poród

Artykuły - Poród (626)

 • Siedem pytań przed porodem

  Siedem pytań przed porodem

  Mogłoby się wydawać, że dziewięć miesięcy ciąży to sporo czasu. Tymczasem większości przyszłych mam kolejne trymestry mijają w mgnieniu oka i szybko nadchodzi moment, by pomyśleć o zbliżającym się porodzie, a także odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Jakich?
 • Nowoczesna aparatura dla przyszłych mam

  Nowoczesna aparatura dla przyszłych mam

  Aparat USG służący do monitorowania postępu porodu na sali porodowej to specjalistyczna aparatura medyczna, którą Uniwersyteckiemu Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie przekazał TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych.
 • 12-latka pomogła przyjść na świat braciszkowi

  12-latka pomogła przyjść na świat braciszkowi

  Najczęściej nowo narodzone rodzeństwo widzimy po raz pierwszy w szpitalu w objęciach uśmiechniętej mamy, czyściutkie i owinięte w pachnący kocyk. 12-letniej Jacee z Missisipi w Stanach Zjednoczonych pozwolono na dużo więcej. Nie tylko była przy porodzie, ale nawet go przyjmowała.
 • Odebrała swój poród

  Odebrała swój poród

  Mimo postępów medycyny, niestety nie da się jeszcze zaplanować terminu porodu co do minuty. W rezultacie wiele kobiet ma kłopoty z dotarciem do szpitala, gdy rozpoczyna się akcja porodowa. Nie raz i nie dwa słyszy się o rodzeniu w samochodach. Jednak pewna pielęgniarka z Pensylwanii przebiła je wszystkie. Stojąc w korku odebrała swój poród.
 • Kilkanaście procedur u noworodka

  Kilkanaście procedur u noworodka

  Noworodek, który przychodzi na świat w szpitalu, jest nie tylko ważony i mierzony. Personel medyczny ma obowiązek wykonać szereg procedur. Sprawdź, jakie i po co.
 • Za co punktuje się noworodka

  Za co punktuje się noworodka

  Pierwsze oceny dziecko dostaje już w pierwszej minucie jego życia - mowa o skali Apgar. Jeśli noworodek otrzyma 8-10 punktów, jego stan uważa się za dobry.
 • ​Dziesięciolatka reanimowała noworodka

  ​Dziesięciolatka reanimowała noworodka

  Do niezwykłego wydarzenia doszło w Szczecinie. Dziesięcioletnia dziewczynka nie tylko wezwała służby ratunkowe do rodzącej matki, ale jeszcze reanimowała swojego nowego braciszka.
 • Czy można przeżyć orgazm podczas porodu?

  Czy można przeżyć orgazm podczas porodu?

  Biblijna, grzmiąca groźba: „w bólu będziesz rodziła dzieci” po dziś dzień straciła niewiele na aktualności. Mimo coraz powszechniej stosowanych różnych form znieczulenia i innych udogodnień oferowanych ciężarnym, cierpienie wydaje się być nieodłącznym elementem porodu. Są jednak kobiety gotowe przysiąc, że rodząc doświadczyły prawdziwej ekstazy.
 • Ważna rola położnej

  Ważna rola położnej

  Kobieta jest w stanie urodzić bez znieczulenia. Sporo zależy od jej nastawienia i wiedzy przekazanej przez położną.
 • Kobiety nigdy tego nie zrozumieją

  Kobiety nigdy tego nie zrozumieją

  ​Informacja o byciu ojcem często dociera do panów w nieoczekiwanych okolicznościach. U jednych budzi panikę, u innych radość, a do niektórych dociera z pewnym opóźnieniem. Reakcje również są różne, podobnie jak okazywanie radości po narodzinach dziecka. Zebraliśmy kilka interesujących historii, które powinny rzucić nieco światła na męską psychikę.

Filmy - Poród (27)

 • Kulisy pracy położnej. Jakie historie zdarzają się na porodówce?

  Czym jest poród dla położnej, czy położna zawsze ma rację i czy na porodówce może być wesoło – o tym, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, opowiedziała nam Agata Tyrpuła, położna ze szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Koniecznie zobaczcie tę zabawną, ale i wzruszającą rozmowę.
 • Boa i niesamowity poród małych węży

  Trzy zdrowe małe węże boa właśnie przyszły na świat. Jak przebiegł poród? Dzięki temu rzadkiemu nagraniu można zobaczyć to na własne oczy. Niesamowite!
 • Tort z pieluch - jak go zrobić?

  Tort z pieluszek to świetny pomysł na niezapomniany prezent dla wszystkich świeżo upieczonych rodziców! To z jednej strony ciekawa, efektowna dekoracja, ale przede wszystkim praktyczny prezent - dzięki temu rodzice zyskują kolejne, dodatkowe pieluszki, które w przypadku każdego niemowlaka są towarem wiecznie deficytowym. Zobaczcie, jak w parę chwil zrobić piękny, ogromny tort z pieluch!
 • PTSD po porodzie? Jak to możliwe?

  Większość kobiet szybko zapomina o bólu związanym z porodem. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy poród staje się traumą, a kobieta po porodzie cierpi na zespół stresu pourazowego (PTSD). - Przedłużający się poród, zamartwica okołoporodowa, niedotlenienie, poród kleszczowy, to są sytuacje, które mogą powodować traumę - mówi psycholog dr Izabella Grzyb. Zwraca także uwagę na kontekst związany z tzw. ciążową emocjonalnością i predyspozycjami psychicznymi kobiety. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej na temat zespołu stresu pourazowego!