pomoc dla frankowiczów

Artykuły - Pomoc dla frankowiczów (12)

 • mBank wycofuje się z apelacji przeciw frankowiczom

  mBank zdecydował się wycofać apelację w sprawie, dotyczącej odszkodowań dla 1247 klientów za zawyżone oprocentowanie rat kredytu we franku szwajcarskim - podał bank w komunikacie.
 • Frankowicze z nowym problemem. Eksperci: Jednolite orzecznictwo nie wcześniej niż za dwa lata

  Frankowicze z nowym problemem. Eksperci: Jednolite orzecznictwo nie wcześniej niż za dwa lata

  Nawet 3-4 lata trwa rozpoznanie sprawy w stołecznym sądzie w pierwszej instancji, a dwa lata - w apelacji. W pozostałych miastach jest niewiele lepiej. Natomiast sami sędziowie przekonują, że zawsze działają bez zbędnej zwłoki. Z kolei prawnicy zwracają uwagę na nadmierną skłonność do rozpoznawania wniosków dowodowych. Do tego na opinię biegłego trzeba czekać nawet rok.
 • Obowiązkowa mediacja może okazać się pułapką dla frankowiczów. Pozwoli bankom wydłużać procesy

  Obowiązkowa mediacja może okazać się pułapką dla frankowiczów. Pozwoli bankom wydłużać procesy

  Coraz częściej pojawiają się pomysły na wprowadzenie obowiązku mediacji między klientem a bankiem jeszcze przed złożeniem pozwu. To miałoby odciążyć sądy, np. w sprawach frankowych. Jednak prawnicy uważają, że takie rozwiązanie utrudni dochodzenie praw. Wydłuży drogę sądową i zwiększy koszty prowadzenia postępowań. Może też finalnie przynieść gorsze warunki ugodowe. Ponadto jeszcze bardziej sparaliżuje już niewydolny wymiar sprawiedliwości. Eksperci dodają, że sytuacja jest dość niebezpieczna. Dlatego sugerują, że mediacja jednak powinna być dobrowolna.
 • Kto zapłaci za prezydencką pomoc dla frankowiczów?

  Kto zapłaci za prezydencką pomoc dla frankowiczów?

  Fundusz wsparcia kredytobiorców może kosztować banki 2-3 mld zł rocznie. Koszty te znowu pokryją przede wszystkim posiadacze lokat. Tak było po wprowadzeniu podatku bankowego.
 • Interia: Będzie frankowy poślizg? Co z funduszem konwersji?

  Interia: Będzie frankowy poślizg? Co z funduszem konwersji?

  Wbrew wcześniejszym oczekiwaniom na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu posłowie nie będą pracować nad ustawą o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji, a posłowie rządzącej koalicji dopuszczają możliwość pojawienia się propozycji zmian dotyczących m.in. tzw. funduszu konwersji - ustaliła Interia.
 • Krzysztof Michrowski: Planowana pomoc dla frankowiczów może zostać przerzucona na pozostałych klientów banków

  Krzysztof Michrowski: Planowana pomoc dla frankowiczów może zostać przerzucona na pozostałych klientów banków

  Zgodnie z projektem zgłoszonym przez Kancelarię Prezydenta RP, banki sfinansowałyby nowy subfundusz pomocy dla frankowiczów. Raz na kwartał płaciłyby składki nie większe niż 0,5 proc. wartości swoich kredytów walutowych. Według eksperta, to podniosłoby koszty usług bankowych. Byłoby tak, jak w przypadku podatku bankowego, gdy widocznie wzrosły opłaty za prowadzenie konta i wydanie karty kredytowej. Z drugiej strony, szacowana suma 100 mln rocznie od wszystkich banków, które mają w swoich aktywach portfele kredytów frankowych, raczej nie rozwiąże problemu.
 • NBP jednak pomoże w przewalutowaniu kredytów we frankach?

  NBP jednak pomoże w przewalutowaniu kredytów we frankach?

  Narodowy Bank Polski może zostać poproszony o pomoc finansową przy rozwiązywaniu problemu kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich. Wbrew wtorkowym zapewnieniom prezydenckich ekspertów, kancelaria Andrzeja Dudy nadal rozważa zaangażowanie w cały proces NBP - ustalili dziennikarze RMF FM. Trzy dni temu słyszeliśmy zapewnienie, że udział Narodowego Banku Polskiego w całą operację nie jest brany pod uwagę.
 • Ewa Kopacz: Pomoc nie tylko dla frankowiczów

  Ewa Kopacz: Pomoc nie tylko dla frankowiczów

  Podczas briefingu premier Ewa Kopacz powiedziała, że rząd nie może pomijać ludzi, którzy są w trudnej sytuacji, a wzięli kredyt w złotówkach. Osoby spłacające kredyty hipoteczne, które znalazły się w tarapatach, będą mogły ubiegać się o pomoc do 1,5 tys. złotych miesięcznie - przewiduje projekt ustawy, który PO ma złożyć dzisiaj w Sejmie.
 • Ludwik Kotecki: Pomoc dla frankowiczów może zaszkodzić bankom

  Ludwik Kotecki: Pomoc dla frankowiczów może zaszkodzić bankom

  Skoro na pierwszym miejscu wśród priorytetów stawiamy kwotę wolną od podatku, to na inne wydatki będziemy mieli mniej pieniędzy. A na niektóre po prostu nie starczy. To kwestia wyboru - mówi w wywiadzie dla DGP Ludwik Kotecki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów.
 • Pomoc dla frankowiczów nie będzie skuteczna. Obniży raty tylko na chwilę

  Pomoc dla frankowiczów nie będzie skuteczna. Obniży raty tylko na chwilę

  Kto skorzysta na planowanej przez rząd pomocy dla osób zadłużonych we franku szwajcarskim? Wygląda na to, że wsparcie nie będzie skuteczne. Liczby nie kłamią - frankowicze nie skorzystają w dłuższym okresie.

Filmy - Pomoc dla frankowiczów (9)

 • Spory frankowiczów z bankami - jakie oświadczenia składać?

  Po ogłoszeniu wyroku TSUE dotyczącego frankowiczów, coraz więcej klientów otwiera postępowanie sądowe w swojej sprawie. Banki próbują wielu sposobów, by zmienić niekorzystną dla nich sytuację. Już na etapie toczenia się spraw pełnomocnicy prawni banków chcą wymagać od pozywających podpisania oświadczenia, że klienci są świadomi konsekwencji unieważnienia umowy kredytowej. Prawnicy wspierający frankowiczów ostrzegają, że banki mogą te oświadczenia wykorzystywać w późniejszych rozprawach. Należy więc unikać podpisywania takich oświadczeń i jednoznacznego wskazywania, że kredytobiorca jest świadom konsekwencji unieważnienia umowy. Coraz częściej jednak same sądy również zadają takie pytanie kredytobiorcom. Podpowiadamy, jak się do takiego pytania ustosunkować. – Po pierwsze należy wskazać, że jest się świadomym tego, że roszczenia banku się przedawniają. Bank nie ma żadnej podstawy prawnej na pobieranie odsetek za bezumowne korzystanie z kapitału – zaś roszczenie o odsetki za korzystanie z kapitału przedawnia się razem z roszczeniem głównym o kapitał kredytu, czyli po trzech latach – powiedziała serwisowi eNewsroom Barbara Garlacz, radczyni prawna. – Następnie należy wskazać, że jest się świadomym tego, że sąd krajowy jest związany orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Bank nie może więc otrzymać odsetek, ponieważ byłoby to sprzeczne z tak zwanym „efektem odstraszającym”, obowiązującym pod artykułem 7 dyrektywy 93/13. W ostateczności należy wskazać, że sąd krajowy – na podstawie artykułu 76 konstytucji RP – ma obowiązek chronić konsumenta. Takie oświadczenie kredytobiorca może złożyć na etapie rozstrzygania sporu o nieważność umowy. Należy jednak unikać jednoznacznego wskazywania, czy kredytobiorca jest świadom tych konsekwencji – gdyż nie jest to przedmiotem sporu w sprawie o nieważność umowy – radzi Garlacz.
 • Kolejne sądy orzekają na korzyść frankowiczów – umowa z Getin Noble Bank prawomocnie nieważna

  Zapadł już wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tak zwanej „polskiej sprawie frankowej”, ale w naszym rodzimym sądownictwie wciąż odbywają się rozprawy. W warszawskim sądzie apelacyjnym odbyła się rozprawa dotycząca umowy kredytowej w Getin Noble Bank. Umowa zawierała nieuczciwe postanowienia, sąd okręgowy uznał ją więc za nieważną. Od tego wyroku bank złożył apelację, domagając się uchylenia wyroku sądu pierwszej instancji, lub jego zmiany. Rozprawa apelacyjna odbyła się w dniu pierwszego października, czyli przed pojawieniem się wyroku TSUE. Wyrok sądu apelacyjnego oddalił apelację banku.
 • Frankowicze nie mają szczęścia, kredyty w euro okazały się bardziej opłacalne

  Raty kredytów we frankach szwajcarskich są dużo wyższe niż w złotych. Siedemset tysięcy rodzin nadal jest w ciężkiej sytuacji. Czy mogą oni liczyć na ulgi i czy rządzący pomogą im w spłatach kredytów?- Ostatnio dużo się mówi o frankowiczach przede wszystkim w związku z ustawą, która miała im pomóc. Jak na razie takiej ustawy nie ma, jest natomiast wcześniejsza, która ma być znowelizowana i nieść pomoc osobom, które popadły w tarapaty - mówi Jarosław Sadowski, Expander.
 • K. Michrowski: Planowana pomoc dla frankowiczów może zostać przerzucona na pozostałych klientów banków

  Zgodnie z projektem zgłoszonym przez Kancelarię Prezydenta RP, banki sfinansowałyby nowy subfundusz pomocy dla frankowiczów. Raz na kwartał płaciłyby składki nie większe, niż 0,5% wartości swoich kredytów walutowych. Według eksperta, to podniosłoby koszty usług bankowych. Byłoby tak, jak w przypadku podatku bankowego, gdy widocznie wzrosły opłaty za prowadzenie konta i wydanie karty kredytowej. Z drugiej strony, szacowana suma 100 mln rocznie od wszystkich banków, które mają w swoich aktywach portfele kredytów frankowych, raczej nie rozwiąże problemu.