pompa ciepła

Artykuły - Pompa ciepła (20)

 • Kotły i pompy zamiast sieci ciepłowniczej. Zmiany dla deweloperów i właścicieli domów

  Kotły i pompy zamiast sieci ciepłowniczej. Zmiany dla deweloperów i właścicieli domów

  Deweloperzy i właściciele domów, zamiast przyłączyć się do sieci ciepłowniczych, mogą wybrać pompy cieplne lub kotły na biomasę, o ile te będą miały odpowiednie parametry - wynika z przepisów przyjętych przez Senat.
 • Ile kosztuje pompa ciepła i na jakie oszczędności można liczyć?

  Ile kosztuje pompa ciepła i na jakie oszczędności można liczyć?

  Wykorzystywanie naturalnych źródeł energii do ogrzewania domu, a także przygotowania ciepłej wody użytkowej jest coraz bardziej propagowane. Nie tylko ze względu na generowane oszczędności, ale również na wykorzystywanie niewyczerpalnych zasobów energii.
 • Jedno piętro, bez piwnicy, w tradycyjnej technologii - Raport o budowie domów w Polsce 2016

  Jedno piętro, bez piwnicy, w tradycyjnej technologii - Raport o budowie domów w Polsce 2016

  Serwis Oferteo.pl jak co roku zbadał preferencje budowlane Polaków. Najnowszy "Raport o budowie domów w Polsce" pokazuje, że wciąż jesteśmy przywiązani do tradycyjnych technologii i chętniej budujemy domy według gotowych projektów. Obok stałych trendów uwidacznia się coraz większa popularność ogrzewania pozyskiwanego ze źródeł odnawialnych. Większym powodzeniem niż w poprzedniej edycji badania cieszą się również najmniejsze działki - o powierzchni do 5 arów.
 • Czy pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu?

  Czy pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu?

  Pompy ciepła dopiero wchodzą na polski rynek i nadal wzbudzają duże wątpliwości. Większość inwestorów nie wie, jak działają tego typu urządzenia oraz jaka jest ich moc grzewcza. Dlatego często słyszymy pytania, czy sama pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
 • Radom daje milion złotych na wymianę pieców

  Radom daje milion złotych na wymianę pieców

  Władze Radomia przeznaczą ponad milion złotych mieszkańcom na dotacje związane z wymianą ogrzewania węglowego na ekologiczne źródła ciepła.
 • Ruszył program wsparcia domowej energetyki cieplnej

  Ruszył program wsparcia domowej energetyki cieplnej

  Brytyjski rząd uruchomił program wsparcia dla gospodarstw domowych, które samodzielnie wytwarzają energię cieplną na swój użytek. To pierwszy tego typu program na świecie. Najwięcej zyskają gospodarstwa stosujące technologię solarną i pompy ciepła.
 • Pierwszy dom pasywny wybudowany w woj. zachodniopomorskim

  Pierwszy dom pasywny wybudowany w woj. zachodniopomorskim

  W Tychowie koło Stargardu Szczecińskiego odbyła się uroczysta premiera pierwszego i jedynego certyfikowanego domu pasywnego w województwie zachodniopomorskim. Podczas premiery został wręczony certyfikat domu pasywnego, wydany przez Passivhaus Institut w Darmstadt.
 • Pompa ciepła w domu pasywnym

  Myślisz o własnym domu, ale terminy "pompa ciepła" i "budynek pasywny" nic ci nie mówią? Wkrótce się to zmieni. Rząd przyjął właśnie założenia do projektu ustawy o charakterystyce energetycznej. W świetle nowych przepisów, znajomość tych pojęć będzie kluczowa.
 • Fakty i mity o powietrznych pompach ciepła

  Coraz głośniej mówi się o potrzebie pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Regulacje w zakresie zmian polityki energetycznej narzuca nam prawo Unii Europejskiej. Przejście na "czystą" energię wiąże się jednak także z możliwością uzyskania dofinansowania. Pompy ciepła to sprzęt jeszcze niezbyt popularny, jednak w kontekście "zielonej" energetyki stanowią jedną z alternatyw dla tradycyjnych źródeł ciepła. Warto zatem przybliżyć kilka informacji na temat tych urządzeń, a zarazem obalić kilka mylnych przekonań.
 • Te budynki są o 40 proc. tańsze niż tradycyjne

  Te budynki są o 40 proc. tańsze niż tradycyjne

  Koszty budowy i eksploatacji budynków energooszczędnych, zbudowanych zgodnie z nowymi normami unijnymi, mogą być nawet o 37 proc. niższe niż w przypadku budynków standardowych - wynika z analizy przeprowadzonej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii (KAPE). Mniejsze koszty można uzyskać w przypadku domów mieszkalnych oraz budynków biurowych i użyteczności publicznej, gdy są one budowane przynajmniej w standardzie energooszczędnym.