poród

Artykuły - Poród (622)

 • Guz mózgu samoistnie zniknął po porodzie

  Guz mózgu samoistnie zniknął po porodzie

  U pewnej kobiety z Kalifornii zdiagnozowano dużego guza mózgu podczas jej ostatniego miesiąca ciąży. Badanie powtórzone po czterech miesiącach wykazało, że po guzie nie ma żadnego śladu.
 • Siedem pytań przed porodem

  Siedem pytań przed porodem

  Mogłoby się wydawać, że dziewięć miesięcy ciąży to sporo czasu. Tymczasem większości przyszłych mam kolejne trymestry mijają w mgnieniu oka i szybko nadchodzi moment, by pomyśleć o zbliżającym się porodzie, a także odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Jakich?
 • Nowoczesna aparatura dla przyszłych mam

  Nowoczesna aparatura dla przyszłych mam

  Aparat USG służący do monitorowania postępu porodu na sali porodowej to specjalistyczna aparatura medyczna, którą Uniwersyteckiemu Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie przekazał TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych.
 • 12-latka pomogła przyjść na świat braciszkowi

  12-latka pomogła przyjść na świat braciszkowi

  Najczęściej nowo narodzone rodzeństwo widzimy po raz pierwszy w szpitalu w objęciach uśmiechniętej mamy, czyściutkie i owinięte w pachnący kocyk. 12-letniej Jacee z Missisipi w Stanach Zjednoczonych pozwolono na dużo więcej. Nie tylko była przy porodzie, ale nawet go przyjmowała.
 • Odebrała swój poród

  Odebrała swój poród

  Mimo postępów medycyny, niestety nie da się jeszcze zaplanować terminu porodu co do minuty. W rezultacie wiele kobiet ma kłopoty z dotarciem do szpitala, gdy rozpoczyna się akcja porodowa. Nie raz i nie dwa słyszy się o rodzeniu w samochodach. Jednak pewna pielęgniarka z Pensylwanii przebiła je wszystkie. Stojąc w korku odebrała swój poród.
 • Kilkanaście procedur u noworodka

  Kilkanaście procedur u noworodka

  Noworodek, który przychodzi na świat w szpitalu, jest nie tylko ważony i mierzony. Personel medyczny ma obowiązek wykonać szereg procedur. Sprawdź, jakie i po co.
 • Za co punktuje się noworodka

  Za co punktuje się noworodka

  Pierwsze oceny dziecko dostaje już w pierwszej minucie jego życia - mowa o skali Apgar. Jeśli noworodek otrzyma 8-10 punktów, jego stan uważa się za dobry.
 • ​Dziesięciolatka reanimowała noworodka

  ​Dziesięciolatka reanimowała noworodka

  Do niezwykłego wydarzenia doszło w Szczecinie. Dziesięcioletnia dziewczynka nie tylko wezwała służby ratunkowe do rodzącej matki, ale jeszcze reanimowała swojego nowego braciszka.
 • Czy można przeżyć orgazm podczas porodu?

  Czy można przeżyć orgazm podczas porodu?

  Biblijna, grzmiąca groźba: „w bólu będziesz rodziła dzieci” po dziś dzień straciła niewiele na aktualności. Mimo coraz powszechniej stosowanych różnych form znieczulenia i innych udogodnień oferowanych ciężarnym, cierpienie wydaje się być nieodłącznym elementem porodu. Są jednak kobiety gotowe przysiąc, że rodząc doświadczyły prawdziwej ekstazy.
 • Ważna rola położnej

  Ważna rola położnej

  Kobieta jest w stanie urodzić bez znieczulenia. Sporo zależy od jej nastawienia i wiedzy przekazanej przez położną.

Filmy - Poród (30)

 • Wzruszający poród goryla w zoo. To pierwszy młody od dziewięciu lat

  Samiec goryla nizinnego urodził się w Smithsonian National Zoological Park w Waszyngtonie. To pierwszy samiec urodzony w tym zoo od 9 lat. Wzruszający poród gorylątka nagrali pracownicy ogrodu. Na filmie widać wielką troskę z jaką matka samodzielnie odbiera swojego potomka. Młody samiec otrzymał imię Moke. Jego dumną mamą jest 15-letnia Calaya. (STORYFUL/x-news)
 • Jak dbać o mięśnie brzucha po ciąży?

  Podczas ciąży rozciągają się mięśnie brzucha, przez co zmienia on swój kształt. Po porodzie mięśnie powinny wrócić na swoje miejsce, ale nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego u niektórych kobiet dochodzi po ciąży do rozstępu mięśni prostych brzucha, a u innych nie? Jak dbać o mięśnie brzucha po ciąży? W "Dzień Dobry TVN" trenerka i położna Izabela Dębińska oraz dermatolog Łukasz Preibisz opowiedzieli o sposobach na walkę z tą dolegliwością.
 • Najlepsze położne w Polsce. Jak zmieniła się opieka okołoporodowa na przestrzeni lat?

  W studiu "Dzień Dobry TVN" gośćmi były trzy najlepsze położne w Polsce. Marzena Langner-Pawliczek, Monika Wójcik i Elżbieta Wójtowicz są laureatkami plebiscytu, w którym głosy oddawały pacjentki. Jak zmieniła się opieka okołoporodowa na przestrzeni lat? Czy ojcowie chętnie towarzyszą swoim żonom podczas porodu?
 • Kulisy pracy położnej. Jakie historie zdarzają się na porodówce?

  Czym jest poród dla położnej, czy położna zawsze ma rację i czy na porodówce może być wesoło – o tym, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, opowiedziała nam Agata Tyrpuła, położna ze szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Koniecznie zobaczcie tę zabawną, ale i wzruszającą rozmowę.