"polskie obozy koncentracyjne"

Artykuły - "polskie obozy koncentracyjne" (33)

 • Precedensowy proces wobec "Die Welt" za "polski obóz koncentracyjny"

  3 marca redaktor naczelny "Die Welt" Thomas Schmid ma być przesłuchany w drodze pomocy prawnej przez sąd w Berlinie. Stanie się to w ramach procesu cywilnego wytoczonego przed warszawskim sądem przez obywatela Polski wydawcy niemieckiego dziennika za zwrot "polski obóz koncentracyjny".
 • Proces ws. "polskiego obozu koncentracyjnego"

  Przeprosin za naruszenie dóbr osobistych, jakimi są tożsamość narodowa i prawo do poszanowania prawdy historycznej, oraz kwoty 500 tys. zł na cel społeczny domaga się Zbigniew Osewski od wydawcy dziennika "Die Welt" za określenie "polski obóz koncentracyjny".
 • Pierwszy proces za "polskie obozy koncentracyjne"

  Pierwszy proces za "polskie obozy koncentracyjne"

  Używanie sformułowania "polskie obozy koncentracyjne" poza granicami RP może być karane przez polskie sądy. Pierwszy taki proces ruszy 13 września, pozwany to wydawnictwo Axel Springer - donosi "Nasz Dziennik".
 • USA: Edukacja o Holokauście rozmija się z polską perspektywą

  Na nauczanie o Holokauście kładzie się w USA duży nacisk, szczególnie od 20-30 lat, jednak edukacja ta rozmija się z polską perspektywą. Ocenę jej jakości utrudnia specyfika szkolnictwa, nadzorowanego przez stany i władze lokalne, a nie rząd federalny.
 • Obama przesłał list Komorowskiemu

  Obama przesłał list Komorowskiemu

  Prezydent Barack Obama w liście do Bronisława Komorowskiego napisał, że nieumyślnie użył sformułowania "polski obóz śmierci"; wyraził ubolewanie z powodu tego błędu - poinformował dziś prezydencki minister Jaromir Sokołowski.
 • Gafa Obamy - opowieść o reakcjach głupich i mądrych

  Niebywale ignoranckie słowa prezydenta USA, wypowiedziane podczas nadania Janowi Karskiemu (pośmiertnie) amerykańskiego Medalu Wolności, nie wzięły się z mechanicznej pomyłki. Ani z nieuważnego posłużenia się wyrażeniem "Polish death camp" na określenie geograficznego położenia obozów w Bełżcu czy w Oświęcimiu.
 • Rzecznik Białego Domu: To było tylko "błędne wyrażenie"

  Rzecznik Białego Domu: To było tylko "błędne wyrażenie"

  Główny rzecznik Białego Domu, Jay Carney, powtórzył w środę, że użycie przez prezydenta USA Baracka Obamę określenia "polski obóz śmierci" było "błędnym wyrażeniem", czego rząd amerykański "żałuje". Rząd RP oczekuje mocniejszego oświadczenia.
 • Prezes KPA wzywa Obamę do "wyraźnego oświadczenia" ws. gafy

  W liście do prezydenta USA Baracka Obamy prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula zaprotestował przeciw użyciu przez niego określenia "polski obóz śmierci" i zaapelował, by szef państwa sam wydał "wyraźne publiczne oświadczenie" w tej sprawie.
 • Obama jako dzwonek ostrzegawczy

  Chciałem pisać dziś o rodzinie. Owszem, tej rozumianej jako "podstawowa komórka społeczna". O tym, jak potrzebna jest narodowi po to, by wszyscy mieszkańcy kraju, nawet ci, którzy z narodem się nie identyfikują, a na rodzinę głównie narzekają mogli żyć w miarę pomyślnie. Prezydent Barack Obama uparł się jednak, by swoimi słowami o "polskich obozach śmierci" zdominować wszelkie dzisiejsze komentarze. Więc będzie o rodzinie, ale trochę inaczej.
 • Tusk: Nie możemy akceptować tego typu słów

  Tusk: Nie możemy akceptować tego typu słów

  Premier Donald Tusk powiedział, że słowa prezydenta USA Baracka Obamy o "polskim obozie śmierci" dotknęły wszystkich Polaków. - Nie możemy akceptować tego typu słów nawet, jeśli wypowiada je przywódca zaprzyjaźnionego z nami mocarstwa - oświadczył Tusk.