Popołudniowa rozmowa w RMF FM

Filmy - Popołudniowa rozmowa w RMF FM (153)

 • Ryszard Piotrowski: Obecna władza traktuje konstytucję jako kłopotliwego przeciwnika

  Obecna władza traktuje konstytucje jako kłopotliwego przeciwnika - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM konstytucjonalista Ryszard Piotrowski. "Wielokrotnie to deklarowała, mówiąc, że konstytucja jest przestarzała, postkomunistyczna, przejawiając pewne zachowania, które wskazują na lekceważenie obowiązującej konstytucji" - uważa gość Tomasza Skorego. "Za słowami idą czyny, które polegają albo na naruszaniu konstytucji wprost, albo na interpretacji konstytucji, która jest niezgodna z regułami interpretacji konstytucji. Wykładnia konstytucji musi być wykładnią całościową, nie może być wykładnią, która odrywa konkretny fragment od innych fragmentów" - podkreśla Piotrowski.
 • Ryszard Piotrowski o referendum konsultacyjnym ws. konstytucjii

  W internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Tomasz Skory pytał swojego gościa o proponowane przez prezydenta referendum konsultacyjne ws. konstytucji. Prof. Ryszard Piotrowski podkreślał, że ta inicjatywa głowy państwa nie jest zgodna z ustawą zasadniczą, w której wyraźnie zapisano zasady jej modyfikacji. „W referendum wynik powyżej 50% jest wiążący. Poniżej – konsultacyjny. To co, Andrzej Duda zakłada, że ono będzie z góry niewiążące? Pewnie tak będzie” – stwierdził konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego. „Prezydent będąc strażnikiem konstytucji pyta: ‘A może chcecie nowej?’. To trochę nie bardzo to wygląda” – uznał gość RMF FM.
 • Misiło: Prezydent powinien jechać na mundial. Arent: Na razie podchodziłabym do tego powściągliwie

  "Prezydent powinien pojechać na mundial, sytuacja polityczna i dyplomacja polega na tym, żeby jeździć również na takie imprezy. Wystarczy już, że jesteśmy pokłóceni w Unii Europejskiej, ze Stanami konflikty na wielu poziomach. Nie mówię, żeby emanował ostentacyjnie radością do Władimira Putina" - mówi w Popołudniowej rozmowie w RMF FM poseł Nowoczesnej Piotr Misiło. Z dużo większą rezerwą do takiego pomysłu podchodzi Iwona Arent z PiS. "Rosja tym mundialem chce przełamać pewną barierę blokady. Jeżeli by Polska doszła do półfinałów, finałów, to wtedy najważniejsza jest polska drużyna. Na razie powściągliwie podchodziłabym do tego, żeby pan prezydent uczestniczył w mundialu w Rosji" – podkreśla Arent.
 • Prof. Bugaj o referendum ws. konstytucji: Prezydent zabiera się do tego niefortunnie

  „Mam mieszane uczucia ws. referendum, które pan prezydent chce zrobić” - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM prof. Ryszard Bugaj, ekonomista i były poseł. „Z jednej strony uważam, że konstytucja jest niezła, z drugiej strony uważam, że po 20 latach można widzieć pewne mankamenty. Ale po trzecie myślę sobie, że pan prezydent zabiera się do tego tak niefortunnie, że nic z tego nie będzie dobrego” - stwierdził gość Marcina Zaborskiego. „Pytania są prostu nietrafne” - dodał ekonomista, odnosząc się do zaprezentowanego wczoraj zestawu 15 pytań, jakie miałyby się pojawić w referendum. „Trzeba pytać o takie kwestie, co do których jest istotna wątpliwość” - uznał. W internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM Marcin Zaborski pytał swojego gościa o to, czy prezes PiS Jarosław Kaczyński wciąż według niego nie ma z kim przegrać. „Tego bym nie powiedział. Ale jeśli przegra wybory, to przegra je nieznacznie. I to oznacza, że klincz w polityce polskiej nie zostanie usunięty. Bo to będzie opozycja bardzo mocna” – mówił prof. Ryszard Bugaj. Rozmawialiśmy też o nowych partiach na politycznych horyzoncie. Jak stwierdził nasz gość, „czeka już długo na nowe ugrupowanie”. „Trochę zaczynam tracić nadzieję, że się doczekam” – żartował. Wykluczył poparcie ewentualnej inicjatywy Ryszarda Petru, nie do końca przekonuje go również zapowiadane przedsięwzięcie Barbary Nowackiej. „Nie mogę zapomnieć, że była ‘wice-Palikotem’” – tłumaczył Bugaj.