polskie wino

Artykuły - Polskie wino (10)

 • Wytwarzanie napojów winiarskich w Polsce będzie łatwiejsze

  Wytwarzanie napojów winiarskich w Polsce będzie łatwiejsze

  Rząd przyjął dziś również przepisy, które mają ułatwić wytwarzanie napojów winiarskich w Polsce i zwiększyć konkurencyjność polskich producentów. Wprowadzone zostaną też nowe normy jakości i znakowania. Polska ma wrócić do produkcji cydru, win owocowych i miodów jakościowych - z surowców wyrabianych głównie we własnym gospodarstwie.
 • Polskie wino do kontroli! Inspekcja Handlowa sprawdziła producentów

  Polskie wino do kontroli! Inspekcja Handlowa sprawdziła producentów

  Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych skontrolowała w II kwartale br. jakość handlową wina z winogron pochodzących z upraw winorośli w Polsce . Objęto nią 32 podmioty, nieprawidłowości dotyczyły głównie oznakowania - poinformował IJHARS.
 • ​Projekt ws. zwiększenia limit u produkcji wyrobów winiarskich w konsultacjach

  ​Projekt ws. zwiększenia limit u produkcji wyrobów winiarskich w konsultacjach

  Ze strony Rządowego Centrum Legislacji wynika, że zwiększenie limitu produkcji wyrobów winiarskich do 100 tys. litrów z 10 tys. litrów dla przedsiębiorców wyrabiających niewielkie ilości win przewiduje projekt ustawy o wyrobach winiarskich, który został skierowany do konsultacji publicznych.
 • ​Resort rolnictwa chce wprowadzić ewidencję polskich winnic!

  ​Resort rolnictwa chce wprowadzić ewidencję polskich winnic!

  Jak podał resort rolnictwa utworzenie ewidencji winnic zakłada projekt ustawy o wyrobach winiarskich. Ustawa ma umożliwić producentom wina dostęp do informacji o plantacjach winorośli w Polsce, usprawni też kontrolę producentów tych trunków.
 • Polacy przekonują się do wina

  Polacy przekonują się do wina

  Rynek wina w Polsce jest jeszcze na początkowym etapie rozwoju, ale dynamicznie rośnie. Sprzedaż rokrocznie zwiększa się o 5-6 proc. Potencjał krajowego rynku jest bardzo duży. Przeciętny Francuz wypija rocznie 50 litrów wina, tymczasem Polak konsumuje zaledwie 6 litrów.
 • Ekonomista: Klimat sprzyja produkcji polskich win

  Ekonomista: Klimat sprzyja produkcji polskich win

  Wina produkowano w Polsce już tysiąc lat temu. Klimat sprzyja winiarstwu także teraz, dlatego polscy naukowcy poświęcają liczne badania uprawom winorośli tak, aby były one ekologiczne i opłacalne - mówi dr hab. Mariusz Maciejczak z SGGW w Warszawie.
 • Polskie wina smakują za granicą

  Polskie wino można już kupić m.in. w Nigerii, Chinach, Stanach Zjednoczonych i Libanie - informuje "Rzeczpospolita".
 • Polskie wino do trybunału

  Polskie wino do trybunału

  Winiarze chcą zaskarżyć polski rząd do trybunału w Strasburgu. Mają już dość czekania na zmianę przepisów dopuszczającą legalną sprzedaż wina z krajowych plantacji. W ostatnich latach winiarstwo w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie.
 • Polskie wino wnet trafi do sklepów

  Polskie wino wnet trafi do sklepów

  To nie żart. Obok win bułgarskich, węgierskich, włoskich i niemieckich w sklepach pojawi się wkrótce konkurencja z polskich winnic.
 • Nie tylko "jabol"

  Nie tylko "jabol"

  Polskie wino kojarzy się przede wszystkim z "patykiem", "prostym winem", "siarą", jednym słowem - z kwaśnym bełtem. Zakładanie winnic wydaje się więc kuriozalnym pomysłem. Ci, którzy spróbowali, traktują to albo jak hobby, albo jak szansę na dochodowy interes.