Nowa historia - polskie państwo podziemne

Artykuły - Polskie państwo podziemne (7)

 • ​Odezwa Rady Jedności Narodowej. Treść dokumentu z 1 VII 1945 r.

  Rada Jedności Narodowej powstała w nocy z 8 stycznia na 9 stycznia 1944 w wyniku przekształcenia Krajowej Reprezentacji Politycznej. Była reprezentacją polityczną Polskiego Państwa Podziemnego. Działała do 1 lipca 1945 roku.
 • Polskie Państwo Podziemne: Fenomen okupowanej Europy

  Polskie Państwo Podziemne: Fenomen okupowanej Europy

  Polskie Państwo Podziemne, działając w latach 1939 -1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Jego początkiem było utworzenie 27 września 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową.
 • "Ptaki drapieżne". Wspomnienia Lucjana "Sępa" Wiśniewskiego, likwidatora z Armii Krajowej

  "Ptaki drapieżne". Wspomnienia Lucjana "Sępa" Wiśniewskiego, likwidatora z Armii Krajowej

  Lucjan "Sęp" Wiśniewski jest jednym z ostatnich żyjących likwidatorów z kontrwywiadu Armii Krajowej, który należał do elitarnego oddziału specjalnego 993/W. Żołnierze "Wapiennika", jak nazywano tę jednostkę, wykonywali wyroki śmierci na Niemcach oraz polskich zdrajcach i konfidentach Gestapo, wydane przez sądy Państwa Podziemnego.
 • "Jesteśmy spadkobiercami ich niezłomnej służby"

  "Jesteśmy spadkobiercami ich niezłomnej służby"

  Prezydent Bronisław Komorowski i premier Ewa Kopacz upamiętnili 70. rocznicę aresztowania przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.
 • IPN przypomina Rosjanom zbrodnie NKWD

  IPN przypomina Rosjanom zbrodnie NKWD

  IPN apeluje do Rosjan o informacje o porwanych 70 lat temu przez NKWD przywódcach Polskiego Państwa Podziemnego.
 • Apel: Uczcijmy 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

  Apel: Uczcijmy 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

  Każdy może włączyć się w obchody 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Instytut Pamięci Narodowej razem ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej apelują o organizację w całym kraju uroczystości z udziałem kombatantów, wywieszenie flag, oddanie hołdu w miejscach pamięci, zapalenie zniczy na grobach poległych i upowszechnianie symbolu kotwicy Polski Walczącej.
 • Polskie Państwo Podziemne - fenomen w okupowanej Europie

  Polskie Państwo Podziemne, działając w latach 1939 -1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Jego początkiem było utworzenie 27 września 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w AK.