach z podatnikami

  Fiskus rusza z rewolucją w kontaktach z podatnikami

  Osoby fizyczne i prawne będą mogły zakładać indywidualne konta na Portalu Podatkowym i za jego pomocą rozliczać podatki. Serwis umożliwi także kontaktowanie się ze skarbówką.
 • Nowości w e-kontaktach z fiskusem

  Nowości w e-kontaktach z fiskusem

  Internet jako narzędzie kontaktu podatników z fiskusem staje się coraz bardziej popularny. Budowa elektronicznej administracji podatkowej przebiega stopniowo. W najbliższym czasie ma powstać portal podatkowy, podatnicy nie powinni mieć problemów ze składaniem pism przez internet, a e-korespondencja będzie traktowana na równi z papierową. Takie rozwiązania wprowadzono do procedur podatkowych przy okazji nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, której większość zapisów wchodzi w życie 11 maja 2014 r.
 • Resort finansów pracuje nad reorganizacją urzędów skarbowych. To element przygotowań do programu e-podatki

  Resort finansów pracuje nad reorganizacją urzędów skarbowych. To element przygotowań do programu e-podatki

  Wewnętrzna obsługa urzędów skarbowych, czyli np. spraw kadrowych i finansowo-księgowych, prawdopodobnie od przyszłego roku będzie realizowana na poziomie izb skarbowych. To element reorganizacji urzędów skarbowych, nad którą pracuje Ministerstwo Finansów. Wiceminister Jacek Kapica podkreśla, że nie oznacza to zwolnień urzędników, tylko ich przesunięcie do obsługi podatników i innych zadań. Reorganizacja to element przygotowań do wdrożenia programu e-Podatki. Jego pierwsze efekty będą widoczne już w wakacje.